e
sv

Ev Temizliği İçin Pratik İpuçları

599 Okunma — 17 Kasım 2020 17:26
Ev Temizliği

Temizle temizle bitmiyor değil mi ? Tam bitirdim diyorsunuz, hoop unuttuğunuz bir köşe kalmış ya da başladığınız yer tekrar kirlenmiş. Hepimiz bu durumu yaşıyoruz eminim. Yapmamız gereken ev temizliği gözümüzde büyüdükçe büyüyor. Her şey bir yana bazen günlerce sürüyor bütün bir evi köşe bucak temizlemek. Nereden başlasak ? Zor kirler için pratik ne kullansak da kısa zamanda bitirsek ? diye düşünüyoruz. İşte tam bu sorulara cevap vermek adına aşağıda ev temizliği için bir kaç pratik ipucu derledik. Umuyoruz ki işinize yarar 🙂

Mutfaktan başlayalım

Nerdeyse günümüzün büyük bir bölümü mutfakta geçiyor bu yüzden en çok kullanılan alanlardan. Bakalım mutfakta ev temizliği adına pratik neler yapılabilir…

 • Zaman zaman lekeli bardaklardan şikayetçi oluyoruz. Makinede bile yıkansa bazıları lekeli kalabiliyor. Bunun için şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz; lekeli bardaklarınızı beş dakika beyaz sirkeli suda bekletip daha sonra durulayıp kurulayın. Lekelerin yumuşayıp, bardakların parladıklarını göreceksiniz.
 • Kararan tencere ve çaydanlıklarda da sıcak su ile beraber sirkeyi kullanabilirsiniz.
 • Mesela buzdolabınızda kötü kokular mevcutsa, ufak bir tabağa biraz kahve telvesi koyup buzdolabınızda bulundurursanız kötü kokuları yok edecektir. Tabi ayda bir veya iki ayda bir değişmeniz gerek.
 • Fırınınızı daha kolay temizlemek için bir kabın içerisine biraz sıcak su ve amonyak koyun. Geceden fırınınızın içine yerleştirin. Sabahleyin ise fırın kapağı açık biraz beklettikten sonra sünger yardımıyla çok kolay bir şekilde temizliğini yapabilirsiniz.
 • Bir de özellikle mutfakta kağıt havlu kullanmanızda fayda var. Dökülen sıvıyı acilen silmek size zaman kazandıracaktır. Her yerde kullanılan bezler iyi yıkansa bile yine de bakteri barındırabiliyor. Bu yüzden sağlık açısından kullan at mendiller kullanmanız yararınıza olacaktır.
 • Bulaşık makinelerine gelince… Her şeyi temizleyen bulaşık makinesinin de temizliğe ihtiyacı yok mu ? Tabii ki var. 🙂 Düzenli aralıklarla makinenizin içinde biriken yemek artıklarını mutlaka temizleyin. Bunlar zamanla koku yapıyor. Ki bir çoğunuz bu kokuyu zaman zaman fark etmiştir.

Banyolar

 • Banyo temizliğine başlarken öncelikle çöpleri ve yerdeki saç ve tozları süpürün. Sonra tuvalet ve muslukları, sonrasında fayansları temizledikten sonra su tutup çıkabilirsiniz. Son olarak aynaları temizleyin.
 • Özellikle fayanslar için şöyle bir öneride bulunabiliriz. Banyo musluğunuzu sıcak yöne çevirip biraz akıtın. Ortamda oluşacak olan buhar duvarlarınızdaki lekeleri bir nebze olsun yumuşatacaktır. Daha sonrasında mikrop kırıcı deterjanlarla temizliğinizi kolayca ve kısa sürede yapabilirsiniz. Tabi kapı ve pencerenizi açık tutun, yoğun deterjan sağlığınızı etkilemesin.
 • Duş başlığının delikleri de zamanla kireçten veya kirden tıkanabiliyor. Eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırıp bir torbaya dökün ve duş başlığınızın kafasına bağlayın. Bir saat kadar beklettikten sonra kireç ve tortular çözülecektir.

Camlar

 • Camlarda kalan lekelerde büyük sıkıntı… Bunun için orlon bir beze krem deterjan dökerek temizliğini yaparsanız leke bırakmamış olursunuz. Hatta pırıl pırıl bir cam istiyorsanız temizlik suyunuza biraz tuz dökün. Silerken tel ve benzeri sert bir cisim kullanmıyoruz kesinlikle.
Ev Temizliği

Ev Temizliği İçin Pratik İpuçları

Bunların dışında…

 • Tahta zemindeki lekelerin çıkmadığından şikayetçiyseniz ılık suyla sirkeyi karıştırıp yerlerinizi bununla silebilirsiniz.
 • Hasır sandalye takımlarınız varsa bunları parlatmak için oksijen suyu kullanabilirsiniz.
 • Sigara küllükleri temizlense bile genelde ağır sigara kokuları olabiliyor. Bunun için küllükleri limon suyu ile ovun. Eğer çıkmayan lekeler varsa tuz ve limon ile birlikte ovabilirsiniz.
 • Eğer evde evcil hayvanınız varsa haliyle her yer -özellikle halılar- tüy içinde kalıyordur. Halıdaki kötü koku ve tüyleri çıkarmak için üzerine karbonat dökün. Bir saat sonra süpürerek temizliğini yapabilirsiniz. Ayrıca; Halıdan ve Giysilerden Kötü Kokuları Giderme yazımız da ilginizi çekebilir.
 • Modasının geçtiğini düşünseniz de aramızda hala dantel kullananlar mevcut. Uzun süre durmaktan sararan danteller için ütüsünü yapmadan önce kaynamış süte batırın. Bununla ilgili Sararan Danteller Nasıl Temizlenir ? yazımıza göz atabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ev Temizliği İçin Pratik İpuçları