e
sv

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır ?

670 Okunma — 02 Şubat 2021 01:23
Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır ?

Buzdolabı temizliği, mutfak temizliğinin en mühim adımlarından bir tanesidir. Bu konuda ne kadar bilgili ve titiz olursanız, yemekleriniz de o kadar leziz olur. Gıdaların buzdolabına doğru bir şekilde yerleştirilmemesi, buzdolabının gereğince iyi temizlenmemesi kısa sürede kötü kokuların meydana gelmesine sebep olur. Kokusuz ve sağlıklı bir buzdolabı için, gıdaları kesinlikle doğru bir şekilde yerleştirmeli, ayrıca ayda bir kere buzdolabı temizliği yapmayı ihmal etmemelisiniz. Peki, buzdolabı temizliği nasıl yapılır? Buzdolabını temizlerken hangi adımlar uygulanmalıdır? İşte püf noktalarıyla beraber buzdolabı temizliği

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır ?

Buzdolabı temizliği mutfak temizliğinin en önemli adımlarındandır. Source; AndrewRafalsky / Getty Images

  • Başlamadan önce ilk olarak buzdolabınızın fişini çekin.
  • İçindeki bütün malzemeleri mutfak tezgahının üstüne koyun ve dolabın içini tamamen boşaltın.
  • Eğer tarihi geçmiş yiyecekler varsa bunları mutlaka çöpe atın.
  • Tezgahınız güneş görüyorsa, altına bez sererek çıkardığınız yiyeceklerin soğukluğunu korumasını sağlayın.
  • Buzdolabının içindeki bölümleri de çıkartın. Özellikle yumurta rafları, sebzelik ve kapakta bulunan bölmeleri tezgahın üstüne alın.
  • Buzdolabından çıkarttığınız raf gibi bölmeleri elinizle yıkayın. Yumuşak bir sünger ile bölmelere yapışan kimyasalları nazik bir şekilde çıkartın. Bu parçaları bulaşık makinesinde yıkamak yerine elinizde yıkayın. Daha sonra ters çevirerek kurutun.
  • Buzdolabını temizlerken sünger ya da yumuşak bir bez kullanmaya özen gösterin. Çünkü metal temizleme süngerleri, buzdolabınızın çizilmesine sebep olur. Buzdolabını kokusuz ve sıvı deterjanla temizleyin. Eğer mümkünse evde kendi deterjanınızı hazırlamanız daha yararlı olur.
Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır ?

Buzdolabınızı kokusuz ve sıvı deterjanla temizleyin. Source; AndreyPopov / iStock

Doğal Deterjan Hazırlama

İlk olarak küçük bir kovanın yarısına su doldurun. Daha sonra üzerine 2 yemek kaşığı karbonat yahut 4 yemek kaşığı sirke koyun ve karıştırın. Bu karışımı süngerle kullanabilir, buzdolabının içini temizleyebilirsiniz. Fısfıs şişelerinin içerisine 1 yemek kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı sirke ekleyip, çalkalayın. Bu karışımı dondurucunun her köşesine sıkın ve süngerle temizleyin.
Buzdolabının lastik kısımları da zaman içinde kirlenecektir. Bu kirleri temizlemek için bir diş fırçasını ıslatın ve üstüne karbonat dökün. Daha sonra lastikleri diş fırçasıyla ovarak temizleyin.

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır ?

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır ? Source; AndreyPopov / Getty Images

Buzdolabının dışı için;

Buzdolabının dışını da sıvı deterjanla silebilirsiniz. Deterjanla sildikten sonra nemli bir bezle bir kez daha silip ardından kuru bezle kurulayın. Buzdolabının içini de tekrar nemli bir bezle silin. Daha sonra kuru bir bezle kurutabilir yahut kapaklarını açık bırakarak kurumasını bekleyebilirsiniz. Tamamıyla kuruduğundan emin olduktan sonra yiyecekleri yerleştirebilirsiniz.
Daha önce de tekrarladığımız gibi tarihi geçen yiyecekleri kesinlikle atın. Yiyecekleri düzenli bir şekilde yerleştirdikten sonra buzdolabının kapağını kapatıp, fişe takabilirsiniz. Son olarak eğer buzdolabınızın hoş kokmasını istiyorsanız, taze kahveyi ufak bir kabın içerisine koyup, buzdolabı raflarının arka kısmına yerleştirebilirsiniz. Kahve kokusu sevmiyorsanız onun yerine vanilya da kullanabilirsiniz.

 

Zayıflama Çayı Evde Nasıl Hazırlanır ?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır ?