e
sv

Ahşap Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır ?

459 Okunma — 17 Şubat 2021 01:03
Ahşap Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır ?

Hepimiz evimize aldığımız eşyaları özenle koruyup, kollamayı severiz. Hele ki, çok severek almışsak hep ilk günkü gibi ve uzun ömürlü olmasını istiyoruz. Ancak evdeki sıradan temizlik yanında, bazı özel eşyalar özel bakım gerektirir. Bunlardan biri de ahşap mobilyalar… Ahşap mobilyalar doğal malzemeden oldukları için hem çabuk kirlenir, hem de çok kolay toz gösterir. Bu nedenle de kendilerine göre özel bakım ve ciddi temizlik gerektirir. Ayrıca hassas malzemeden oldukları için ahşap mobilyayı iyi kollamak gerekiyor. Hal böyle olunca biz de bu yazımızda ahşap mobilya temizliği nasıl olur, kısaca bahsetmek istedik.

Ahşap Mobilya Temizliği

Ahşap mobilyalar özel temizlik gerektiren eşyalardır.

Kirletmemeye Dikkat Etmeli

Okuyunca belki biraz komik gelebilir. 🙂 Ama ahşap mobilyanızın uzun ömürlü ve temiz kalması için kirletmemeye özen göstermelisiniz. Gerçi bu, çocuklu ya da kalabalık evlerde biraz zor gelecektir. Ancak onun için de şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz. Mesela ahşap mobilyanızı mümkün olduğu kadar çok toz alan yerlere veya çokça kirlenebilecek yerlere koymamaya özen gösterin. Direk güneş ile temas kurmaması da çok önemli. Güneş ile temas ettiğinde hem daha fazla toz alır, hem de direk güneş teması ahşap mobilyaya zarar verir. Bu nedenle ahşap mobilyanızı koyduğunuz yer bu açıdan çok önemlidir.

Özel Ahşap Temizleyicileri Kullanın

Ahşap mobilya temizliğinde en önemli madde diyebiliriz. Çünkü bu mobilyalar doğal malzemeden yapıldığından toz tutmaması ve özünü bozmaması için özel temizliğe ihtiyaç duyar. Bunun için özel ahşap temizleyicileri ya da ahşap cilaları kullanabilirsiniz. Bu malzemeler önceden oluşan lekeleri çıkarır. Aynı zamanda mobilyanızın toz tutmasını engeller ve ahşap mobilyanızı korur. İnternet ortamından ya da mobilyacılardan ahşap mobilya için bu malzemeleri kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

İpek ya da Kumaş Bez ile Temizleyin

Ne ile sildiğiniz de çok önemlidir. Ahşap mobilyalar hassas malzemeden olduklarından, silerken mutlaka ipek ya da kumaş bir bez ile temizliğini yapın. Penye kumaşlardan da faydalanabilirsiniz. Fazla oyuntulu ahşap mobilyalar da yumuşak tüylü toz fırçası da kullanabilirsiniz. Bu yöntemler ahşap mobilyanızı hem kısa sürede toz tutmasını engelleyecek, hem de ömrünü daha uzun ömürlü tutacaktır.

Ahşap Mobilya Temizliği

Ahşap Mobilya Temizliği

Bu yazımızı beğendiyseniz, Ahşap Dekor Nasıl Yapılır ? yazımız da ilginizi çekebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ahşap Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır ?