e
sv

Sararan Danteller Nasıl Temizlenir ?

631 Okunma — 17 Ekim 2020 14:31
Sararan Danteller Nasıl Temizlenir ?

“Amaan dantel mi kaldı şimdi ?” diyeceksiniz biliyorum. 🙂 Ama bir zamanların en moda dekorasyonu olan dantellerin hala bir müptelası vardır eminim. Eskisi kadar kullanılmasa da ara sıra geçmişte kalan eşyaları da gün yüzüne çıkarıp kullanmak istiyor bazılarımız. Hele bir büyükten kalmışsa, bin bir emekle dokunmuşsa ister istemez bir hatırası oluyor böyle eşyaların. Ve bunu yıllarca ilk günkü yeniliğinde kullanmak istiyorsunuz. Ama ne yazık ki zamanla solmayan sararmayan hiç bir şey yok. Danteller de öyle maalesef. Sararıyor, çilleniyor. Bu yüzden hassas yapıda olan dantelleri doğal yöntemlerle temizlenmesi öneriliyor. Peki bu sararan danteller için neler yapabiliriz ? Gelin birlikte bakalım…

Sararan Danteller için Doğal Yöntemler

Hemen hemen her evde bulunan malzemelerle dantel temizliği mümkün. Biraz sabun ve tuz eklediğiniz sıcak suyun içerisinde dantellerinizi 2 – 3 saat bekletin. Sonrasında bol su ile durulayıp kurutun.

Diğer bir yöntem ise; kaynattığınız 1 litre sütün içerisine iki adet kesme şeker atıyorsunuz. Daha sonra dantelinizi bu sütte yıkayıp, tuzlu suda bekletiyorsunuz. 2 – 3 saat bekledikten sonra durulayıp, üzerine tülbent sererek nemliyken ütüsünü yapabilirsiniz.

Başka bir yöntem; 1 litre suya yarım yemek kaşığı çivit ekleyip dantellerinizi bu suda yıkayın. Eğer çivit yoksa aynı ölçüden limon suyu da kullanabiliyorsunuz. Yıkadıktan sonra soğuk su ile durulayıp, kurutabilirsiniz.

Son olarak; bol tuz atılmış suda sararan dantellerinizi 2 – 3 saat bekletin. Su ılık su olacak. Ardından soğuk su ile durulayabilirsiniz.

 

 

 

Salça Lekesi Nasıl Temizlenir ?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sararan Danteller Nasıl Temizlenir ?