e
sv

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

549 Okunma — 23 Ocak 2021 18:59
Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Zebra perde son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Hem kullanış, hem de görünüş olarak bulunduğu her alana farklı modelleriyle şıklık ve güzellik katıyor, bundan dolayı da çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Yalnız zebra perdeler diğer tül perdelere göre mekanizmalı bir sistemle çalıştıklarından temizliği biraz zahmetli gelebilir, bu da sizi nasıl temizleneceği konusunda tedirgin bırakabilir. Bu yüzden kullananlar ve tereddütte kalanlar için zebra perde temizliği nasıl yapılır, anlatmaya çalışacağız…

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Zebra perdeler bulunduğu her alana şıklık ve güzellik katıyor.

Zebra perdeler kolay temizlenebilen bir kumaşa sahiptirler ancak yine de uzun süre kirli bırakılmaması öneriliyor. Bu yüzden zebra perdenizi düzenli aralıklarla temizlemenizde fayda var. Uzun süre kirli kalması üzerinde kalıcı lekeler bırakabilir. Sık Sık temizliğini yapmanız perdenizin ömrünü daha da uzatacaktır.

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Zebra perdeler diğer perdelerden farklı olarak mekanizmalı bir sisteme sahiptirler.

Nazikçe Yerinden Çıkarın

Kalın kumaşa sahip olduklarından normal tül perdeler gibi kolayca çıkmaz ve kolay katlanamazlar. Bu yüzden mekanizmasından nazikçe çıkarmalı ve kırışma olmamasına dikkat etmelisiniz. Çıkarmadan önce perdeniz mutlaka rulo olarak katlı olmalı. Kırışma olursa kumaşı gereği bu durum kalıcı olabilir.

Düzgün bir temizleme işlemi için perdenizi düz bir zemine koymalısınız. Aynı zamanda tamamen sığabileceği, boyutuna uygun bir yer olamlı. Böylelikle temizliği daha kolay olacaktır. Açık bir şekilde zemine serdiğiniz zebra perdenin öncelikle tozunu almanız, sonrasında nemli bezi sürdüğünüzde tozların yapışıp leke yapmasını önleyecektir. Bunun için elektrikli süpürge ya da kuru bir bez kullanabilirsiniz.

Zebra Perdeler

Silme işlemine başlamadan önce lekeler oluşmaması için tozunu almalısınız.

Silme İşlemi

Nemli bir sünger veya sabunlu bez ile perdenizi paralel şekilde silmeye başlayabilirsiniz. Soldan başladıysanız elinizi hiç kaldırmadan sağa doğru silme işlemini yapın. Ulaşılamayacak yerler için eski bir diş fırçası tercih edebilirsiniz. Eğer aşırı kirlilik durumu söz konusu ise hafif deterjanlar kullanabilirsiniz. Sabunlu su, arap sabunu ya da halı şampuanı da önerilebiliyor. Burada önemli olan perde kumaşını yıpratacak, rengini solduracak ağır kimyasallı bir deterjan tercih etmemek.

Silme işleminden sonra eğer deterjan kullandıysanız, bir sefer de köpük bırakmamak adına deterjansız ıslak bir bez ya da süngerle perdenizin üzerinden geçmekte fayda var. Sonrasında perdenizi rulo yapıp yerine asabilirsiniz. Tabii leke almamasına dikkat ederek. 🙂 Yerine yerleştirdiğiniz zebra perdenizi açarak kurumaya bırakabilirsiniz.

 

Udi Hindi Bitkisinin Faydaları

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?