e
sv

Doğal Yöntemlerle Ankastre Ocak Temizliği

679 Okunma — 30 Ocak 2021 19:18
Doğal Yöntemlerle Ankastre Ocak Temizliği

Evde sürekli kullanılan bir alan olan mutfak haliyle en çok kirlenen yerlerden oluyor. Fırın ve ankastre ocak üzerinde kurumuş yemek artıkları, yağ lekeleri en sinir bozucu görüntülerden. Ancak kimyasal kullanmadan doğal yollarla da mutfak temizliği yapmak, bu sinir bozucu görüntüleri kolayca ortadan kaldırmak mümkün. Bu yüzden bu yazımızda doğal yöntemlerle ankastre ocak temizliği nasıl olur, kısaca bahsetmek istedik.

Doğal Yöntemlerle Ankastre Ocak Temizliği

Doğal Yöntemlerle Ankastre Ocak Temizliği

Kurumuş lekeleri kolayca çıkarmak için önce kullanacak olduğunuz malzeme ile onları yumuşatmak gerekir. Ankastre ocaklar metal ve benzeri malzemeden olduklarından hangi temizleyicinin kendilerine uygun olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Temizlik işlemi yaparkende oldukça nazik hareketler de bulunmalısınız.

Kullanabileceğiniz Temizlik Malzemeleri

  • Limon tuzu,
  • Karbonat,
  • Elma sirkesi.

Limon tuzunu kaynar su ile beraber temizlikte kolayca kullanabilirsiniz.

Karbonatı çoğunlukla limon ile beraber kullanıyoruz. Limon asidik bir malzeme olduğundan karbonatla beraber birleşince ortaya köpüren bir malzeme çıkıyor. Temizlikte de çokça kullanılan doğal bir yöntem.

Elma sirkesinin ne kadar popüler olduğunu artık biliyoruzdur. Ankastre ocak temizliğinde de elma sirkesi kullanabilirsiniz. Hem leke çıkarmada, hem de kötü kokuları gidermede oldukça etkili oluyor. İster sulandırarak, isterseniz doğrudan kullanarak temizliğinizi yapabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Ankastre Ocak Temizliği

Ankastre ocağınızı temizlerken mikrofiber bez kullanın.

Günlük ocak temizliğinde ocağınızı çizmeyecek mikrofiber bir beze biraz sirkeli su ya da karbonat-limon suyu karışımınızı dökerek temizleme işlemi yapabilirsiniz. Yalnız zorlu lekelerin olduğu detaylı bir temizlik gerekiyorsa şöyle bir temizleme işlemi önerebiliriz;

Öncelikle ocağınızın üzerini tamamen boşaltın. Aynı zamanda ocağın soğuk olması gerek. Sirke ya da sirkeli suyu ağırlıkta kurumuş lekeler üzerine ve tüm yüzeye sıkın. Daha sonra sirkenin üzerine toz karbonat serpin. Karbonat sirke ile buluşunca bir köpürme olacak ve zor lekelerin yumuşamasına yardımcı olacaktır. Dilerseniz üzerine nemli bir bez atarak 15 dakika kadar iyice yumuşaması için bekleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra sirke ile nemlendirdiğiniz mikrofiber bir bez ile silerek temizliğini yapabilirsiniz.

Ocak Gözleri

Ocak gözleri sürekli ateşle temas halinde olduğu için temizliği zor görünebilir. Onlar için de ayrı bir temizleme şekli uygulayabilirsiniz.

Geniş bir kabın içine ocak gözlerini yerleştirin. Üzerlerine yarım çay bardağı elma sirkesi, bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı limon tuzu koyup üzerlerini geçecek kadar da kaynar su koyun. Bu karışım sayesinde kurumuş yağ kirleri yumuşayacaktır. Su soğuduktan sonra da sünger yardımıyla ocak gözlerini silebilir, iyice kuruduktan sonra da yerleştirebilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Ankastre Ocak Temizliği

Doğal Yöntemlerle Ankastre Ocak Temizliği
Photo; lovetoknow

Tabii ocak temizliğini günlük yapmak bu kadar işlem gerektirmez. Ancak yoğun hayat temposu sebebiyle her zaman evin her köşesini kontrol edemeyebiliyoruz. Bu yüzden bu doğal yöntemlerle yapacağınız temizlikte zorlu kirleri çıkarmaya yardımcı olacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Doğal Yöntemlerle Ankastre Ocak Temizliği