e
sv

Giysilerden Halıdan ve Döşemeden Kurum ve Duman Kokularını Giderme

531 Okunma — 25 Eylül 2020 18:43
Halı Temizleme Teknikleri
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Giysilerden Halıdan ve Döşemeden Kurum ve Duman Kokularını Giderme: Duman kokuları ve is lekeleri, kamp ateşi veya şöminenin etrafında geçirilen keyifli bir akşamdan sonra elbiselerinize ve etrafınızdaki gereçlere sinebilir.

Kumaşlar yanmış gibi görünmese de özellikle isli olması bile giysilere zarar vermiş olabilir. Kumaşın yüzeyine sıcak köz değerse, yıkamadan sonra kumaşta küçük küçük delikler görebilirsiniz. Kumaşın veya eşyaların kurtarılmaya değer olduğundan emin olmak için temizlemeden önce her eşyayı ve kumaşları dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun.

Kurum ve Duman Kokularını Giderme

Kurum ve Duman Kokularını Giderme

Yıkanabilir Kumaşlar:

Kararmış bölgeleri veya kurum lekeleri olan giysiler için, kıyafetleri veya masa örtülerini dışarı çıkarın ve fazla isi silkeleyin. Ağır kirlere ve lekelere karşı etkili deterjan (Rinso veya Persil en yüksek performans gösteren markalardır), bir fincan damıtılmış beyaz sirke ve 1/2 fincan tamamen kumaş veya oksijen bazlı ağartıcı (marka adları: OxiClean veya Omo) kullanarak bakım etiketinde önerildiği gibi yıkayın. Bakım etiketinde tavsiye edilen kumaşa uygun su sıcaklığını kullanın.

Bir kurutucuya atmadan önce, kalan lekeler için her bir öğeyi kontrol edin. Lekeler kalırsa, yıkama döngüsünü tekrarlayın. Ayrıca herhangi bir delik olup olmadığını kontrol edin. Hem kokuları gidermeye yardımcı olmak hem de deliklerin büyümesini önlemek için tüm kumaşlar için dışarıda havalandırarak kurutmayı deneyin.

Leke yoksa sadece duman kokusu varsa, yıkayıcıyı soğuk suyla doldurun ve bir fincan karbonat ekleyin. Dumanlı kumaşları tamamen suya daldırın ve en az iki saat veya bir gece bekletin. Deterjan ekleyin ve her zamanki gibi yıkayın, ancak durulama döngüsüne de bir fincan karbonat ekleyin.

Dumanlı kokudan tamamen kurtulmak için karbonatla üç veya dört yıkama gerekebilir. Ayrıca başa çıkamıyorsanız, bir kuru temizleyiciyi ziyaret edebilirsiniz.

Yıkanabilir Kumaşlar

Yıkanabilir Kumaşlar

Kuru Temizlemeye Gidecek Kumaşlar:

Giysinizi temizleme ve giyside kokuyu giderme şansınız yoksa, fazla kurumu silkeleyin. Mümkün olan en kısa sürede çamaşırları bir kuru temizleyiciye götürün ve lekeleri profesyonel temizleyicinize emanet edin. Yangın ve yanık temizliği konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir temizleyici seçerseniz en iyi sonuçları elde edersiniz.

Yalnızca hafif bir duman kokusu olan çamaşırlar için,  ev tipi kuru temizleme seti kullanabilirsiniz. Bu tarz temizleme setlerini büyük marketlerde ve yapı marketlerinde bulabilirsiniz. Bu tarz ürünlerde genelde paket talimatlarını içeren katolog bulunmaktadır.  Paket talimatlarını izleyin ve son işlem olarak biraz temiz hava alması ve iyi bir kurutma işlemi gerçirmesi için dışarı asın.

Giysinizi temizleme ve giyside kokuyu giderme şansınız yoksa, fazla kurumu silkeleyin. Mümkün olan en kısa sürede çamaşırları bir kuru temizleyiciye götürün

Kuru Temizlemeye Gidecek Kumaşlar

Halı Koku Giderme ve Temizleme:

Halıdan ağır duman kokularını ve kurum lekelerini çıkarmanın en iyi yöntemi işi profesyonellere bırakmaktır. Çünkü bu tarz kurumlar en iyi ve uygun ekipman ve kimyasallara sahiptirler. Buna uygun profesyonel ekipleri de bulunmaktadır.

Bir şömineden veya herhangi ısıtıcıdan kaynaklı hafif kurum lekesi veya tozu için;  ıslak / kuru elektrikli süpürge kullanın. Ev tipi elektrikli süpürge kullanmayın çünkü rulo fırçalar kurumu yayabilir ve onu halı liflerinin derinliklerine itebilir.

Küçük noktaları temizlemek için bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ve iki fincan ılık sudan oluşan bir solüsyonu karıştırın. Yumuşak kıllı bir fırçayı solüsyona batırın ve kurum lekesinin dışından merkeze doğru (yayılmasını önlemek için) ovarak solüsyonu lekeye uygulayın. Kuru beyaz bir bez veya kağıt havluyla solüsyonu lekeden uzaklaştırın. Daha fazla solüsyon kullanmadan, alanı sade suya batırılmış bir bezle kurulayarak “durulayın”. Bu önemlidir, çünkü liflerde kalan sabunlu veya solüsyonlu kalıntılar aslında daha fazla kiri veya kurumu çekecektir.

Halının hava sirkülasyonu ile kurumasına izin verin ve ardından tüyü eski haline getirmek için vakumlayın.

Hafif dumanlı kokular için, tüm halının üzerine karbonat serpin. Nemli bir sünger paspas kullanarak halıya uygulayın. Karbonatın kurumasına ve en az iki saat halı üzerinde kalmasına izin verin. Sonrasında ise alanı süpürerek, tüylü alanı karbonattan arındırın.

Halı Temizleme Teknikleri. Giysilerden Halıdan ve Döşemeden Kurum ve Duman Kokularını Giderme

Halı Temizleme Teknikleri.

 

Döşeme Koku Giderme ve Temizleme:

Döşemede halılar için önerilen aynı temizleme teknikleri ve solüsyonları kullanılabilir. Ekstra önlemler alın ve kumaşı aşırı ıslatmaktan kaçının çünkü bu, yastıklarda ve doldurma kumaşlı eşyalarınızda küf sorunlarına neden olabilir.

Lekelenme ağırsa veya kumaş ipek veya vintage ise, profesyonel bir temizleyiciye danışın veya daha fazla leke çıkarma ipucuna ihtiyacınız varsa, kuru temizleyicinizi ziyaret edin.

Döşeme Koku Giderme ve Temizleme

Döşeme Koku Giderme ve Temizleme

Giysilerden Halıdan ve Döşemeden Kurum ve Duman Kokularını Giderme

Uyumanızı kolaylaştıracak bitkiler ile ilgili öneriler: Uyumanıza yardımcı olacak bitkiler

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Giysilerden Halıdan ve Döşemeden Kurum ve Duman Kokularını Giderme