e
sv

Daima Düzenli Bir Ev İçin Tavsiyeler

409 Okunma — 18 Ocak 2021 19:26
Daima Düzenli Bir Ev için Tavsiyeler

Derinlemesine ev temizliği zor bir süreç. Ama bittiği zaman da verdiği temizlik ve düzenli ortam hazzı paha biçilemez oluyor. İstiyorsunuz ki, bu his hiç bozulmasın, hiç bir yer dağılmasın, hemen kirlenmesin. Bu, belki pek mümkün olmayabilir ama imkansız da değildir. Sadece bir kaç kötü ev alışkanlığından vazgeçmek gerekiyor. Aşağıda bahsedecek olduğumuz bir kaç öneri ile evdeki düzen ve temizliği daha uzun sağlayacağınızı düşünüyoruz. Lafı çok uzatmadan daima düzenli bir ev için tavsiyeler neler ona geçelim.

Daima Düzenli Bir Ev İçin Tavsiyeler

Daima Düzenli Bir Ev İçin Tavsiyeler

Aile bireylerine sorumluluk verin.

Toplumumuzda bu biraz zor gibi gözükebilir. Çünkü ev işleri denince bu çoğunlukla evdeki eşlerin ya da annelerin üzerine kalıyor. Ancak son dönemde erkeklerin ev işlerine ortak olmaya başladıkları da aşikâr. Bu yüzden evdeki herkese yapabilecekleri sorumluluklar verebilirsiniz. Hatta çocuklara bile bu bilinci aşılamanız faydalı olacaktır. Herkesin kendisine düşen işi yapması hem temizliği kolaylaştırır hem de ev işlerini azaltır.

Daima Düzenli Bir Ev için Tavsiyeler

Daima Düzenli Bir Ev için Tavsiyeler

Haftada bir ince temizlik yapın.

Derin temizliği ayda bir yerine, haftada bir yapmanız durumunda daha az iş birikmiş olur. Bunu da iş bölümü yaptığınız aile bireyleriyle kolayca halledebilirsiniz. Daha ileri bir boyuta taşımak isterseniz, haftalık temizlik programı yaparak bu işi daha planlı hale de getirebilirsiniz. Genelde insanlar temizlik işini hafta sonu yapmayı tercih ediyor. Rutin işlerinize göre siz de kolayınıza gelen bir günü temizliğe ayırabilirsiniz.

Daima Düzenli Bir Ev için Tavsiyeler

Kullandıktan sonra mutlaka yerine bırakın.

Buna “Bugünün işini yarına bırakma.” da diyebiliriz. Oturma odasındayken televizyonun yanından aldığınız her hangi bir şeyi işiniz bittiğinde hemen aynı yerine koyabilirsiniz. Akşamdan üzerinize aldığınız battaniyeyi yatmaya giderken alıp yerine yerleştirebilirsiniz. Kuruyan çamaşırları biriktirmek yerine katlayıp yerleştirebilirsiniz. Keza mutfak ve banyo da öyle. Bulaşıkları biriktirmemek, her şeyi vakitlice temizlemek daha doğru oluyor. Ne kadar yorgun olursanız olun, bunları alışkanlık haline getirmek ev işlerini azaltmada ki en önemli uygulama olacaktır. Tüm aile bireylerinin bu bilinçte olması ne alâ. Önemli olan iş biriktirmemektir.

Bugünün işini yarına bırakmayın.

Son olarak;

Salon, mutfak, banyo ve diğer odalar için işinizi kolaylaştıracak, çok fonksiyonlu, kullanışlı dolaplardan faydalanabilirsiniz. Ortada görünen bir dağınıklığı, ıvır-zıvır dediğimiz eşyaları bir araya toplayabileceğiniz çok amaçlı kutulardan yararlanabilirsiniz. Saklama kutuları da çok iyi iş görüyor. Doğru yerde kullanılan eşyalar düzen konusunda çok yardımcı olacaktır. Kullanışlı Ev Eşyaları yazımız belki size yardımcı olabilir.

Daima Düzenli Bir Ev için Tavsiyeler

Doğru tercih edilen ve doğru yerde kullanılan eşyalar düzen konusunda çok yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Evinizi 10 Dakikada Düzenlemenin 34 Yolu ve Sağlıklı Bir Uyku İçin 8 Öneri yazılarımız da ilginizi çekebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Daima Düzenli Bir Ev İçin Tavsiyeler