e
sv

Evinizi 10 Dakikada Düzenlemenin 34 Yolu

5948 Okunma — 09 Ağustos 2020 22:50
Evinizi 10 Dakikadan Az Bir Zamanda Düzenlemenin 34 Yolu
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evinizi 10’ar dakikalık zaman dilimlerine ayırarak, düzenleme ve temizlenin yolları:

Evinizi 10 Dakikada Düzenlemenin 34 Yolu: Yalnızca 10 dakikada halledilecek ev organizasyonu projeleri, harcadığınız çabaya değmeyecek gibi görünebilir. Çünkü insanlar bu tarz organizasyonlar için hafta sonunun tamamını veya bütün bir haftayı kenara ayırmaları gerektiğini düşünür. daha fazla planlama, planlamayı uygulamaya koymak için tabii ki de zamana ihtiyaç vardır.

Özellikle küçük ve çok büyük olmayan bir alana odaklanacaksanız, 10 dakikada ne kadar çok şey başarabileceğiniz sizi bile şaşırtabilir. Örneğin mutfağınız. Mutfağınızda veya banyonuzda küçük dokunuşlarla, uzun zaman harcayarak yorulacağınız işleri kolayca halledebilirsiniz.

Evinizi 10 Dakikada Düzenlemenin 34 Yolu

Evinizi 10 Dakikadan Az Bir Zamanda Düzenlemenin 34 Yolu

Haftada kaç kez size 10 dakikalık zaman sunulduğunu düşünün; çocuklarınızı okuldan almak, alışveriş yapmak, hatta bir tencerenin kaynamasını beklemek. İşte o kısa bekleme sürelerinizde bu listedeki tavsiyelerle neler başarabileceğinizi görmenizi istedik. Ev veya ofis organizasyonunda 10 dakikada pek çok iş başarabileceğinizi unutmayın. Veya saatler harcayarak yapacağınız işleri 10 dakikalık zaman dilimleriyle kolayca nasıl halledebileceğinizi görün.

10 Dakikalık Odaklanmayla Çok Şeyin Üstesinden Gelin

Dikkati dağılmış kişiler için bile 10 dakikada pek çok şey başarmanız mümkündür.

10 Dakikalık Zamanla Neler Yapacağınızı Görün

Diyelim ki banyonuzu düzenlemek için üç saate ihtiyacınız var; ama bu üç saati bütün olarak ayıracak zamanınız yok. O zaman işinizi ve düzenleme organizasyonunuzu zaman dilimlerine ayırın.  Örneğin lavabonun altındaki dağınıklığı giderin, sonraki dakikalarda makyaj fırçanızı ve benzeri envanterinizi temizleyin, daha sonraki dakikalarda tuvalet envanterlerini temizleyin, bu şekilde bölümlere ayırarak, işinizi parça parça bir bütün haline dönüştürün.

Ev düzenleme taktikleri

Ev düzenleme taktikleri

İşe nereden başlayacağınıza ise tabii karar verecek olan sizlersiniz. Banyo veya mutfak, veya en zor olan kısmı ilk önce yaparak enerjinizi tasarruflu kullanmak. Neyse daha fazla uzatmadan önerilere bölüm bölüm geçmekte fayda var:

34 Düzenleme Yolu:

 1. Şifonyerinize gidin ve bir çekmece seçin. Her şeyi çıkarın ve yeniden katlayın ve istifleyin.
 2. Evinizde spor malzemeleri adına kullandığınız edevatları temizleyin. Bundan sonra kullanmayacağınız eşyaları ise atın veya geri dönüştürün.
 3. Başucu masanızın üstünü ve çekmecelerini temizleyip düzenleyin. Üstünün v.b tozunu alın.
 4. Şifonyerinizde spor ile ilgili bir çekmece oluşturun. Spor ile alâkalı giysilerinizi bu çekmeye istifleyin.
 5. Önemli kişilerin ve yardım alabileceğiniz insanların telefonunu, listenizin ilk sırasına yerleştirin. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla ulaşabilesiniz.
 6. Evinizde kısa bir geziye çıkarak; ampül,  pil gibi eşyaları tek bir alana yerleştirin. İhtiyaç duyduğunuzda da sıkıntı çekmemiş olursunuz.
 7. Tişört çekmenizi düzenlemeyi ihmal etmeyin. Kırışıklığa sebep vermemek için katlama tekniklerine lütfen dikkat.
 8. Dosya çekmenizi ziyaret edin ve dağınıklığını giderin. Kullanmadığınız kağıt parçalarını çöp yerine geri dönüştürmeyi deneyerek; doğaya katkıda bulunun.
 9. Makbuzlarınızı bir süre saklayın. Onları saklamak için dosyalama sistemi sizede huzur verecektir. Aynı düzenlemeyi oturup cüzdanınız içinde uygulayın.
 10. Buzdolabınızı çürümüş her şeyden arındırın.
 11. Masaüstünüzün dağınıklığını giderin. En sevdiğiniz yazı gereçlerinin düzgün bir şekilde organize edildiğinden emin olun.
 12. Evinizin etrafından yürüyün ve etraftaki tüm bozuk paraları toplayın; çekmeceler, cüzdanlar, cepler, v.b. Bu paraları tek bir yerde veya kumbaranızda saklayın.
 13. Masa çekmecenizi ve masa üstündeki mürekkepsiz kalemleri atın. İşe yaramayan öğelerden masanızı arındırın. Bu size de huzur verecektir.
 14. Makyaj fırçalarınızı temizleyin. Bunları antibakteriyel sabunla yıkayın ve temiz biz bezle durulayın.
 15. Çoraplarınızı eşleştirin. Tek çorapları bir kenara koyun. Bir dahaki çamaşır yıkamanızda, eksik çiftleri bulabilecek misiniz; bir bakın.
 16. Oturma odanızda bir kanepe üzerinde oturarak dağınıklık taraması yapın. Dikkat dağıtıcı ve gereksiz yığılma olan eşyaları ayırın veya kaldırın.
 17. Yine oturma odanızda eşyaları ve gereçleri saklamak için bir alan bulun. Sehpanızda ve ortalıktaki gereksiz araçları, buraya kaldırın.
 18. Kabloları toparlayın. Kabloları birbirine iliştirmek için bantlı veya çeşitli gereçlerden faydalanın
 19. Dergileri bir sepette veya ona uygun bir araçta saklayın veya yerleştirin.
 20. Yastıklarınızı ve battaniyeleri ortalık yerlerden toplayın. Düzgün bir şekilde istifleyerek, ortalık yerde gözükmeyecek şekilde kaldırın.
 21. Uzaktan kumandalarınızı düzenleyin. Uzaktan kumandalarınıza çıkarılabilir bantlarla, ilgili cihazın ismini yazın ve kullanmadığınızda zamanlarda, sehpa veya uygun bölgelerde tutun.
 22. Evde özel bir depolama alanı imkanınız varsa oluşturun. Tuvalet malzemeleri, kağıt havlular ve etraftaki gereksiz araçlar için size albeni katacaktır.
 23. Kullanmadığınız elektronik araçları geri dönüştürün. Nasıl dönüştürüleceğiyle ilgili fikriniz yoksa Google gibi arama motorlarından faydalanın.
 24. Evinizdeki her dolabın iç ölçülerini alın. Her boşluğun, rafın, köşenin, çekmecenin v.b. Bu fikir, alışverişe gittiğinizde bu tarz yerlerin içini temiz tutmak ve çeşitli sebeplerden dolayı alacağınız aksesuarları seçmenizde size yardımcı olacaktır.
 25. Şemsiyeleriniz varsa, hepsini onlara özel -eğer yoksa- farklı bir şekilde barındırın.
 26. Valinize bakın. Valiziniz de ve farklı yerlerde unuttuğunuz eşyaları, ambalajları veya giysileri çıkarın ve düzgün bir yerde tutun.
 27. Her önünüzdeki hafta için, o haftanın yemek planını şimdiden oluşturun. Bu sizin panik bir şekilde ve aceleci düşünüp hata yapmanızı da engelleyecektir.
 28. Anahtarlarınızı saklamak için bir yer oluşturun. Bunlarla igili bir kaç fikir: pasta standı, kancalar, küçük ve şirin bir tepsi, dekoratif bir tabak veya varsa puro kutusu.
 29. Evden çıkacak veya herhangi bir yere ulaştırılacak bir sepet veya özel bir bölüm belirleyin. Bu alan size; okul kağıtları, postalar, makbuzlar, çalışma kağıtları, v.b gibi araçların düzenli olması konusunda fayda sağlayacaktır.
 30. Dondurucunuzu düzenlemek için 10 dakika harcayın. Dondurucudaki bayatladığını düşündüğünüz ve çok eski yiyecekleri atın.
 31. Uzun yıllardır giymediğiniz eşyaları dolabınızdan çıkarın. Hâlâ bunlara ihtiyacınız olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Lütfen başka ihtiyacı olan insanları göz ardı etmeyin.
 32. Bir sonraki tatilinize veya herhangi bir sebepten dolayı gideceğiniz gezinizle ilgili hazırlık ve bir kontrol listesi oluşturun.
 33. Gereksiz ve kullanmadığınız fazlalık eşyalardan kurtulun.
 34. Kağıtlarınızı ve evraklarınızı düzenleyin. Eski davetiyeler, şans kuponları ve benzeri kağıt parçalarından ve kargaşadan kurtulun.

Evinizi 10 Dakikada Düzenlemenin 34 Yolu ve tekniği

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evinizi 10 Dakikada Düzenlemenin 34 Yolu