e
sv

Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

502 Okunma — 17 Ocak 2021 00:46
Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Halı, ısı yalıtımı konusunda oldukça önemli, ortama sıcak bir hava katan dekorasyon unsurlarından bir tanesidir. Dekorasyon sürecinin son aşaması, mobilya ve perde seçiminden sonra adeta dekorasyonu tamamlayıcı şık bir unsur olarak karşımıza çıkar. Ancak verilen bazı kararlar yanlış sonuçlar getirebileceği gibi halı seçiminde de yanlış tercihler yapmak pişmanlık doğurabilir, özenle yaptığınız dekorasyonunuzun karmakarışık görünmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle dekorasyon aşamasında bu derece önemli olan halı seçimi nasıl yapılmalı, bir kaç püf noktayla değinmek istedik.

Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Halı, ev dekorasyon sürecinin tamamlayıcı unsurlarındandır.
Source; www.rugusa.com

Halı seçiminde belli başlı birçok unsur söz konusu. Evvela bu işi mobilyalarınız ve perdeleriniz yerleştikten sonra en sona bırakmanız daha doğru olur. Bu durumda ölçü konusunda eşyaların kapladığı alan haricindeki yerler için tercihinize göre halı ölçüsü belirlersiniz. Gereksiz yere çok büyük ya da çok küçük halı kullanmanız gerekmez.

Renk Uyumu

Daha sonrasında gelen aşama ise renk uyumu. Dilerseniz perdelerinize göre ya da koltuk renklerinize göre halı rengine karar verebilirsiniz. Hangi renkler birbirine uyumlu olur tabii bunu da bilmek gerek. Bunun için renk paletinden yararlanabilirsiniz. Renkte uyumu yakalamak dekorasyondaki en önemli aşamalardan biridir.

Zeminler

Zeminleri unutmamak gerek. Parke ya da seramik olarak kullandığınız zeminler de halı seçiminde kararınızı etkiliyor. Eğer desenli bir zemin için halı bakıyorsanız, daha sade hatta düz renklerde bir halı tercih etmeniz önerilir. Zeminin ve halının desenli olması ortaya göz yorucu ve karışık bir görüntü çıkarabilir. Desensiz bir zemine sahipseniz tam tersi çizgili ya da farklı desenlerde bir halı kullanarak biraz hareket katabilirsiniz. Koyu zeminlerde açık renk halı, açık renk zeminlerde koyu renk halı kullanarak kontrast yakalayabilirsiniz.

Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Düz zeminlerde desenli halıları tercih edebilirsiniz.

Dekorasyon Tarzına Göre Halı Seçimi

Perdeleriniz takıldı, eşyalarınız yerleşti, renk ve tonlarda kafanızda oluştuktan sonra iş tabii bunlarla bitmiyor. Dekorasyon tarzınıza göre de bir halı belirlemeniz gerek. Mesela klasik bir dekorasyon üzerine modern tarza gidecek bir halı atsanız bu belki biraz abes durabilir. Bu yüzden dekorasyon tarzlarına göre halı seçimi nasıl olur ona da değinmek istiyoruz.

Country

Country dekorasyon tarzında çiçek desenli halı kullanmak daha uygun.

Mesela Country tarzı dekorasyonda çiçekli desenleri kullanmak daha uygun oluyor. Bambu, hasır tarzı halı ya da kilimleri de tercih edebilirsiniz. Shagy dediğimiz uzun tüylü halılar da seçenekler arasında var. Zemin ve renk uyumunuza göre bu tip halıların tek renk ya da desenli olanlarından kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz bu halılarda püskül detaylarının olması da country dekorasyonun olmazsa olmazlarındandır.

Modern dekorasyonda daha sade bir tasarım hakim olduğundan halı seçiminde desen olarak geometrik çizgileri tercih edebilirsiniz. Ağırlıklı olarak siyah, gri, krem renklerinin kullanıldığı bu dekorasyonda siz de halı tonlarını bu renklere göre seçerek uyum yakalayabilirsiniz. Patchwork dediğimiz farklı desenlerin yama şeklinde bir araya gelmesiyle oluşan halılarda bu dekorasyon için çok uygun. Yine bambu ve hasır halı tiplerini de bu dekorasyon için tercih edebilirsiniz.

Klasik dekorasyona değinecek olursak bu tasarımda daha çok birbiriyle uyumlu renkler söz konusu. Ancak etnik ve otantik tarzda desenli halılar da kullanılabiliyor. Vintage ve kürk halılar da evin belli köşelerine serilebilir ve dekorasyonunuza göre dilediğiniz uyumu yakalayabilirsiniz.

 

Alkali Diyet Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı ?