e
sv

10 Şık Kapalı Veranda Fikri

1684 Okunma — 25 Temmuz 2020 16:34
Bir veranda ne kadar muhteşem olabilir ?
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

10 Şık Kapalı Veranda Fikri: İyi tasarlanmış bir veranda tasarımı, açık hava yaşam deneyiminizi geliştirebilir ve dışarıda geçirdiğiniz zamanı artırabilir. Herhangi bir büyük dış mekan yapısı için, binanızın şehir ve çevre kurallarına uygun olduğundan ve doğru bir şekilde tasarlandığından emin olmak için bir mimar veya peyzaj mimarı gibi bir profesyonelle çalışmakta isteyebilirsiniz.

Bir veranda çatısı veya örtüsü planlama, tasarım ve inşa etmeden önce dikkat edilmesi gereken diğer noktalar:

 • Bütçeniz ne kadar ?
 • Evinizin mimari tarzı veranda ile uyumlu olacak mı ?
 • Arzu ettiğiniz malzemeler ve bölgenizde mevcut mu?
 • Verandanın büyüklüğü ve ölçeği ne kadar olacak ?
 • Avlunun sıcak ve soğuk alan bölgelerinin planlaması yapıldı mı ?

Gelin sizi daha da fazla kafanızı karıştırmadan size ilham verecek on adet kapalı veranda ile buluşturalım:

 

1. Afrika tarzı kapalı bir veranda oluşturmak

Güney Afrikalı firma LevEco Architects, doğrudan yağmur almaması koşuluyla, dışarıda iyi çalışan kompozit bir polistiren malzeme olan IsoPine’den yapılmış tavanlı bir alan tasarlamış. Ahşap çatı kirişleri evin tuğlalarına cephelediği için, herhangi bir kötü görüntü ortaya çıkmıyor. Çatı örtüsü ise sıcağa dayanıklı ve su yalıtımlı.

Afrika tarzı kapalı bir veranda oluşturmak. 10 Şık Kapalı Veranda Fikri

Afrika tarzı kapalı bir veranda oluşturmak. Photo(fotoğraf): Etienne Koenig

2. Fas usulü kapalı bir veranda fikri size iyi gelecek desek

Hong Kong’da bir verandanın Fas tarzı çatısı Alexandra Lauren tarafından tasarlandı. Çatı UV direncine sahip açık Perspex’ten yapılmıştır. Halı Horchow‘dan. Lauren’in Tennessee, Hong Kong, Arizona ve Montana’da stüdyoları var. Bu işi gerçekten iyi yaptığını söylemekte fayda var. Özellikle çevreyi saran tuğlaların; çatı ve mobilya ile iyi uyum gösterdiğini söylemek aldatıcı olmaz. Bu yüzden çatının verandayı saran bölümünden yine veranda içerisindeki eşyalara kadar her birşeyin uyum içerisinde olması kaçınılmaz olmalı.

Fas usulü kapalı bir veranda fikri size iyi gelecek desek

Fas usulü kapalı bir veranda fikri size iyi gelecek desek. Photo (fotoğraf): Alexandra Lauren

3. Kumaş veranda çatısı olur mu ?

Neden olmasın ?.. Phoenix’s Ranch Mine olarak bilinen karı koca tasarım ekibi, oluklu çelikten direklerle evi kapladı ve gölge yelkenlerini desteklemek için saçakların altındaki çatı makaslarını kullandı. Gerginliği de kararında olan kumaş suya ve dış etkilere karşı kafanızda soru işareti bırakmayacak kadar dayanıklı. Tabii böyle kaliteli bir kumaş için ciddi bir meblağı da cepten çıkarmanız söz konusu olabilir.

Kumaş veranda çatısı olur mu

Kumaş veranda çatısı olur mu ? Photo (fotoğraf): Eva Z Photography

4. Çiftlik evinde bir veranda

Houston’ın Eklektic Interiors tarafından tasarlanan bu ev, inşaat işinde olan ev sahipleri tarafından inşa edilmiştir. Veranda zemini eski Chicago tuğladan yapılmış olup, cephe ve kemerler Texas kireçtaşından yapılmıştır. Maliyetinin ise oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Sizde inşaattan anlayan bir mütahitten yardım alarak; ağırlığı tuğla olan bir veranda yaptırabilirsiniz.

Çiftlik evinde bir veranda

Çiftlik evinde bir veranda.

5. Modern endüstriyel giriş avlusu

Missouri’deki Homes by Monticello tarafından tasarlanan ev tabanı dahil bir çalışma / sanat stüdyosunun girişinde yer alan avlu; sedir zemin kaplaması ve çıta duvarlara sahiptir. Oluklu plastik bir çatı yağmur koruma paneli vardır ve doğal güneş ışığının süzülmesine de olanak verir. Ev,tahıl silosu etrafında inşa edilmiştir. Avlusu, diğer deyimiyle verandası da özel olarak tasarlanmıştır.

Modern endüstriyel giriş avlusu

Modern endüstriyel giriş avlusu. Photo (fotoğraf): Randy Colwell

6. Kaliteli bir verandadan beklenen

Rowland ve Broughton, beyaz cilalı beton zemine sahip bu verandaya hem korunma amaçlı hem de şık görünümlü bir çatı da eklemiş. Çatı bölümünü yüksek tutmanın ferahlatıcı bir özgürlük alanı kazandırdığı açık bir şekilde görülüyor. Evin pencereleri ise sürgülü tasarıma sahip, sürekli açıp kapama mandalıyla uğraşma derdine de katlanmıyorsunuz. Veranda tavanı oluklu lekeli kireçtaşı sütunları ve kaliteli ahşap ile döşenmiş; harika bir ambiyans sunuyor.

Kaliteli bir verandadan beklenen

Kaliteli bir verandadan beklenen

7. Basit bir veranda mı istiyorsun ?

Lane Williams Architects tarafından yeniden tasarlanan 1950’lerde Seattle’da bir ev, terasa açılan yemek odası ve yemek odalarını açan 16 metrelik iki adet Fleetwood cebe alüminyum ve cam sürgülü kapıya sahiptir. Çelik ve ahşap çerçeveli veranda, Polygal yarı saydam nervürlü panellerden yapılmıştır. Ayrıca 1960 yapımı taş yapımı şöminede tadilatta kurtarılmış. Bu veranda bu evi tamamlayıcı mı düşünülür; ama eve verilen emeğin karşısında biraz sıradanmış gibi durduğunu söylemekte pek gerçek dışı sayılmaz.

Basit bir veranda mı istiyorsun ? 10 Şık Kapalı Veranda Fikri

Basit bir veranda mı istiyorsun ?

8. Bir veranda ne kadar muhteşem olabilir ?

Avustralya’daki Manly Plajı’nda yer alan ve Sanctum Design‘ın 1950’lerden esinlenerek tasarladığı bu evde, Alman şirketi Markilux’da motorlu bir gölgelik / cam tente tasarlamış. Kendiniz tasarlayarak oluşturabileceğiniz tasarım ve bahçe mimarisi olmadığından, size ilham olması adına mimarınızdan destek isteyebilir; aynısını veya benzerini inşaa ettirebilirsiniz.

Bir veranda ne kadar muhteşem olabilir ?

Bir veranda ne kadar muhteşem olabilir ?

9.  Yağmurdan kaçan veranda..

Mutfağa açılan kapısı olan bir bahçe kenarında inşaa edilen bu veranda; dışarıdaki yaşam alanına renk katacak cinsten. Maliyeti de çok yüksek olmayacak düzeyde. Tek problemi ise yağmur yağdığında içeri kaçmanız gerektiği gibi gözüküyor.

Yağmurdan kaçan veranda

Yağmurdan kaçan veranda

10.  Modern veranda kavramının doğuşu

Rick Ryniak Architects tarafından tasarlanan ve ev sahiplerine rahatlayıp evin keyfini sürmesine olanak verecek modern bir ahşap veranda. Ahşap paneller üzerindeki cam bölüm, içeriye yağmur sızmasını engelliyor ve güneşin güçlü ışınlarını kırabilecek özelliğe de sahip. Böyle bir cam ayrıntısı sizi pek çok dertten kurtaracak bir alternatif olabilir.

Modern veranda kavramının doğuşu

Modern veranda kavramının doğuşu

10 Şık Kapalı Veranda Fikri ve Kaliteli Bahçe Tasarımları

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

10 Şık Kapalı Veranda Fikri