e
sv

Zeytinyağı İle Ev Temizliği

588 Okunma — 08 Ekim 2020 18:18
Ev Temizliğinde Zeytinyağı Mucizeleri

En faydalı yağlardan biri olan zeytinyağının yemeklere ne kadar lezzet kattığı herkes tarafından bilinir. Hatta güzellik bakımlarında cilde ne kadar iyi geldiği de… Ancak cilt bakımlarının yanı sıra ev temizliği yaparken de aklınıza gelebilecek her ayrıntıda zeytinyağı kullanabileceğinizi biliyor muydunuz ?

Toz Alma

Belki de bir çoğumuz şu toz alma işini sevmiyor. Zeytinyağı ile mobilyalarınızın toz alma süresini uzatabilirsiniz. Bunun için bir limon suyuna, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı suyu karıştırıp bez ile silin. Bu hem ahşabınızı korur hem de cilalıymış gibi parlaklık verir. Uzun süre de toz tutmaz.

Mutfaktaki Ahşap Malzemeler

Ahşap

Mesela mutfakta kullandığımız kesme tahtalarını su ile yıkasak bile yeterince temiz olmuyor ve tam bir bakteri yuvası haline geliyor. Bu yüzden kesme tahtanıza ve ahşap malzemelerinize biraz zeytinyağı döküp beş dakika bekletin. Daha sonra bir bez yardımı ile silin. Bu işlem ahşabınızın solmasını, çatlamasını ve bir bakteri yuvası olmasını önlüyor.

Zeytinyağı ile Çelik Tencerelerinizi Ovun

Aynı şekilde çelik ürünlerinizi de zeytinyağı ile ovarak daha uzun süre parlak kalmalarını sağlayabilirsiniz. Kararma ve su lekesi gibi izleri de yok etmeye yardımcı oluyor. Dilerseniz önce bir sprey şişeye koyduğunuz sirke ile ön temizlik yaptıktan sonra yüzeyi kurulayıp, zeytinyağı döktüğünüz bir bez ile yuvarlak hareketlerle silme işlemini yapın. Bu uygulamayla sinir bozucu parmak izlerinden de kurtulmuş olursunuz. 🙂

Yapışkanlı Etiketler

Hani dışardan aldığımız ürünlerde kağıt etiketler oluyor. Bazen cam ürünlerdeki bu etiketleri çıkarmakta zorlandığımız olabiliyor. İşte bu durumda üzerlerine bir kaç damla zeytinyağı damlatıp biraz bekledikten sonra bu etiketleri plastiklerden ve cam ürünlerden kolayca temizleyebiliyoruz.

Gümüş Ürünler

Gümüşler genelde erken kararırlar. Cilalı gümüşleri her derde deva olan bu yağ ile temizleyince kararma süresi daha uzun oluyor. Yani daha uzun süre parlak kalıyor diyebiliriz. Yumuşak bir bezle gümüşleri silmeniz yeterlidir.

İnci Takılar

İnci

Kullanılan her şey bir zaman sonra eskimeye başlıyor. İlk gün ki parlaklığını kaybediyor. Severek kullandığınız inci ürünlerde donuklaştığı zaman bir bez yardımıyla her bir inciyi silip eski parlaklığına geri döndürebiliyoruz.

Fermuarlar

Belki de en sinir olduğumuz durumlardan birisi en olmadık zamanlarda sıkışan ve vakit kaybı yaratan kıyafet fermuarları… Fermuar dişlerini zeytinyağı ile temizlediğinizde çalışmasını daha kolaylaştırırsınız.

Deri Ayakkabılar

Deri Ayakkabı

Yumuşak bir beze biraz zeytinyağı dökerek ayakkabı ve botlarınızı temizleyip eski parlaklığına geri döndürebilirsiniz. Sonrasında kuru bir bezle kurulamayı unutmayın. Ancak süet ve tüylü bez ayakkabılarda bu işlemi uygulamıyoruz. 🙂

Tıraş Bıçakları

Tıraş bıçaklarının da daha uzun süre dayanmalarını sağlamak ve paslanmalarını önlemek için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla bıçakları silin, kuruduktan sonra kullanın.

Makyaj Temizleyici

Yüzünüzdeki ağır makyajı çıkarmada birebirdir. Aynı zamanda cildi yumuşatıp, nemlendirir. Kirpikleri besler.

Gıcırdayan Menteşeler

Evdeki en sinir bozucu seslerden birisi de kapı gıcırtıları diyebiliriz. Kapı, dolap ve benzeri yerlerdeki menteşelere biraz zeytinyağı püskürterek bu sorunu çözebilirsiniz.

Canlı Bitkilerin Temizliği

Zeytinyağı İle Ev Temizliği

Canlı Bitki Temizliği

Bitkilerde topraklarının bakımı kadar, yapraklarının temizliği de önemli oluyor. Yağ ve su karışımını bitki yapraklarına püskürttüğünüzde hem tozları temizlenmiş oluyor, hem de parlak kalması sağlanıyor. Yapraklar da uzun süre toz birikmesi de olmuyor…

 

Bu da ilginizi çekebilir;

Yiyeceklerin Besin Değerini Düşüren Hatalar

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Zeytinyağı İle Ev Temizliği