e
sv

Kediler İçin Zehirli 8 Bitki

1173 Okunma — 07 Ekim 2020 18:23
Duvar sarmaşığı, Common ivy (Hedera helix)
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler İçin Zehirli 8 Bitki: Ev bitkileri neredeyse her evde bulunan bir süs çeşitliliğidir. Yaşam alanınızı aydınlatırlar, iç mekan hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olurlar ve anksiyete ve depresyonu azaltmaya yardımcı oldukları pek çok araştırmayla ispatlanmıştır. Ayrıca birçok insan bitkilere bakmayı terapötik bulmaktadır. Ne yazık ki, kedileriniz varsa, toksik özelliklerinden dolayı evinize getirmekten kaçınmanız gereken birçok ev bitkisi vardır. Özellikle kediler bu konuda kötü bir ünvana sahiptirler ve buldukları pek çok şeyi çiğnemeye yatkındırlar. Kedileriniz varsa kaçınmanız gereken bazı popüler ev bitkileri olduğunu da unutmayın.

Barış Çiçeği (Spathiphyllum):

Yelken Çiçeği olarakta bilinir. Barış çiçekleri, özel günlerde ve zamanlarda hediye edilen veya alınan en yaygın çiçekli ev bitkilerinden biridir. Koyu yaprakları, beyaz çiçekleri ve az bakım ihtiyacı ile, bahar dönemlerinde çok tercih edilen bir bitkidir. Bununla birlikte, barış çiçekleri kalsiyum oksalat içerir ve tüketilirse, kusmaya, ağızda ve boğaz kanalında tahrişe, aşırı salya akmasına ve ciddi vakalarda yutma veya nefes almada zorluğuna neden olabilir. Yalnızca yutulduğunda tehlikelidir. Dokunulmasında ve koklanmasında herhangi bir risk yoktur.

Barış Çiçeği (Spathiphyllum)

Barış Çiçeği (Spathiphyllum)

Aloe Vera (Sarısabır):

Aloe vera bitkileri, birçok evde kullanılan temel bir bitkidir ve yapraklarından elde edilen jelin tıbbi özellikleri sayesinde popülerlik kazanmıştır. Aloe vera, bir tabandan yukarı doğru büyüyen pürüzlü kenarlara sahip kalın, etli benzeri yapraklarla karakterizedir. Aloe, insanlar için terapötik özelliklere sahip olsa da, kediler için toksiktir ve yutulduğunda uyuşukluğa, kusmaya ve ishale neden olabilir.

Aloe Vera (Sarısabır). Kediler İçin Zehirli 8 Bitki

Aloe Vera (Sarısabır)

Deva Tabanı (Monstera Deliciosa):

Monstera deliciosa, en popüler tropik ev bitkilerinden biridir ve çarpıcı tropikal yaprakları sayesinde sosyal medyada ve ev dekorunda çok tanınmıştır ve yoğun bir şekilde yer almaktadır. “İsviçre peynir bitkisi” veya “Bölünmüş yaprak filodendronları” olarak da anılan Monsteras, nispeten az bakım gerektirir ve bu da onları her ev için zahmetsiz ve çekici bir bitki yapar. Ne yazık ki Monstera deliciosa, çözünmez kalsiyum oksalatlar içerir ve bu onları kediler için oldukça toksik hale getirir. Semptomlar dudakların ve ağzın yanması, aşırı salya akması, ağızda şişme ve kusmayı içerir.

Deva Tabanı (Monstera Deliciosa)

Deva Tabanı (Monstera Deliciosa)

Salon Sarmaşığı, Pothos (Epipremnum aureum):

Az bakım gerektiren doğası nedeniyle salon sarmaşığı, hem amatör hem de deneyimli bitki sahipleri için çok çekici bir ev bitkisi haline gelmiştir. Bakım kolaylığı ve uygun satış fiyatı ile cezbedici olan bitki, ev dekorunuza da ciddi katkı sağlar. Pothos’a dokunmak tamamen güvenli olsa da, eğer yutulursa, kedinizin ağız ve dudaklarda yanma, kusma ve yine ağız bölgesinde şişlik meydana gelecektir.

Salon Sarmaşığı, Pothos (Epipremnum aureum)

Salon Sarmaşığı, Pothos (Epipremnum aureum)

Para Ağacı, Jade Plants (Crassula):

Para bitkileri” veya “Dolar bitkileri” olarak da bilinen Para Ağacı, yetiştirilmesi kolay ve sahiplerine iyi şans ve servet getirdiğine inanılan bir etli bitki türüdür. Koyu yeşil etli yaprakları ve kalın, tahta benzeri sapları ile karakterizedir. Crassula ailesinin bir ferdi olan bitkinin birkaç farklı türü de vardır. Ne yazık ki para bitkilerinin, size getirdiği şansı hayvanlarınıza getirdiği pek söylenemez; köpekler ve atlar için oldukça zehirlidir ve yutulduğunda kusma, uyuşukluk, depresyon ve koordinasyon bozukluğu gibi semptomlara neden olur.

Para Ağacı, Jade Plants (Crassula). Kediler İçin Zehirli 8 Bitki

Para Ağacı, Jade Plants (Crassula)

Paşa Kılıcı, Snake Plants (Sansevieria trifasciata):

Genellikle “peygamber kılıcı, kayınvalidenin dili” olarak da anılan Paşa Kılıcı, düşük ışık koşulları için ve hava kalitesini iyileştirmek için en iyi bitkilerden biri olarak bilinir. Bu faktörler onu son derece yaygın bir ev bitkisi haline getirmiştir. Paşa Kılıcı bitkisi insanlar için toksik olmamakla birlikte, ASPCA, hem kediler hem de köpekler için toksik olduklarını ve yutulduğunda mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabileceğini bildirdi. Bitkiyi satın almak için ziyaret edebilirsiniz.

Paşa Kılıcı, Snake Plants (Sansevieria trifasciata)

Paşa Kılıcı, Snake Plants (Sansevieria trifasciata)

Duvar sarmaşığı, Common ivy (Hedera helix):

Duvar sarmaşığının küçük, sivri yaprakları vardır ve zarif bir görüntü oluşturur. Muhteşem görüntüsü sayesinde evlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Bitkinin tıbbi açıdan da; öksürük ve soğuk algınlığına karşı etkili olduğunu söylemekte fayda var. Yalnız bu fayda tabii ki insanlar için; hayvanlarınız yutduğunda; halsizlik, kusma, boğaz şişmesi, aşırı salya, deri iltihabı, kızarıklık ve ataksi gibi çok çeşitli semptomlara neden olabilir.

Duvar sarmaşığı, Common ivy (Hedera helix). Kediler İçin Zehirli 8 Bitki

Duvar sarmaşığı, Common ivy (Hedera helix)

Difenbahya, Dumb Cane (Dieffenbachia):

Difenbahya, nam-ı diğer adıyla ağlayan çiçek, oldukça güzel ve bakımı fazla zor olmayan bir saksı çiçeğidir. Doğru koşullarda yetiştirildiğinde boyutları 300 cm’ye varan birçok farklı difenbahya çiçeği türü vardır. Ne yazık ki, difenbahya (ağlayan çiçek) yutulduğunda kediler için çok zehirlidir, hatta özleri insanlar için bile hafif tahriş edici olabilir ve çıplak deriden uzak tutulmalıdır. Kedilerde difenbahya zehirlenmesinin belirtileri arasında kusma, ağızda yanma, ağızda tahriş, şişme ve ciddi vakalarda yutma veya nefes almada güçlük yer alır.

Difenbahya, Dumb Cane (Dieffenbachia)

Difenbahya, Dumb Cane (Dieffenbachia)

Kediler İçin Zehirli 8 Bitki ve Öneriler

Kediler için toksik olan birçok farklı bitki olduğundan, kedilerin olduğu bir eve yeni bitkiler getirirken araştırma yapmak gerekir. Zehirli bitkileri ulaşılamayacak bir yere koyarak bu sorun çözülebilir, ancak yine de, kedi dostlarınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için evde tutulması güvenli bitkiler bulmak pek çok açıdan daha iyidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediler İçin Zehirli 8 Bitki