e
sv

Tuvaletten Daha Kirli 8 Şey

860 Okunma — 18 Ağustos 2020 20:07
Mutfak Süngerleri
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tuvaletten Daha Kirli 8 Şey: Tuvaleti kullandıktan sonra ellerimizi yıkayarak dezenfekte etme konusunu artık bir alışkanlık haline getirmiş olsak da, bir çoğumuz evde aynı miktarda mikrop ve bakteri barındıran pek çok şey olduğunun farkına varmıyoruz. Aslına bakarsanız, tuvaletten daha fazla bakteri barındıran bir kaç gereç olduğunu ve onları sık sık temizlemediğimizi söylesek; heralde şaşırırdınız.

Evinizde sizi hasta edebilecek sekiz şeye bakalım. Sizde kendinize hemen temizlik malzemeleri bakmaya başlayın.

1) Cep Telefonunuz:

Cep telefonunuzu tuvalet zamanı asla banyoya götürmeseniz bile, yine de dokunduğunuz her şeyden gelen bakterilerle doludur. Doğru temizlik ile bu bakterilerden anında kurtulmak mümkündür. Biraz alkol, damıtılmış su ve mikrofiber tiftiksiz bez. Temizlerken en ince ayrıntısına kadar özen göstererek siliniz.

Cep Telefonunuz

Cep Telefonunuz. Photo: Fintech İstanbul

2) Klavyeler ve Uzaktan Kumandalar:

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın klavyesi, oyun konsolları veya televizyon kumandalarınıza günde kaç kere dokunuyorsunuz ? Tıpkı telefonunuz gibi, dokunduğu her elden mikrop ve bakterileri kendi üzerine çeken bu aygıtlar, ciddi bir tehlike yuvasıdır.

Bu aygıtlar için üretilmiş olan, özel dezenfaktanlı mendiller vey bezler vardır. Standart bir şeyin üzerini silermişcesine, ovalayarak rahatlıkla bu cihazları temizleyebilirsiniz.

Klavyeler ve Uzaktan Kumandalar

Klavyeler ve Uzaktan Kumandalar

3) Banyo Kapı Kolları:

Evinizde herkes banyoyu her kullandığında, hapşırdığında veya yemek hazırladığında ellerini sadakatle sürekli yıkıyor mu ? Hiç sanmıyoruz.

İşte bakteri ve virüs yuvası olan bu kapı tokmakları,bunun haricindeki; tüm kapı kolları, kulplar, ışık düğmeleri ve elektronik tuş takımları.. Dezenfektan mendildeki iyi niyetli öldürücülerden hiç bir virüs ve mikrop kurtulamaz. Lütfen bu bezleri sadece bir kere kullanınız. Bu bezleri ve saydığımız pek çok ürünü, büyük marketlerde ve yapı malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz.

Banyo Kapı Kolları

Banyo Kapı Kolları

4) Kesme Tahtası:

Kesme tahtası başlığına şaşırdığınızı tahmin edebiliyoruz; ancak mutfaktaki gıda kaynaklı bakteriler, yıkanmadığı takdirde kesme tahtasına geldiğinde, bundan en çok kesme tahtası etkilenir. Bu yüzden mutlaka gıdalarınızı yıkamadan, kesme tahtasıyla temas ettirmeyin.

Bazen bu tahtalar yıkanmadığında, bu tarz kaynak sebep olan virüs ve bakterilerinde, üreme noktaları olabiliyor. O yüzden bu kesme tahtalarını, her kullanımdan sonra mutlaka sıcak sabunla dezenfekte ederek yıkayınız. Ayrıca; et ve sebze için farklı kesme tahtaları kullanınız.

Kesme Tahtası

Kesme Tahtası

5) Mutfak Süngerleri:

İşte sizin için bir şaşırtıcı başlık daha; kötü kokulu bir sünger kokusu aldığınızda, kokladığınız şey sünger gözeneklerinde gizlenen koliform bakterilerinin (Salmonella veya E. coli) kokusudur. Ve o süngeri tezgahı silmek için kullandığınızda, aslında o kardeş bakterileri tezgâhınıza misafir ediyorsunuz.

Ayrıca bu süngerleri yüksek ısılı yerlerde defenfekte etmeye çalışmak hiç bir işe yaramaz. Bu süngerleri çok güçlü defenfektanlarla temizlemeniz ve bir kaç haftadan fazla kullanmamanız gerekmektedir.

Mutfak Süngerleri. Tuvaletten Daha Kirli 8 Şey

Mutfak Süngerleri. Photo: Miako Katoh

6) Yeniden Kullanılabilir Bakkal Torbaları:

Yeniden kullanılabilir alışveriş poşetleri çevre için harikadır ancak ailenizin sağlığı için tehlike oluşturabilir. Yiyeceklere her yüklediğinizde, sızan et paketinden, yıkanmamış üründen ve diğer kirli paketlerden bakteriler de çantalara girer.

Eve gittiğinizde, çantalar boşaltılır ve daha sonra bir sonraki alışveriş gezisine kadar genellikle sıcak bir arabanın bagajında saklanır. Isı, torbalarda kalan bakterilerin büyümesini teşvik eder.

Etler, sebzeler ve çiğ yiyecekler için kullanılan poşetlerin her kullanımdan sonra yıkanması önemlidir. Yalnız tabii ki söylediklerimiz bez poşetler için geçerlidir. Plastik ve benzeri poşetlerin tek kullanımlık olmaları avantajınızadır.

Yeniden Kullanılabilir Bakkal Torbaları. Tuvaletten Daha Kirli 8 Şey

Yeniden Kullanılabilir Bakkal Torbaları. Photo: Amazon

7) Evcil Hayvan Oyuncakları ve Yemek Kâseleri:

Evcil hayvanlarımız ailenin bir parçasıdır ve mümkün olduğunca sağlıklı kalmalarını istiyoruz. Çoğumuz bulaşıklarımızı her kullanımdan sonra bakterilerin kaplarda üremesini ve bizi hasta etmesini önlemek için yıkarız. Evcil hayvanınız için de aynısını yapıyor musunuz?

Evcil hayvan kaseleri, hayvanın ağzından ve artık yemden gelen bakterilerle doldurulur ve her kullanımdan sonra çoğalır. Her yemekten sonra kaseler sıcak su ve sabunla yıkanmalıdır. Evcil oyuncaklara da aynı işlem sık sık yapılmalıdır.

Evcil Hayvan Oyuncakları ve Yemek Kâseleri. Tuvaletten Daha Kirli 8 Şey

Evcil Hayvan Oyuncakları ve Yemek Kâseleri

8) Çantalar veya Sırt Çantaları:

Çantalar ve sırt çantaları genellikle mağazaların, ofislerin, evin, sınıfların ve banyoların zeminine düşer. Şimdi o zemine başka nelerin dokunduğunu hayal edin. Kulplar, gün boyunca ellerinizin dokunduğu her şeyden gelen bakterileri barındırır.

Mutfak tezgahına veya masaya bir el çantası veya sırt çantası fırlattığımızda, tüm bu mikroplar ve bakterileri de masaya davet etmiş olursunuz. Çanta veya sırt çantası yıkanabilirse, yıkayınız veya onları sık sık temizlemek için dezenfektan mendil kullanarak ovalayın. Ayrıca onları yiyecek hazırlama ve yemek alanlarından uzak tutun.

Çantalar veya Sırt Çantaları

Çantalar veya Sırt Çantaları

Tuvaletten Daha Kirli 8 Şey ve Arınma Teknikleri..

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tuvaletten Daha Kirli 8 Şey