e
sv

Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

471 Okunma — 14 Şubat 2021 21:32

Dekorasyon sürecinde her şeyin en iyisini ve dört dörtlük olmasını istiyoruz. Ancak istediğimiz tarzda bir dekorasyon yaparken farkında olmadan da bazı hataları yapmamız mümkün. Bu sebeple, bir nebze olsun bu hataların farkında olabilmek ve dikkat etmek adına size ev dekorasyonunda yapılan hatalar neler, kısaca birkaçından bahsetmek istedik…

Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Başlamadan Önce Boya-Badana Yapmak

Genellikle birçoğumuz bu hatayı yapıyordur. Dekorasyon olacak alan boyanıyor, temizleniyor. Daha sonra eşya seçimine geçiliyor. Ancak işin doğrusu, bunun tam tersi. İlk olarak mobilya ve aksesuarlarınızı belirleyip, onlara uygun olacak şekilde duvar rengine karar vermek gerekir. Önceden yaptığınız boyaya göre eşyaları seçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak boyayı eşyaya uydurmak daha kolay olacaktır. Doğru bir şekilde dekorasyonunuzun tamam olması için duruma bu şekilde bakmakta fayda var.

Dekorasyon

Dekorasyon yapacağınız odanızı ölçüp, ona göre mobilya ve aksesuar seçimi yapmanız gerekiyor.

Ölçüsüz Hareket Etmek

İlk olarak dekorasyon yapacağınız odanızı ölçüp, ona göre mobilya ve aksesuar seçimi yapmanız gerekiyor. Genelde göz kararı ile yapılan, özellikle mobilya alımlarında sonuç hüsran olabiliyor. Doğru renklerde, doğru eşyayı tercih etmiş olabilirsiniz. Ancak uygun olmayan bir büyüklükte duran bir eşya odanızda da hoş görünmeyecektir. Bu hem cebinize, hem de göz zevkinize zarar oluyor. Bu nedenle tek seferde yerinize göre doğru boyuttaki eşyaları tercih etmek büyük bir hatayı önleyecektir. Özellikle internet alışverişlerinizde mutlaka satın alacağınız mobilyanın ölçülerini yerinize göre kıyaslamaya dikkat edin.

Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Dekorasyon alanınıza uygun boyuttaki eşyaları tercih edin.

Tek Tarzda Dekorasyon

Her şey uyumlu olsun derken, bir de bakmışsınız ki hepsi aynı olmuş ! Farkında olmadan böyle bir hataya düşmemek için, tüm aksesuarları birbiri ile uyumlu yaparken, aralara kontrastlık yaratan nesneler de yerleştirmeli. Ancak bu dengeyi de iyi kurmak gerek. Her şeyin fazlaca uyumlu olması bir hata olabileceği gibi, alanı kontrast renklere fazlaca boğmakta bir hata olacaktır.

Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Her şeyin fazlaca uyumlu olması bir hata olabileceği gibi, alanı kontrast renklere fazlaca boğmakta bir hata olacaktır.

Kablo Kalabalığı

Dört dörtlük tamamlanmış bir dekorasyonu bazen küçücük bir detay bile bozabilir. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi kablo karmaşası. Ancak gelişen teknoloji ile beraber artık bu kabloları düzgün bir şekilde örtmek mümkün. Bunun için mutlaka kablo kılıfı kullanın ve kablolarınızı gizleyin. Gizlenemeyecek olanları güzelce toplayıp duvara yapıştırarak, duvar boyasıyla aynı renge boyayabilirsiniz. Böylelikle göze batan bir görünüm söz konusu olmaz.

Tablolar

Duvar tabloları oturma mesafesinde olmalı.

Duvar Tablolarının Yüksekliğini Ayarlayamamak

Birbirinden farklı duvar tablolarıyla dekorasyonunuza farklı bir hava katabilirsiniz. Ancak tabloları asarken dekorasyona uyum sağlayabilmesi için yerden yüksekliğini iyi ayarlamak gerekir. Çok yukarıda olması uyumu bozabileceği gibi, çok aşağıda olması da çarpık bir görüntü oluşturacaktır. Bunun için yerden yaklaşık 20 ya da 25 santim yüksekliğinde tablo asmak doğru bir hareket olacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar