e
sv

Tül ve Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

393 Okunma — 26 Aralık 2020 02:24
Tül ve Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Tül ve perdeler dekorasyonu tamamlayan en önemli parçalardan. Haliyle ortama böyle farklı bir hava katan dekorasyon parçasının sararmış ya da tozlanmış olması kabul edilir olamaz. Her eşyanın temizi daha makbul tabii. 🙂 Tül ve perdelerin de her zaman ilk günkü gibi tertemiz ve pırıl pırıl olmasını istiyorsunuz. Peki tül ve perde temizliği nasıl yapılmalı ? Bunun için bir kaç yöntem mevcut.

Tül ve perdelerin sararıp kirlenmesinin bir çok sebebi olabilir. Sigara dumanı, açık pencereden gelen tozlar… Özellikle sobalı bir evde duman isi en çok görülen problemlerden. Bir kaç yöntem ile tül ve perde temizliği için istenilen sonuç alınabilir.

Tül ve Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Tül ve perdeler ev dekorasyonunun en önemli parçalarından.

Nasıl Yıkanmalı ?

Özellikle uzun süre kire mahsur kalmış tül ve perdelerin mutlaka çamaşır makinesinde yıkanmalı. Elde ve benzeri şekillerde yıkanması durumunda istenilen sonuç alınamayabilir. Makine de 30 derecede hassas programda yıkandıktan sonra nemli olarak asılmalıdır. Ütü gerektiren tül ve perdeler mutlaka ütünün hassas ayarında yapılmalıdır.

Tül ve Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Tül ve perdelerinizin temizliği konusunda etkili sonuç almak için bir kaç yöntem mevcut.

Yıkama Yöntemleri

  • Karbonat İle Yıkama: Genellikle karbonat temizlikte başvurulan yöntemlerden. Tül ve perdeler için çamaşır makinenizin deterjan bölümüne iki yemek kaşığı kadar karbonat ekleyerek yıkama işlemini yapabilirsiniz.
  • Soda İle Yıkama: Bunun için tül ve perdelerin bir gün önceden sodalı suda bekletilmesi gerekir. Daha sonra çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Belki biraz zahmetli olabilir ama temizlik açısından etkili sonuç verir.
  • Kaya Tuzu Kullanımı: Soda gibi bir gün önceden kaya tuzlu suyun içinde beklettiğiniz tül ve perdelerinizi makinenizin normal ayarında yıkayabilirsiniz.
  • Sirke: Sirke yine her yerde. 🙂 Çamaşır makinenizin deterjan bölümüne bir çay bardağı kadar sirke ekleyip yıkama yapabilirsiniz. Güçlü bir antiseptik özelliğe sahip olan sirke, tül ve perdelerinizi hem beyazlatmaya hem de yumuşatmaya yardımcı olacaktır.
  • Toz Şeker: Belki ilk kez duyduğunuz yöntem 🙂 Çamaşır makinesindeki tüllerinizin üzerine iki tatlı kaşığı kadar toz şeker atın ve normal ayarında yıkayın. Beyazlatma da oldukça etkilidir.
  • Bulaşık Makinesi Tableti: Çamaşır makinenizin içine koyduğunuz tül ve perdelerinizin üzerine bir adet bulaşık makinesi tableti koyup, yıkama işlemini gerçekleştirin. Duman ve is lekeleri için etkili yöntemdir.

 

 

İlginizi çekebilir;

Çevre Dostu Ev Temizleyicileri

Diyetler Neden İşe Yaramaz ?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tül ve Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı ?