e
sv

Mutfak Dolabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli ?

555 Okunma — 13 Şubat 2021 00:48
Dolap İç Dizaynı

Evin en çok kullanılan alanlarından biri de mutfaklar. Hal böyle olunca eşyası da fazla oluyor bilirsiniz. Bu durumda aktif kullandığımız mutfaklarda mobilyalar da kullanışlı olsun isteriz. Her şeyi içine alan bir dolap, bölmeli çekmeceler, ihtiyacımızı gideren fonksiyonel parçalar… Hem görselliği, hem de kullanışlı olması çok önemli. Ev dekorasyonunda sürekli bir değişime gitmek maliyetli olacağından, dekor aşamasında tercih yaparken iyi düşünmek gerekiyor. Bu yüzden böyle bir tercihte bulunacağınız zaman size yol gösterecek bir kaç öneriden bahsetmek istiyoruz. İşte mutfak dolabı seçiminde nelere dikkat etmeli, bir kaç öneri…

Mutfak Dolabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli ?

Mutfak Dolabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli ?

Malzeme Seçimi

Sağlam bir mutfak dolabı için görsellik bir yana, malzeme seçimi de çok önemli. Özellikle dikkat etmeniz gereken unsur taşıyıcılık ve neme dayanıklılık olmalı. Bazı dolaplarda kapaklar ayrı, iç kısmındaki baza ve kasnaklar ayrı malzemeden yapılabiliyor. Dolabın kalitesini gösteren parça kapaklar oluyor. Tüm dolabı birinci kalite malzemeden yapmak epey maliyetli olabilir. Bu yüzden kaliteli malzemeyi kapaklarda tercih ederek biraz daha maliyeti düşürebilirsiniz. Tercihte bulunacağınız malzemelerden de kısaca bahsetmek istiyoruz.

Melamin Kaplamalı Sunta

En ekonomik malzemelerden biridir. Bu yüzden sıkça tercih edilir. Dış yüzeyi suya dayanıklıdır. Ancak iç kısmı için bunu söyleyemeyiz. Temizliği çok kolaydır.

Pvc Kaplamalı Mebran

Neme karşı dayanıklı bir malzemedir. Bu yüzden uzun ömürlüdür. Mutfak dolaplarında ilk tercihte yer alır. Aynı zamanda kolay temizlenir.

Mdf

Kaliteli bir mutfak dolabı için mdf popüler malzemedir. Kesenin ağzını biraz açmanı gerekiyor. Ancak uzun ömürlüdür.

Kontrplak

Sağlam malzemedir. Ancak ağırlık sebebiyle mutfak dolaplarında tercih edilmeyebilir.

Hakiki ahşap Malzeme

Hoş bir görüntüsü olması sebebiyle tercih edilebilir. Ancak doğallığı gereği neme karşı dayanıklı olmadığı söyleniyor.

Mutfak Dolabı Seçiminde Nelere Dikkat etmeli ?

Mutfak dolaplarında görsellik bir yana, dayanıklılık da çok önemli.

İç Dizayn ve Raflar

Eğer hazır bir mutfak aldıysanız iç tasarımına müdahale etme imkanınız olmuyor. Raflar ve bölmeler genelde standart ölçülerde geliyor. Böyle bir dolabı kullanışlı hale getirmek için dolap içi düzenleyicilerden faydalanabilirsiniz. Ancak özel tasarım düşünüyorsanız, iç dizayn konusunda bazı unsurlara dikkat etmek, mutfağınızı daha kullanışlı hale getirecektir.

Dolap İç Dizaynı

Özel tasarım düşünüyorsanız, iç dizayn konusunda bazı unsurlara dikkat etmek, mutfağınızı daha kullanışlı hale getirecektir.

Mesela raf yüksekliğini doğru ayarlamak ve dolap içine raf dağılımını iyi ayarlamak gerekiyor. Kullanışlı bir dolap istiyorsanız fazlaca raf eklemelisiniz. Bu rafların yüksekliği de tencere ve tabakların sığabileceği şekilde kısa aralıklarda olmalı. Dolap yüksekliğini de kendinizin yeteceği şekilde tasarlayabilirsiniz. Tavana yakın en üst kısımlara daha az kullandığınız mutfak malzemelerinizi yerleştirebilirsiniz.

Ahşap Mutfaklar

Mutfak Dolabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli ?

Kapaklar ve Kulplar

İlk olarak dolaplarda dış görünüm göze çarptığı için kapaklarda malzeme ve renk seçimine de dikkat etmek gerek. Otantik bir hava yaratmak istiyorsanız ahşap dolaplar, modern bir tarz istiyorsanız parlak lake kapaklar ya da minimal bir tasarım düşünüyorsanız mat lake kapaklı dolapları tercih edebilirsiniz. Tabii iş bununla bitmiyor. Kulplar da önemli bir rol oynuyor. Klasik tasarımlar için işlemeli kulp, vintage tasarımlar için seramik kulp seçimi yapabilirsiniz. Şimdiler de mutfak dolabının görünümünü hiç bozmadan açma kapama işlemi de yapılabiliyor. Böylece sade görünümlü bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Turkuaz Mutfak

Dolaplarda dış görünüm göze çarptığı için kapaklarda malzeme ve renk seçimine de dikkat etmek gerek.

Beyaz Eşyaların Uyumu

Dolaplarınızı beyaz eşyanız ile uyumlu hale getirerek ortaya harikulade bir mutfak çıkarmanız mümkün. Ankastre ürün de tercih edebilirsiniz. Böylelikle dolapla beraber daha bütüncül bir hava yakalamış olursunuz.

 

Düşünen şey Beynimiz midir, Yoksa Ruhumuz mu ?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Mutfak Dolabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli ?