e
sv

Biyofilik Dekorasyon Önerileri

712 Okunma — 30 Ekim 2020 11:19
Biyofilik Dekorasyon Önerileri

Dünyanın farklı şehirlerinde, farklı bölgelerinde yaşıyoruz. Kimimiz bir manzaraya karşı, kimimizde kalabalık şehir yaşantısı içerisinde taş beton yığınlarına bakıyor. Son zamanlarda da malum pandemiden ötürü evlere kapandık. Özellikle şehir hayatı yaşayanlar doğal ortamı, doğa ile iç içe olmayı daha bir özler oldu. Doğal ortam her zaman insana huzur verir ve stresi azaltır. İşte bu durumdan mütevellit kendimizi iyi hissetmek adına doğayı evlere taşıdık ve ortaya biyofilik dekorasyon trendi çıktı.

Biyofilik Dekorasyon

Biyofilik Dekorasyon Önerileri

Yeni Bir Trend !

Peki nedir biyofilik ? Biyofilik, biyofili kelimesinden türetilmiş olup insanın doğaya olan eğilimini ifade etmektedir. Doğal ortamların azalması ve artan şehirleşme böyle bir dekorasyonun ortaya çıkmasına etken olmuştur. Hemen hemen her alanda uygulanmaktadır. Ofis tasarımlarında, ev dekorasyonunda… Doğanın insana iyi gelen bir tarafı olduğundan iyileştiren tasarım olarak da adlandırılır. Peki biyofilik dekorasyonu evlerimizde basitçe nasıl uygulayabiliriz, ona değinelim…

Doğal Gün Işığı

Mümkün olduğu kadar gün ışığından faydalanın. Yapılan araştırmalara göre doğal gün ışığının yapay ışığa göre daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Çalışma alanlarınızı gün ışığı girecek şekilde pencere kenarlarına göre dizayn etmeniz konsantrasyon açısından daha etkili olacaktır. Tabi evdeki oturma alanınızı veya kitap okuma alanlarınızı da buna göre ayarlayabilirsiniz.

Biyofilik Dekorasyon Önerileri

Yaşam alanınızda gün ışığından çokça faydalanın.

Ahşap ve Doğal Materyaller

Aslında bunu çevre dostu dekorasyon gibi düşünebiliriz. Tamamen doğal ürünler kullanmak her alanda sağlık açısından iyi oluyor. Yaşam alanınız da doğal ahşabın yanı sıra bambu, pamuk, hasır ve taş ürünler kullanabilirsiniz. Bunları aksesuar olarak kullanmanız ortamda çok farklı bir hava oluşturacaktır.

Doğal Materyaller

Biyofilik Dekorasyon Önerileri

Duvarlarınızı Boş Bırakmayın

En sevdiğiniz ve görmeyi arzu ettiğiniz doğa manzaralarıyla duvarlarınızı süsleyin. Baktıkça sizi rahatlatan, ortama ferah hava katan… Duvar kağıtları da düşünebilirsiniz. Yeşilin ve yaprak desenlerin bol olduğu bir dekorasyonda kendinizi doğa ile iç içe bulacaksınız.

Duvar kağıtları

Doğa temalı duvar kağıtlarıyla biyofilik dekorasyon trendi oluşturabilirsiniz.

Renkler

Doğanın bütün renklerini yaşam alanınızda kullanmaktan çekinmeyin. Yeşilin tonlarını, okyanus mavisini, gün batımı renklerini kullanarak biyofilik dekorasyon trendini ön plana çıkarabilirsiniz.

Biyofilik Dekorasyon Önerileri

architecturaldigest.com

Yeşil Bitkiler

Dekorasyonda her zaman vurguladığımız canlı bitkiler biyofilik dekorasyon trendinde olmazsa olmazlardan. Özellikle havayı temizleyici ve negatif enerjiyi temizlemede yardımcı olan yeşil bitkileri kullanabilirsiniz. Aleo vera, kurdele çiçeği ve aşk merdiveni gibi… Hava temizleme yanında stres azaltan bitkiler de mevcut. Bununla ilgili şu yazımız ilginizi çekebilir; Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

Biyofilik Dekorasyon Önerileri

Yaşam alanlarınızda yeşil bitkiler kullanın.

Oda Kokuları

Size bir ormandaymışsınız hissi veren, tropik kokulardan faydalanabilirsiniz. Ağaç kokulu mumlar ya da oda spreyleri kullanarak kendinizi doğa ortamındaymış gibi hissedebilirsiniz. Doğal kokular aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir. Kokularla ilgili merak ettikleriniz için Evinizin Kokusunu Harika Hale Getirmenin 12 Feng Shui Yolu yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca mumlar ve kokular için; Mumlar ve Kokular

Kokulu Mumlar

Kokular rahatlatıcı etkileriyle kendinizi doğal bir ortamda hissetmenize yardımcı olur.

Son olarak suyun nasıl rahatlatıcı bir etkisi olduğunu az çok biliyoruzdur. Yaşam alanlarımızda doğa ile iç içe olmayı arzu ederken suyu da unutmamak gerek. Mesela bir akvaryum ya da su sesi veren bir aksesuar kullanabilirsiniz. Bütün bu materyaller size bulunduğunuz alanda daha az stresle daha rahat yaşamanızı sağlayacaktır.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Biyofilik Dekorasyon Önerileri