e
sv

Çevre Dostu Dekorasyon Önerileri

571 Okunma — 06 Eylül 2020 01:42
Çevre Dostu Ev Dekorasyon Önerileri

Bir çoğumuz çevreci yaşamdan çok etkileniyor ve bunu kendi hayatımıza da uygulamak istiyoruz. Ancak gerek maliyetli bulduğumuzdan gerekse alıştığımız yaşam alanını değiştirememekten dolayı pek uygulamaya koyulamıyoruz. Aslına bakarsanız çevre dostu dekorasyon o kadar da zahmetli ve maliyetli değil. Son yıllarda her sektörde gelişen çevreci üretime yeterince aşinayız. Dekorasyonda da çok büyük yük altına girmeden ufak tefek değişikliklerle çevreci bir ortam yaratmak mümkün. Özellikle çok fazla bütçe harcanıp yapılan dekorlar artık yerini doğaya zarar vermeyen ve enerji tasarrufu sağlayan dekorasyonlara bırakmaya başladı. Zaten bu işin ilk kuralı aşırı tüketim çılgınlığından uzak durup, tasarruflu ürün tercih etmek. Peki bu süreçte neler yapılabilir, işte bunun için bir kaç küçük öneri;

Eşya Seçimi

Çevre Dostu Ev Dekorasyon Önerileri

Photo by Curology on Unsplash

Burada amaç plastik ve benzeri sağlığa uygun olmayan ürünlerden uzak durmak. İç mekanlarda sentetik malzemeler yerine ahşabı tercih edebiliriz. Ahşap eşyalar miadını doldurduğunda doğal malzemeden oldukları için çok kolay bir şekilde geri dönüşüme girebiliyorlar.

Az Eşya

Çevre Dostu Ev Dekorasyon Önerileri

Photo by Alexandra Gorn on Unsplash

Daha önceki yazılarımızda minimalist yaşam tarzına ufaktan değinmeler yapmıştık. Çevre dostu dekorasyon sade yaşam tarzını destekliyor. Çünkü kullanılan malzemeler enerji, su ve kimyasal kullanımını en aza indiriyor. Temizliklerini yaparken fazla su ve temizlik malzemesi kullanmamıza sebep oluyor. Bunları yaparken de zaman kaybı ve zihinsel yorgunluk yaratabiliyor. Bu yüzden eğer çevre dostu bir dekorasyon istiyorsanız kalabalık eşyalardan uzak durmanız öneriyoruz.

Geri dönüşüm

Çevre Dostu Ev Dekorasyonu

Eskiyen veya artık sıkıldığınız eşyaları ufak dokunuşlarla farklı bir hale getirmek mümkün. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz gibi doğal ahşaptan yapılmış eşyaları tercih etmek gerek. Boyamak ya da yeniden döşemek eskiyen eşyanızı yepyeni bir hale getirebilir.

Canlı Bitkiler

Canlı Bitkiler

Canlı bitkiler kullanarak dekorasyonunuzda çevreci bir ortam yaratın !

Doğru eşyayı seçip az ve öz şekilde yerleştirdiysek ortama biraz ferahlık katmak için canlı bitkilerden faydalanabiliriz. Yeşil bitkiler en doğal ve rahatlatıcı dekorasyon önerilerinden biridir. Bir kaç güzel çiçek ile dekorasyonunuza daha çevreci bir hava katabilirsiniz.

Doğal Temizlik

Doğal Temizlik

Çevre Dostu Dekorasyon Önerileri

Kimyasallardan oluşan temizlik malzemeleri yerine tamamen doğal ve bitkisel karışımlardan oluşmuş temizleyicileri kullanabilirsiniz. Bunun için En Etkili Çevre Dostu Ev Temizleyicileri yazımız size yardımcı olabilir. Özellikle evcil hayvanların ve çocukların olduğu ortamlarda kullanılan bitkisel temizleyiciler onlar için daha güvenli bir ortam sağlayacaktır.

Aydınlatma

Çevre Dostu Ev Dekorasyon Önerileri

Çevre Dostu Ev Dekorasyon Önerileri

Az enerji harcayan ampulleri tercih etmeniz elektrik enerjisi açısından tasarruf etmenizi sağlayacak ve tabi bu da cebinize yansıyacaktır. Led aydınlatmaları da düşünebilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çevre Dostu Dekorasyon Önerileri