e
sv

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

1121 Okunma — 11 Temmuz 2020 11:27

Evin her köşesini güzel dekore etmeyi hepimiz çok seviyoruz. Her bölümünde farklı dekoratif objeler kullanıyoruz. Mumluklar, abajurlar, saatler, duvar kağıtları… Hepsi ayrı bir hava katsın istiyoruz. Hatta yetmiyor biraz da evde çiçekler açsın diyoruz ve canlı çiçeklere yöneliyoruz 😊 Peki bu canlı çiçekleri sadece oturma odamızda mı kullanıyoruz ? Bir çoğumuzun aklına yatak odaları için canlı bitkiler koymak gelmiyordur ama evet, özellikle sağlıklı bir uyku çekmek adına yatak odaları için canlı bitkilere çok rahatlıkla yer verebiliriz. Bunun hem farklı bir dekorasyon olarak -ki hiç denemediyseniz- hem de uyku sağlığı açısından iyi gelebileceğini söyleyebiliriz.

Peki Hangi Bitkileri Kullanabiliriz ?

Geceleri karbondioksit yayıyor diye uyuduğumuz alanlara koymaya korktuğumuz bitkilerin yanı sıra, faydalı olup hem dekor olarak hem de uyku kalitesini artıracak yatak odaları için canlı bitkiler de mevcuttur. Biz de bunların birkaçını bir araya getirdik.

Areka

Areka, kirli havayı temizler ve odayı nemlendirir. Özellikle sinüs ve soğuk algınlığı için bulundurulması Nasa’nın yaptığı araştırma tarafından da öneriliyor.

Areka

Aloe Vera

Hepimizin bildiği aloe vera bitkisini cilt temizlemek için kullansak da kendisi hava temizleme konusunda da çok başarılı. Çünkü gece oksijen yaymaya devam ediyor ve zararlı kimyasalları temizliyor. 😊

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

Aloe Vera

Kurdele Çiçeği

Çok hızlı bir şekilde büyüyen kurdele çiçeği, özellikle toz alerjisi olanlar için çok faydalı. Havayı yaklaşık %90 oranın da temizleyebiliyor. Bulunduğu ortamdaki kötü kokuları ve karbon monoksiti ortadan kaldırıyor.

Kurdele Çiçeği

Yelken Çiçeği (Spathiphyllum)

Diğer adıyla Barış çiçeği, havayı yüzde 60 oranında temizleyebiliyor ve sağlıklı uyumanızı sağlıyor. Yalnız bu bitkiyi direk güneşe karşı koymamak gerekiyor ve toprağının da her tarafı eşit derecede nemli olmalı.

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

Barış Çiçeği Spathiphyllum

Çin Herdemyeşili

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

Çin Herdemyeşili

Bu arkadaşımız karanlık ortamlarda bile hiç istifini bozmadan büyüme gösterebiliyor. Havadaki toksinleri temizlemekte başarılı.

Phoenix Roebelenii (Robellini Palmiyesi)

Bu bitki kuraklığa da dayanıklı olduğundan çok uzun ömürlüdür. Rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

Phoenix Roebelenii (Robellini Palmiyesi)

Nephrolepis Exaltata (Eğrelti)

Şahsen bir zamanlar adını merdiven çiçeği olarak bildiğim bu arkadaşımız da hava temizleme konusunda çok çok iyi. Sinir sistemini rahatlatıyor. Hatta Nasa’nın yaptığı havayı temizleyen bitkiler araştırmasında 50 bitki içinde 9’uncu sırada yer alıyor.

Nephrolepis Exaltata (Eğrelti)

Benjamin

Benjamin özellikle ortamda bulunan eşyalar üzerindeki zararlı maddeleri de temizliyor ve hava temizliğini maksimuma çıkarıyor. Görüntü olarak da pek havalı değil mi ? 😊

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

Benjamin

Yasemin

Hoş bir koku bulunduran Yasemin çiçeği duyuları harekete geçirip kaygıyı azaltarak daha huzurlu uyumanızı sağlıyor. Tabii güzellik itibariyle de koyduğunuz her yere yakışabilecek bir bitki 😊

Yasemin Çiçeği

Lavanta

Popüler bir bitki olan Lavanta da kokusundan ötürü rahat bir uyku sağlayacak bitkilerden. Kaygıyı azaltır ve dinç uyanmanızı sağlar.

Lavanta Çiçeği

Paşa kılıcı

Bağışıklığa, baş ağrısına ve yüksek tansiyona iyi geldiği söylenen bu bitki aleo vera gibi geceleri oksijen yayıyor. Uyku kalitenizi artırma da yardmcı oluyor.

 

Paşa Kılıcı

Gardenya

Yatıştırıcı etkisiyle stresi azaltıyor. Ayrıca oldukça güzel görünen bir bitki 😊

Gardenya

Orkide

Çok sevdiğimiz orkideler de yatak odaları için çok uygundur. Zarifliğinden bahsetmiyorum bile 😊

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

Orkide

 

Bütün hepsinin ortak özelliği havayı temiz tutmak olan bu bitkilerin yatak odalarına nasıl uyum sağladığını göstermek adına aşağıya birkaç görsel bırakıyoruz. Tekrar görüşmek üzere, sevgiler. 😊

 

Belki ilginizi çeker: Yatak Odası Dekorasyonları

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler