e
sv

Penceresiz Banyolar İçin Aydınlık Fikirler

1009 Okunma — 22 Mart 2021 23:25
Penceresiz Banyolar için Aydınlık Fikirler

Penceresiz Banyolar İçin Aydınlık Fikirler

Modern zamanların ev mimarisinde büyük değişiklikler oldu. Eskiden kullanılan kocaman pencereler yerlerini minicik pencerelere, hatta penceresiz odalara bıraktı. Dar alanlara yapılan, kocaman sitelerde sıkışan binaların arasında artık her evin bir ya da bir kaç odası maalesef karanlığa bakar oldu. Bu evlerin pencerelerini bina boşluğuna bakan, loş ve karanlık odalarını genellikle mutfak veya banyo olarak değerlendirmeye başladılar. Günümüz ev modellerinde gün boyu gün ışığı alan, doğal ışık ile aydınlatılan banyolar neredeyse hayal oldu. İç mimarlar, ev dekorasyonu uzmanları ve dekoratörler artık bu tarz problemleri çözmek, evlerin dekorasyonlarını daha kullanışlı hale getirmek ile uğraşıyorlar. Penceresiz banyolar için aydınlık fikirlerin yanında güneş almayan odalar, karanlık salonlar ve bina aydınlatmasına bakan karanlık mutfaklar için de aydınlatma fikirleri oluşturuluyor.

Havalandırma

Penceresiz banyoların kesinlikle elektrikli havalandırma sistemlerine sahip olması gerekir. Bu sistemler banyo içerisinde herhangi biri olduğu sürece çalışır ve hava akışı sağlar. Banyonuzun penceresi olmasa da bina boşluğuna veya havalandırma boşluğuna bakan alanları varsa endişelenmeyin. Bu alanlar da aynı şekilde çalışır. Ancak yoksa, mutlaka havalandırma sistemi yerleştirmek gerekir.

Penceresiz Banyolar için Aydınlık Fikirler

Havalandırma sistemi de aydınlatma kadar önemlidir.

Hiç penceresi olmayan banyoların ışıklarının sensörlü olması çok mantıklı değildir. Çünkü hareketsiz kaldığınız anda tüm ışıklar sönecek, ortam kapkaranlık olacaktır. Bunun önüne geçmek için odanın sürekli aydınlık olması gerekir. Sensörlü ışıklar, aydınlatma sistemleri genede konut olarak kullanılan alanlarda evin genel girişi gibi alanlarda kullanılmalıdır. Banyo, mutfak veya yatak odası gibi genel kullanım alanları için pek uygun değildir.

Penceresiz Banyolar için Aydınlık Fikirler

Penceresiz Banyolar için Aydınlık Fikirler
Photo by Steve Ungermann

Bunun yanında banyonuzu karanlık yapan bazı unsurları da belirlemek gerekiyor. Mesela bu bir duvar rengi olabilir. Ayrıca banyo dolabınızın koyu rengi bile ortamı karanlık gösterebilir. Bunları belirledikten sonra değişime gidebilirsiniz. Genelde hem ufak alanlar hem de karanlık ortamlar için açık renkler daha uygun oluyor. Kullandığınız aksesuarları da bu hesaba katmanızda fayda var. Açık renk biblo ya da çerçevelerle ortamı daha aydınlık hale getirebilirsiniz. Ayrıca lavabo kenarına koyacağınız dekoratif mum ya da apliklerle banyonuza aydınlık bir hava katabilirsiniz. Bu ve benzeri fikirlerle banyonuzu aydınlatmak için ekstra bir çalışma yapmanız gerekecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Penceresiz Banyolar İçin Aydınlık Fikirler