e
sv

Doğru Klozet Seçimi Nasıl Yapılır ?

292 Okunma — 16 Eylül 2022 00:23
Doğru Klozet Seçimi Nasıl Yapılır ?
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğru Klozet Seçimi Nasıl Yapılır: Klozet, tuvalet ve banyolarda kullanılan hem evler hem de işyerleri için son derece önemli bir üründür. Doğru klozet seçimi yapmak hem kullanım hem de sağlık açısından önem taşıdığı için seçim sürecinin dikkatli bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Klozetler gün geçtikçe alaturka tuvaletlerin yerini alırken pek çok klozet modeli de bulunmaktadır.

Doğru klozeti seçerken özellikle dayanıklılığına dikkat etmeniz gerekiyor. Tesisata doğrudan bağlantı yapılacağı için klozetlerin beklentileri doğru şekilde karşılaması önemlidir. Kimyasallara ve darbelere karşı dayanıklı olması da eşyanın kullanım ömrünü uzatıyor. Ayrıca klozet modelleri katalogları içinden boyutlara, asma ya da normal yapısına, tesisat sistemine, kanallı ve kanalsız oluşuna göre tercih yapılması doğru ürüne ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Klozet Modelleri ve Çeşitleri

Klozet takımı modelleri farklı seçeneklerde bulunmaktadır. Duvar ve tabana monte edilen modeller ana ayrımı sağlamaktadır. Tabana monte edilen sistemler daha dayanıklı ve olası bir arızada daha kolay şekilde müdahale edilen modellerdir. Asma klozet olarak tanımlanan modeller ise duvara sabitlenmektedir. Yer ile bağlantısı olmayan modeller zeminin tamamen hijyenik olması için iyi bir seçenek sunar.

Klozet çeşitleri aynı zamanda dekoratif olarak da ayrılmaktadır. Asma ya da ayaklı modeller arasında farklılık görülebilmektedir.

Klozet Kapakları Nasıl Olmalı?

Klozet Kapakları Nasıl Olmalı ?

Doğru Klozet Seçimi Nasıl Yapılır: Klozet Kapakları Nasıl Olmalı ?

Kullanılan klozetin hijyenik olabilmesi için kapak sistemi oldukça önemlidir. Klozet kapağı farklı renk ve desenlerde olabilirler. Bunlarda klasik ve yavaş kapanabilir olacak şekilde ikiye ayrılabilirler. Tasarıma göre kare, oval ve kemer olarak da çeşitliliği bulunan klozet kapağı seçiminde belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor;

 • Seçilen klozet kapağı banyo ya da tuvaletin genel dekorasyonunu tamamlamalıdır.
 • Klozet kapağının şablonu çıkarılarak klozete uygun olacak bir ürün seçimi yapılmalıdır. Şablon çıkarmak için ise klozet üzerine büyük bir kağıt koyabilirsiniz. Aynı zamanda klozet oyuğunun olduğu bölgeyi kalemle çizebilirsiniz.
 • Yavaş kapanır yapıda olan klozetler kullanım açısından daha fazla kolaylık sunmaktadır.

Klozet Kapağı ve Klozet Takımı Fiyatları

Klozet fiyatları model ve tasarıma göre farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanında takımda yer alan parça sayısına ve tasarımına göre de farklılık gösterebilmektedir. Kapaklar hem yapısal hem de dekoratif olarak çeşitliliğe sahip olduğundan dolayı fiyatlar da buna göre belirlenmektedir. Tüm banyolarda rahatlık ve şıklığın yanı sıra hijyenik takımlar tercih etmek için küf ve bakteri oluşumunu yerdeki sıvıları emerek engelleyen ürünleri seçebilirsiniz.

Klozet Adaptörü Nedir?

Bu adaptörler, çocukların klozet kullanımı kolaylaştırmak için kullanılan bir aparattır. Klozet iç takımı olarak da bilinen adaptör, ana klozet kapağına monte edilebilmektedir. Çocukların yapılarına uygun olacak şekilde daha rahat bir oturma bulmaları için kullanılmaktadır. Bu sayede çocuklar daha iyi bir tuvalet eğitimi alabilecekleri gibi aynı zamanda çocuk klozetleri ile tuvalet ihtiyaçlarında da rahat ederler. Özellikle farklı renk ve tasarım detayları ile sunulan adaptörler çok kolay şekilde klozete monte edilebiliyor.

Klozet Ölçüleri

Farklı ölçülerde bulunan klozetler, toplam hacim açısından kullanılan alanda en iyi kullanımı sunması için küçük, aynı zamanda standart ve büyük ölçülere sahiptir. Bunun yanında küçük olanlar boy açısından 54 cm’yi geçmez. Enlemesine olarak da standart olarak 36 cm’ye kadar üretilir. Standart boylarda olanlar ise 54 – 60 cm ve klozet eni olarak da 36 – 40 cm arasındadır. Büyük klozetler ise en fazla 70 cm boy ve klozet kapağı olarak da 42 cm’ye kadar üretilmektedir. Klozet kullanımının rahatlık sunması için ölçülerine mutlaka çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Yanlış ölçülerde klozet seçmek rahat bir kullanımı engelleyecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Doğru Klozet Seçimi Nasıl Yapılır ?