e
sv

Koltuk Takımı Seçimi Nasıl Yapılır ?

731 Okunma — 18 Şubat 2021 00:49
Koltuk Takımı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Oturma odaları veyahut salonlar günün yorgunluğunu attığımız ve keyifli dakikalar geçirdiğimiz alanlardır. Bu alanda en çok kullandığımız eşya ise malumunuz koltuk takımları. Hal böyle olunca uzun süreli rahatlık için de tercih ettiğimiz takım hem rahat, hem de göz zevkimiz için dekorasyonumuza uyumlu olmalı. Bu sebeple dekorasyon sürecinde nasıl bir seçim yapacağınız hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz. İşte koltuk takımı seçimi için püf noktalar neler, bir bakalım…

Koltuk Takımı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Koltuk Takımı Seçimi

Ölçü Almak

İlk olarak koltuk takımınızı koyacak olduğunuz alanın ölçüsünü alın. İster köşe koltuk takımı, ister oturma grubu ya da koltuk takımı olsun, mutlaka ölçü belirlemenizde fayda var. Büyük eşyalar olduğundan göz kararınız bu konuda sizi yanıltabilir, uyacağını düşündüğünüz takım odanıza çok büyük ya da çok ufak kalabilir. Bu yüzden öncelikle yerinizi ölçüp, daha sonra tercih ettiğiniz takımı bu ölçüyle kıyaslayın. Buna göre takımınızı ikili ya da üçlü koltuklardan oluşacak şekilde tercih edebilirsiniz. Koltuk takımı dışında aynı odaya koyacak olduğunuz diğer eşyaları da hesaba katmayı unutmazsanız doğru bir değerlendirme yapmış olursunuz. Ayrıca taşıma açısından,  merdiven ve kapı gibi yerlerden kolaylıkla geçmesi için koltuğun genişlik ve derinlik ölçülerini almak çok önemlidir.

Koltuk Takımı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Koltuk takımları oturma odalarımızın en olmazsa olmaz eşyalarından.

Renk Uyumu

İşin bu kısmında göz zevki devreye giriyor. Beğenerek aldığınız koltuk takımının dekorasyonunuz ile uyumlu, baktığınızda huzur verecek şekilde olmalı. Bunun için duvar rengi, halınız ve perdelerinizden ilham alabilirsiniz. Mesela genelde klasik bir model için kahve tonları ile beraber bej rengi daha çok kullanılır. Sakinlik ve dinginlik veren bir ortam için de genelde pastel tonlar tercih edilir. Klasik koltuk takımları için bordo ve altın sarısı renkler, modern tarzda bir takım için ise fil dişi ve beyaz renkler kullanılıyor. Yine canlı bir ortam için daha parlak ve canlı renk tonları seçiliyor. Bu gibi renk kombinleri ile koltuğunuz için doğru renk tercihi yapabilirsiniz. Satın alacak olduğunuz koltuk firması da size mutlaka bir renk kartelası sunacaktır. Tabii yine en sonunda kendi zevkiniz sonucu belirleyecektir. Ancak pişmanlık duymamanız için bu süreçte iyi karar vermekte fayda var. Kaldı ki bu tarz eşyalar sürekli değişmiyor.

Kalite

Elbette koltuk takımının görüntüsünün iyi olması yeterli değildir. Kalite de ayrıca önem arz eder. Bunun için beğendiğiniz koltuk takımını oturarak kontrol etmekten hiç çekinmeyin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu gibi eşyalar sürekli alınmıyor. Rahatlığını iyi kontrol etmenizde sizin için fayda var. Ne çok sert, ne de çok yumuşak olmamalı. Bir de koltuğa sırtınızı dik pozisyonda yasladığınızda, ayaklarınız yere tam değiyorsa bu koltuk size göre ve rahat edeceğiniz bir koltuktur. Bunu da ayrı bir püf noktası olarak belirtmek isteriz. Ayrıca üçlü kanepelerde mutlaka orta ayak bulunmasına dikkat edin. Yoksa eğer bunu satıcıdan temin etmesini söyleyin. Üçlü kanepelerde orta ayak bulunmaması, ilerleyen zamanlarda orta kısmın çökmesine ihtimal verebilir…

Koltuk Takımı Seçimi

Kumaşlar

Büyük miktarda paralar verip aldığınız koltuk takımının kumaşı elbette kaliteli olacaktır. Ancak bununla ilgili küçük bir noktadan bahsetmek istiyoruz. Koltuk kumaşının naylon ve parlak olmaması, oturma kalitesi açısından önemlidir. Naylon kumaş oturduğunuzda kayma ve sıcaklık hissi verebileceğinden rahatınızı bozabilecektir. Ayrıca kolay silme ve lekeyi kolayca verme özelliği olan kumaşlar olup olmadığını da sormanız sizin için faydalı olacaktır. Eğer odanız küçükse ve koltuk takımı dışında desenli eşyalar mevcutsa, koltuk kumaşınızı düz tercih etmeniz daha hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Ancak leke göstermesin isterseniz o zaman seçiminizi desenli ve fitilli kumaşlardan yana kullanabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Koltuk Takımı Seçimi Nasıl Yapılır ?