e
sv

13 Minimalist Küçük Oturma Odası

1211 Okunma — 19 Eylül 2020 12:51
Fransız iç mimarın canlı bir rengin odayla nasıl iyi ambiyans oluşturabileceğina dair çalışması.
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

13 Minimalist Küçük Oturma Odası: Eğlenceli boyutta ve keyif almak istediğiniz bir oturma odanız olduğunda, dekorasyon için her türlü fedarkarlığı yapmanız gerektiğini zaten düşünmüşsünüzdür. Burada yayımlayacağımız minimalist çözümler, size ciddi maliyet ve külfet çıkarmayacak niteliktedir. Örnek olarak, aşağıdaki 13 basit ve minimalist oturma odası. Her biri, kalabalık veya rahatsızlık hissi vermeyen; stilin ve düşük maliyetin doyumsuz tadını sürmeniz için oldukça ilgi çekici örneklerdir..

Burada yayımlayacağımız minimalist çözümler, size ciddi maliyet ve külfet çıkarmayacak niteliktedir.

15 Minimalist Küçük Oturma Odası

1) Soluk Tek Renkli Bir Palet Düşünün:

IKEA Ideas Lab‘da yer alan bu beyaz oturma odasında görüldüğü gibi tek renkli bir palete bağlı kalırsanız, delicesine şık bir küçük alan yaratmak çocuk oyuncağıdır. Birkaç numara ve yerinde eşya paylaşımı, bu alanın soğuk ve saf hissedilmesini engeller. Ayrıca bir kaç bitki ve yeşil renklere çalan eşyalar kullanmanız alanı canlı tutar. Doğal ahşap ve hasır vurgular, rahatlık hissi vermesinin yanı sıra, evinize rustik bir hava katar.

Tek renkli bir palete bağlı kalırsanız, delicesine şık bir küçük alan yaratmak çocuk oyuncağıdır.

Soluk Tek Renkli Bir Palet Düşünün

2)Kare Planlı Oturma Odası Düşünün:

Kare planlı oturma odası son derece dar olduğunda, bu mekanda gösterildiği gibi küçük ölçekli mobilyalarla oturma odanızdan en iyi şekilde yararlanmanın adeta püf noktası gösterilmiş. İki kişilik koltuk aklınıza hemen romantik şeyler getirebilir. Ayrıca oda da hemen dikkat çeken ikiye katlanıp, içine kitap ve dergilerinizi kullanma albenisi de sunan iki sehpa. Üçüncü sehpa ise hasırdan,  diğer sehpaların üstündeki seramik lambalar ve dokusal öğeler ile odada nötr renk etkisini de unutmamak gerekli.

 

 

Kare planlı oturma odası son derece dar olduğunda, bu mekanda gösterildiği gibi küçük ölçekli mobilyalarla oturma odanızdan en iyi şekilde yararlanmanın adeta püf noktası gösterilmiş

Kare Planlı Oturma Odası Düşünün. Fotoğraf (Photo): Jamie Keskin Design

3 )Lüks Vurgularla Sade Zarif Bir İfade Yaratın:

Zarif bir oda için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Decoist’te görülen bu sevimli mekanda, lüks malzemeler ve şık renklerin karışımından oluşan mobilyalar ve dekoratif vurgular, her şeyi harika gösteriyor. Mermer sehpa, odada çekici bir odak noktası oluşturuyor. Yeşil deri puf ve mavi kadife yan koltuk, göz alıcı özellikte. Yumuşak İskandinav esintili bir halı, sizlere çıplak ayakların altında harika bir his verir. Yıldız patlaması aynaları odaya bütünleşmişlik hissi vermiş gibi. Sağda gösterilen keman yaprağı incir ağacından doğaya sanki bir el uzanmış gibi..

Zarif bir oda için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. 13 Minimalist Küçük Oturma Odası.

Lüks Vurgularla Sade Zarif Bir İfade Yaratın

4 )L Kanepe ile Rahat Olun:

Minimalist, “L” şeklinde bir bölmeli kanepe, küçük bir oturma odasında keyfinizi en üst düzeye çıkaracak harika demirbaştır. İyi bir iç mimar tarafından düzenlemiş oda, başarılı bir örnek gerçekten. Üç parçalı iç içe geçmeli sehpa oldukça kullanışlı gözüküyor. Sandalyelerin deri dokumalı kumaşları, odanın görsel görünümüne hem kompakt, hem de şık bir dokunuş olmuş. Saksı bitkileri karşılıklı doğal bir denge kuruyor ve odaya ayrı bir güzellik katıyor.

Burada yayımlayacağımız minimalist çözümler, size ciddi maliyet ve külfet çıkarmayacak niteliktedir.

15 Minimalist Küçük Oturma Odası

5 )Beyaz Duvarlar ve Koyu Mobilya Çalışması:

Koyu renkli mobilyalar, bu beyaz, küçük oturma odasına derinlik katıyor. Doğal ışık demetleri, gri kanepenin ve yan koltuğun alanı daraltmasını önler. Yüksek tavanlarınız mı var? Solda gözüken, uzun yapraklı incir ağacı, bembeyaz duvarlarla güzel bir tezat oluşturacaktır. Odadaki halı, odanın renk düzenini birleştirici ve bütünleştirici bir etki verirken, turuncu renkleri odaya sıcak bir hava katıyor.

Doğal ışık demetleri, gri kanepenin ve yan koltuğun alanı daraltmasını önler. 13 Minimalist Küçük Oturma Odası.

Beyaz Duvarlar ve Koyu Mobilya Çalışması. Fotoğraf (Photo): Havenly

6 )Küçük Oturma Odasını Rahat ve Huzurlu Bir Odaya Dönüştürün:

Metrekare asgari düzeyde olduğunda, rahat ve küçük ölçekli koltuklar kullanın. Tabii ki diğer eşyaları seçerken de, aynı özeni göstermeniz avantajınızadır. Renkli iç içe geçmiş sehpalar, odaya genişlik ve canlılık hissi katmış. IKEA ve benzeri yapı marketlerde sıklıkla bulunan küçük ahşap tabure, üzerine konan yastıkla küçük koltuk görevini üstlenmiş.

Metrekare asgari düzeyde olduğunda, rahat ve küçük ölçekli koltuklar kullanın.

Küçük Oturma Odasını Rahat ve Huzurlu Bir Odaya Dönüştürün.

7) İskandinav Şıklığı:

İskandinav esintili dekorlarla harmanlanmış bir karışım olan bu küçük oturma odası; soluk renk paleti, mekana sakinlik ve rahatlatıcı bir hava katan ortamıyla göz alıcı. İç sayfaları odaya dönük kitaplar, renk olarak odayla uyum sağlamış ve göz yorucu gelmiyor. Duvara asılmış hasır süs, odanın sadeliğine dem vurar özgünlükte.  Tekerlekli sehpa ise odaya farklı bir hava katmış ve odayı tamamlayıcı bir etkide. Tabii hareket etmesinin avantajları temizlik için paha biçilmez. Sandalyenin odaya kattışı şıklık ise övgüye değer..

İskandinav esintili dekorlarla harmanlanmış bir karışım olan bu küçük oturma odası; soluk renk paleti, mekana sakin ve rahatlatıcı bir hava katan ortamıyla göz alıcı. 13 Minimalist Küçük Oturma Odası.

İskandinav Şıklığı. Photo (Fotoğraf): IDF Studio

8) Renk ve Dokuyla Oynayarak Görsel Görünürlüğü Güzelleştirme:

Basitçe tasarlanmış ama oldukça şık duran bir oda. İç mimarları, mini bir Chesterfield kanepeyi dev boyutlu bir masa lambası gibi görünen şeyle birleştiriyor. Yerdeki katmanlı kilimler görsel doku ve renklere cesurluk katan cinsten. Soldaki şeffaf akrilik yan sehpa, arkada görünmeyen eşyalarla birlikte odanın gereksiz kalabalığını, olumsuz yönde göstermeyecek nitelikte.

Renk ve Dokuyla Oynayarak Görsel Görünürlüğü Güzelleştirme

Renk ve Dokuyla Oynayarak Görsel Görünürlüğü Güzelleştirme.

9) Küçük ve Sade Bir Evde Yaşam:

Oldukça sade olan evde, küçük ev bitkileri ortama renk katıyor. Evde yaşayan insan ise; yılın 365 günü kendisini yaz ayındaymış gibi hissettiğini söylüyor.

Oldukça sade olan evde, küçük ev bitkileri ortama renk katıyor.

Küçük ve Sade Bir Evde Yaşam. Fotoğraf (Photo): Candy Pop

10) Herhangi Bir Köşeyi Küçük Bir Oturma Odasına Dönüştürme:

Dar bir köşede, basit dekorasyon ipuçlarıyla küçük bir oturma odası oluşturun. Yerdeki halının rengi sade dekorasyonlar ve pek çok mobilyayla uyum sağlayacak özellikte. Pencere, altındaki kanepe ile değiştirilemez bir oturma alanı oluşturulmuş. Zaten değiştirmekten de, alan sorunu nedeniyle kimsenin pek memnun kalacağı söylenemez. Soldaki resim galerisi evdeki boşluğu doldurur türden. Küçük ölçekli bir mermer sehpa ve yüz yıldır vazgeçilmezliğinden ödün vermeyen klasik deri koltuk. Daha fazlasına gerek olmadığını düşünüyoruz..

Dar bir köşede, basit dekorasyon ipuçlarıyla küçük bir oturma odası oluşturun.

Herhangi Bir Köşeyi Küçük Bir Oturma Odasına Dönüştürme

11) Siyah Duvarlar Küçük Oturma Odalarına Derinlik Katıyor:

Siyah duvarlar, bu küçük oturma odasına derinlik katıyor. İçeri süzülen güneş ışığı ve soldaki uzun beyaz saklama ünitesi, alanın sıkışık veya kasvetli hissedilmesini engelliyor. Peluş kanepe, odayı daha çekici hale getirirken; koltuk, renk bütünlüğüyle uyum içerisinde ve odayı tamamlayıcı nitelikte. Oval camlı sehpa ise çok az bir alanı işgal ederek, oda içerisinde sıkışıklığa yer vermeyecek cinsten.

 

İçeri süzülen güneş ışığı ve soldaki uzun beyaz saklama ünitesi, alanın sıkışık veya kasvetli hissedilmesini engelliyor. 13 Minimalist Küçük Oturma Odası.

Siyah Duvarlar Küçük Oturma Odalarına Derinlik Katıyor. Fotoğraf (Photo): Studio McGee

12) Küçük Bir Oturma Odasına Renk Katmak Boyadan Geçer:

Bir iç mimarın canlı bir rengin odayla nasıl iyi ambiyans oluşturabileceğina dair çalışması. Hem parlak bir fikir, hem parlak bir boyayla, odaya nasıl canlılık katıldığı gözler önüne serilmiş. Yumuşak renklerde ve odayı boğucu hale getirmekten arındırıcı iki adet küçük ölçekli mobilya, odadaki her unsuru birbiriyle dengeliyor. Uzun bacaklı sehpalar ise, odadaki her eşyanın uyum içerisinde oluşunun son noktası. Işık ile ilgili söylenecek söz ise; evinize güneş doğuyor. 🙂

Fransız iç mimarın canlı bir rengin odayla nasıl iyi ambiyans oluşturabileceğina dair çalışması. 13 Minimalist Küçük Oturma Odası.

Küçük Bir Oturma Odasına Renk Katmak Boyadan Geçer. Fotoğraf (Photo): Marion Alberge

13) Stüdyo Daireyi Ayırma:

Stüdyo dairede yaşıyor veya çalışıyorsanız, farklı yaşam alanlarınız arasında küçük bir ayrım oluşturmak, evinizdeki dekorasyon keyfini arttırmanın yollarından birisidir. Bu evde kanepe, uzunluğuyla adeta bir alan bölücü görevi üstlenmiş. Mavi desenli halı oturma bölümünü diğer alandan ayıran simgesel eşya gizi gözükürken; döşemeli sehpa, ne kadar tabureye benzer çekicilikte olsada, aslında sehpa görevini üstleniyor.

Stüdyo dairede yaşıyor veya çalışıyorsanız, farklı yaşam alanlarınız arasında küçük bir ayrım oluşturmak, evinizdeki dekorasyon keyfini arttırmanın yollarından birisidir.

Stüdyo Daireyi Ayırma

13 Minimalist Küçük Oturma Odası ve Minimalist Oda Düzenleme Teknikleri..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

13 Minimalist Küçük Oturma Odası