e
sv

Ev Taşımanın Püf Noktaları

454 Okunma — 10 Ocak 2021 01:38
Ev Taşımanın Püf Noktaları

Taşınmak… Düşünmesi, söylemesi, yapılması zor ve stresli bir süreç. Toplanması gereken şeyler, dağınıklık, karışıklık, koca koca kutular gözünüzde büyür de büyür. Hele bir de çok yüksek katlardan taşıma gerçekleşecekse bu bazılarımız için daha da sıkıntılı bir süreç oluyor ve günlerce sürebiliyor. Bir de bunun yerleştirmesi var tabii. Maalesef bu sıkıntıyı en az bir kere yaşıyoruzdur. Ancak her işte olduğu gibi taşınma sürecinde de planlı ve programlı hareket edilirse daha az sıkıntılı hale gelebilir diye düşünüyoruz. Bu yüzden ev taşımanın püf noktaları hakkında size yardımcı olabilecek bir kaç öneri sunmak istedik.

Ev Taşımanın Püf Noktaları

Ev Taşımanın Püf Noktaları

Planlama Yapmak

Planlamadan kasıt hangi eşyaları, nasıl taşıyacağınız. Nakliyeyi nasıl yapacaksınız ? Yeni evinize hangi eşyalarınızı götürmek istiyorsunuz ? Hangi eşyalar nasıl paketlenecek ? Ne kadar koli ihtiyacınız olacak gibi soruların cevaplarını belirlemek ve hepsini bir sıraya koymak. Bunun için kullanacak olduğunuz bir not defteri plana uymanız açısından işinize ciddiyet ve kolaylık katacaktır.

Taşınma sürecinde neye ihtiyacınız olduğunu iyi belirlemeniz gerek.

Ev Taşımanın Püf Noktaları

İhtiyacınız Olabilecek Malzemeler

Hangi ekipmanlara ihtiyacınız olacak ? Taşınmanızı organize edebilmek açısından en başta ihtiyacınız olan ekipmanları belirleyip temin etmelisiniz. Koli ve koli bantı, streç naylon, falçata en başta gelenlerden…

Ev Taşımanın Püf Noktaları

Büyük eşyalarınızı naylon yardımıyla paketleyebilirsiniz.

Kullanılmayacakları Ayırın

Kullanmayacağınız, gereksiz eşyaları baştan bilirseniz boşuna taşımamış olursunuz. Bu yüzden yeni evinize hangi eşyaları götürecekseniz onu belirlemenizde fayda var. Gereksiz olan her şeyi bir kenara ayırın ve paketlemeye geçin…

Paketleme

Bu işe oda oda şeklinde başlamak, benzer eşyalarınızı bir paket yapmak ve gruplandırmak taşınma sürecini kolaylaştıran bir başka husustur. Mesela mutfak eşyalarınızı aldığı kadar bir kaç koliye koyup gruplandırmak yerleştirirken de size kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra sırayla salon eşyalarınızı, yatak odası eşyalarınızı paketleyip hazırlayabilirsiniz. Paketlerin üzerlerine ufak notlar yazarsanız, hangi eşya neredeydi diye de bir sorun yaşamazsınız.

Ev Taşımanın Püf Noktaları

Ketut Subiyanto adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Yardımlaşma

Eğer taşınma sürecinde size yardımcı olabilecek eş, dostunuz varsa ne alâ ! Ekip olarak hareket etmeniz hem bu sıkıntıyı ve stresi bir nebze olsa azaltmaya, hem de süreci daha çabuk işler hale getirebilecektir. Bu yüzden yakınlarınızdan yardım almaktan çekinmeyin.

Bunun dışında eğer imkanınız varsa kırılacak ya da önemli gördüğünüz eşyaları bizzat paketleyip taşımasını siz yapın. Her ne kadar nakliye şirketiyle anlaşmış olsanız da sizin kadar bu duruma özen göstermeyebilirler. Bu yüzden özel eşyalarınızı kendi gözetiminizde taşımanız yararınıza olabilecektir.

 

Seyahat Tutkunuzu Tetikleyecek Kitaplar

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ev Taşımanın Püf Noktaları