e
sv

En İyi Ev Konumunu Seçmek İçin İpuçları

521 Okunma — 11 Eylül 2020 20:14
Size çekici gelen bir mahalle, kişisel tercihinize bağlıdır; ancak erişilebilirlik, çevre faktörü ve ulaşılabilirlik avantajları, her zaman göz önünde bulundurulması gereken ihtiyaçlardandır.
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En İyi Ev Konumunu Seçmek İçin İpuçları: Yeni bir ev satın alma zamanı geldiğinde, konum ve evin mevkisi bir alıcı olarak kararınızda en önemli etkenlerden birisidir. Hem konum olarak iyi bir yer seçmek, hem site içerisinde çeşitli faaliyet alanları bulunan bir ev satın almak; çoğu zaman pozitif avantajlar doğurur.

Ek olarak, konum seçimi söz konusu olduğunda, evinizi sadece yatırım amaçlı düşünmemeniz gerekir; çünkü kişisel ihtiyaçlarınızı ve tercihleriniz pek çok şeyin önündedir ve öylede olmalıdır bizce. İşte hayalinizdeki evin yerini seçerken hesaba katmanız gereken bazı şeylerle ilgili tavsiyeler:

Semt:

Size çekici gelen bir mahalle, kişisel tercihinize bağlıdır; ancak erişilebilirlik, çevre faktörü ve ulaşılabilirlik avantajları, her zaman göz önünde bulundurulması gereken ihtiyaçlardandır.

Erişilebilirlikle; her yere fazla uzak olmayan mevki, trafik sorunu daha az olan bir konum size pek çok açıdan olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Birden fazla giriş noktası, tek bir yoldan ulaşılabilir bir konuma göre her zaman daha öndedir.

Ayrıca, iyi okullar, önemli marketlerden ve alışveriş merkezlerinden uzaklık gibi seçenekleri de göz ardı etmemeniz gerekir. Yani kısacası olanaklar söz konusu olduğunda kolaylık sunan bir ev bulun.

Görünüm olarak peyzajı, ağaçları ve mümkünse yeşil olanı olan bir yer düşünün. Tabii günümüz şartlarında böyle yerleri bulmak çok zor olsada, eğer imkan varsa değerlendirmekte fayda olduğu da aşikardır.

Size çekici gelen bir mahalle, kişisel tercihinize bağlıdır; ancak erişilebilirlik, çevre faktörü ve ulaşılabilirlik avantajları, her zaman göz önünde bulundurulması gereken ihtiyaçlardandır. En İyi Ev Konumunu Seçmek İçin İpuçları

Semt

Çevre Gelişimi:

Gelecekteki ticari gelişmeler evinizin değerini artıracaktır. Bu nedenle, sadece mevcut olanakları düşünmekle kalmamalı, aynı zamanda bölgeyi geliştirmek için başka hangi planların olduğunu da öğrenmelisiniz. Yeni okullar, alışveriş merkezleri, hastaneler ve diğer kamu altyapısı planları, hesaba katmanız gereken temel şeylerdendir.

Ticari gelişmeler mülkün değerini artırabilirken, bazı unsurlar da onu olumsuz etkileyecektir. Örneğin, bir itfaiye istasyonu, tesis veya üretim tesisinin yakınındaki bir mülk, gürültüye ve trafiğe maruz kalması nedeniyle mülkü değer kaybına uğratabilir ve alımdan sonra evinizin, mali olarak negatif yönde seyretmesine sebep olur. Bir ev için alışveriş yaparken, planlanan gelişmelerin mülk için ne anlama geldiğini iyi analiz edin ve yakın zamanda yapılacak projelerden haberdar olmaya çalışın.

Gelecekteki ticari gelişmeler evinizin değerini artıracaktır.

Çevre Gelişimi

Konumun merkeziliği:

Şehirde veya kasabada bir ev satın almak, mülkün değerini doğrudan etkileyecektir. Örneğin, tamamen gelişmiş ve genişleme alanı bulunmayan şehirler, gelişmeye yeni başlayan şehirlerden daha pahalı olma eğilimindedir.

Büyüme için gelişimini tamamlamamış; boş arazisi ve ona benzer alanları bulunan yerler ıssızdır. Çoğu durumda bu tarz yerler, kentsel yayılıma yönelik nüfus eğilimiyle artış gösterirler. Nüfus birkimini daha önceden tamamlamış şehirler, olumsuz yönde nüfus düşüşü yaşadığında, o civardaki mülklerin fiyatında da olumsuz yönde düşüş yaşanması kaçınılmaz olur.

Evin Toplumdaki Konumu:

Toplumda arsanın yeri önemlidir. Örneğin, manzaralı bir su göleti veya benzeri bir doğal alanı bulunan bir evin veya arsanın pahalı olma olasılığı daha yüksektir, çünkü bu tarz yerler toplum tarafından daha fazla tercih edilecek ve satmak istediğinizde mali yönden size daha ciddi avantajlar sağlayacaktır; ki günümüz dünyasında “korona” gibi virüslerin insanlara eve kapanma gibi istem dışı zorunluluklar getirdiği zamanlarda, bu tarz evlerin ve arsaların değeri, çok ciddi derecede artış göstermiştir.

Tabii durum bundan çok farklı da olabilir; örneğin bazı insanlar topluluğa ve kalabalık alanlara daha yakın olmayı tercih ederken, diğer kesim, topluluk ve kalabalıklarla bütünleşmiş alanlarda olmayı çok fazla tercih etmezler. Fakat bu durum, konumların bazı olanaklara yakınlık gibi sunduğu ek avantajlarla da ilişkilendirilebilir.

Yeni bir ev satın alma zamanı geldiğinde, konum ve evin mevkisi bir alıcı olarak kararınızda en önemli etkenlerden birisidir.

En İyi Ev Konumunu Seçmek İçin İpuçları

Evin Lot Büyüklüğü:

Örneğin, aynı mahallede iki eviniz var, ancak biri onarım ihtiyacı olan kötü bir arsa üzerinde, diğeri ise daha iyi durumda ama diğerinden daha küçük. Hangisini seçerdiniz ?

Daha büyük pay daha iyidir çünkü onarımla sorunlarını düzeltebilir ve görünümünü iyileştirebilirsiniz. Uzun vadede daha büyük olan daha çok mali değer kazanacağı için büyük olanları tercih etmeniz, sizin lehinize olacaktır.

Daha büyük pay daha iyidir çünkü onarımla sorunlarını düzeltebilir ve görünümünü iyileştirebilirsiniz. En İyi Ev Konumunu Seçmek İçin İpuçları

Evin Lot Büyüklüğü

Son Olarak:

Hayalinizdeki evin lokasyonunu seçerken; bütçenize uygun olan, güvenli, topraktan çok uzak olmayıp doğayla içice veya mümkünse yakın, ayrıca konfordan mümkün olduğunca ödün vermeyen evlere yönelin.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

En İyi Ev Konumunu Seçmek İçin İpuçları