e
sv

Yaygın Mutfak Sorunları ve Düzeltme Tavsiyeleri

635 Okunma — 07 Eylül 2020 22:22
Musluk su fışkırtırsa veya püskürtürse, musluk süzgecini temizleyin
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaygın Mutfak Sorunları ve Düzeltme Tavsiyeleri: Buzdolabınız içindeki gıdaları serin tutmuyorsa veya fırınınız bir şeyleri ısıtmıyorsa, veya mutfak aletleriniz türlü nedenlerle problemler çıkarıyorsa; soruna neyin neden olduğunu ve onarılması veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini öğrenin.

Büyük aletlerin ve küçük mutfak aletlerinin ortalama ömür beklentisini bilmek sürprizleri önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, sorun, sorun giderme ve çözme becerinizin dışındaysa, bir veya daha fazla cihaz onarımının üstesinden gelmek için her zaman bir uzmanı arayabilirsiniz.

Buzdolabınız içindeki gıdaları serin tutmuyorsa veya fırınınız bir şeyleri ısıtmıyorsa, veya mutfak aletleriniz türlü nedenlerle problemler çıkarıyorsa; soruna neyin neden olduğunu ve onarılması veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini öğrenin. Yaygın Mutfak Sorunları ve Düzeltme Tavsiyeleri

10 Yaygın Mutfak Sorunu ve Düzeltme Tavsiyeleri. Photo (Fotoğraf): LOOK Photography / Getty Images

1)Sıcak Buzdolabı veya Dondurucu:

Buzdolabınız veya dondurucunuz soğuk kalmıyorsa ve çok ısınıyorsa; kapıların tamamen kapandığını ve sızdırmazlık yapmadığını kontrol edin. Uyarı ışıklarına dikkat ettiğinizden emin olun. Olağandışı ısı, damlama veya gürültüleri not edin. Çalışan bir buzdolabı kondansatörü ısı üretir, ancak bu sınırların üzerinde olmamalıdır.

 

Buzdolabınız veya dondurucunuz soğuk kalmıyorsa ve çok ısınıyorsa; kapıların tamamen kapandığını ve sızdırmazlık yapmadığını kontrol edin

Sıcak Buzdolabı veya Dondurucu

2)Kokulu Buzdolabı veya Dondurucu:

Bu, sıcaklık kontrolü veya ihmal nedeniyle bozulmuş yiyeceklerden kaynaklanıyor olabilir. Cihazı kokulu veya küflü yiyeceklerden arındırın; kutuları ve rafları bulaşık sabunuyla yıkayın, ünitenin havasını boşaltın ve buharlaştırıcı haznesini temizleyin. Buz oluşumunu, küf oluşumunu veya kokuları önlemek için iç sıcaklıkları optimum 0 ve 40 derece F ayarlarına getirin.

Cihazı kokulu veya küflü yiyeceklerden arındırın; kutuları ve rafları bulaşık sabunuyla yıkayın, ünitenin havasını boşaltın ve buharlaştırıcı haznesini temizleyin. Yaygın Mutfak Sorunları ve Düzeltme Tavsiyeleri

Kokulu Buzdolabı veya Dondurucu

3)Az veya Fazla Pişirilen Fırın:

Yiyecekler fırınınızda çabuk yanıyorsa veya pişirmesi çok uzun sürüyorsa, sıcaklık ayarlarını kontrol etmek için bir fırın termometresi satın alın. Fırının değiştirilmesi yerine yalnızca yeniden kalibre edilmesi gerekebilir.

Yiyecekler fırınınızda çabuk yanıyorsa veya pişirmesi çok uzun sürüyorsa, sıcaklık ayarlarını kontrol etmek için bir fırın termometresi satın alın

Az veya Fazla Pişirilen Fırın

4)Mikro Dalga Isınmıyor:

Mikrodalga fırınınız yiyecekleri olması gerektiği gibi ısıtmıyorsa, magnetron veya diğer hatalı mekanizmalar olabilir. Mikrodalga boşken açıldığında magnetronlar yanabilir. Büyük olasılıkla parçayı veya birimi tamamen değiştirmeniz gerekecektir.

Mikrodalga fırınınız yiyecekleri olması gerektiği gibi ısıtmıyorsa, magnetron veya diğer hatalı mekanizmalar olabilir.

Mikro Dalga Isınmıyor

5)Mikro Dalga Plakası Dönmüyor:

Tabak dönmezse, yemeğiniz az veya eşit olmayan bir şekilde pişebilir. Döner tablayı temizleyin ve büyük kırıntılar tarafından engellenmediğinden veya pislik üzerine yapışmadığından emin olun. Bir olasılık, motorun eskimiş olmasıdır. Neyse ki, bu kolay bir çözüm. Üreticiye ve modele özgü parçaları ve talimatları kontrol edin. Veya markanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Döner tablayı temizleyin ve büyük kırıntılar tarafından engellenmediğinden veya pislik üzerine yapışmadığından emin olun. Yaygın Mutfak Sorunları ve Düzeltme Tavsiyeleri

Mikro Dalga Plakası Dönmüyor

6)Damlayan Lavabo veya Musluk:

Bu sorun o kadar popüler ki, hepimizin taze anıları vardır belki de: Muslukların damlamaması ve su hatlarının sızdırmaması gerekir. Neyse ki sızdıran bir musluğu tamir etmek basittir. Musluk su fışkırtırsa veya püskürtürse, musluk süzgecini temizleyin. Lavabonun altında su veya küf fark ederseniz, tahliye hattı ve kapanı yakınında sızıntı olup olmadığını kontrol edin; ayrıca diğer cihazlara giden tahliye hatlarını ve su bağlantı hatlarını da kontrol edin.

Musluk su fışkırtırsa veya püskürtürse, musluk süzgecini temizleyin

Damlayan Lavabo veya Musluk

7)Çöp Öğütücüsü Çalışmıyor:

Öğütücünüz yiyecek artıklarını öğütmezse, önce sıfırlama düğmesini deneyin. Bu sorunu çözmezse, bir veya iki buz küpü öğütmeyi deneyin. Yiyecek veya eşya parçası ile tıkandığından şüpheleniyorsanız, tıkanıklığı gidermeye çalışmadan önce fişini çekin. Ayrıca, hasarlı lastik lavabo contalarını değiştirin. Çiçek yaprakları gibi görünmeli ve drenaj deliğini tamamen kapatmalıdırlar.

Öğütücünüz yiyecek artıklarını öğütmezse, önce sıfırlama düğmesini deneyin. Yaygın Mutfak Sorunları ve Düzeltme Tavsiyeleri

Çöp Öğütücüsü Çalışmıyor. Photo (Fotoğraf): Oxford / E+

8)Davlumbaz Dumanı Temizlemiyor:

Bu soruna motor sorunları, gresle tıkanmış kanallar veya değiştirilmesi veya temizlenmesi gereken bir hava filtresi neden olabilir. Hava filtreleri basit bir çözümdür. Modelinize göre motor yedek parçalarını ve talimatları gösteren kitapçığa bakın. Kanal sistemi incelemesi ve temizliği zor olabilir. Temizlemesi için bir uzman çağırmayı düşünün..

Bu soruna motor sorunları, gresle tıkanmış kanallar veya değiştirilmesi veya temizlenmesi gereken bir hava filtresi neden olabilir.

Davlumbaz Dumanı Temizlemiyor

9)Bulaşık Makinesi Bulaşık Temizlemiyor:

Bulaşık makinesinin temizlenmemesinin birkaç nedeni vardır. Programın sonunda bulaşıkların üzerinde yiyecek parçaları bulursanız, işe; püskürtme kolunu, filtreyi ve şamandırayı temizleyerek başlayın. Bulaşıklarınızda filigran (ışığa tutulduğunda görülen leke, v.b)  fark ederseniz, bu sabun kalıntılarının bir sonucu olabilir. Bulaşıkların ışıl ışıl parlayıp, temiz olması için deterjanızı değiştirmeyi düşünün.

Bulaşıkların ışıl ışıl parlayıp, temiz olması için deterjanızı değiştirmeyi düşünün.

Bulaşık Makinesi Bulaşık Temizlemiyor

10)Gazlı veya Elektrikli Ocak Çalışmıyor:

Brülörleriniz çalışmıyorsa, bunun birkaç olası nedeni vardır. Gaz brülörü sorunu veya kıvılcım ateşleyicileri sorununu aşmak basit olabilir. Bunun için kullanma kılavuzundaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Elektrikli brülör sorunu, çocuk kilidi veya daha basit kaynaklı olabilir; ancak sorun kullanma talimatıyla da aşılacak gibi değilse; lütfen servisine başvurun.

Brülörleriniz çalışmıyorsa, bunun birkaç olası nedeni vardır.

Gazlı veya Elektrikli Ocak Çalışmıyor

Yaygın Mutfak Sorunları ve Düzeltme Tavsiyeleri, Öneriler..

Tuvaletten daha kirli şey olur mu diye düşündünüz mü ? Düşünmediyseniz; buyrun: Tuvaletten Daha Kirli Şeyler

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yaygın Mutfak Sorunları ve Düzeltme Tavsiyeleri