e
sv

Parke Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

551 Okunma — 28 Kasım 2020 11:53
Parke Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Yer döşemesi, dekorasyon sürecinde evin diğer bölgeleri gibi özen ve dikkat isteyen bir konudur. Neden diyeceksiniz ? Seçtiğiniz zemin çeşidi ve rengi ortamda bulunan eşyaların daha güzel ortaya çıkmasına ve farklı bir hava katmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda uzun yıllar kullanışlı ve temizliğe dayanıklı olması gerekmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde hemen hemen artık bütün ev ve ofislerde parke döşeme kullanılmakta. Güzel görünüşü, kullanışlı ve uzun ömürlü olması sebebiyle tercih ediliyor. Peki nasıl bir parke seçmeli ? Parke seçimi yaparken nelere dikkat etmeli ?

Parke Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Güzel görünüşü ve kullanışlı olması sebebiyle parke seçimi son yıllarda artmış durumda.

Öncelikle çeşitlerine değinirsek 3 çeşit parke söz konusudur; masif, lamine ve laminat parkeler…

Masif Parke: Ahşabın doğal yapısına dokunulmadan elde edilmiştir. Tamamen doğal olduğu için hem yapımı zahmetli hem de maliyetlidir. Ancak uzun ömürlüdür ve geri dönüştürülebilir.

Lamine Parke: Birkaç tane ahşap katmanın birbirine yapışmasıyla oluşur. Genelde en üstteki katman kaliteli ağaçtan, alttakiler ise daha düşük kaliteli bir ağaçtan meydana gelir. Cilalı, boyalı ve eskitilmiş gibi seçenekleri bulunur.

Laminat Parke: Doğal değildir bu yüzden diğerlerine göre daha düşük maliyetlidir. Yapısında mdf ya da pvc bulunur. Çeşitli ve renk renktir. Kolay temizlenir. Çizilmesi zordur, cilalama istemez.

Parke Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

3 çeşit parke söz konusudur; masif, lamine ve laminat parkeler…

Renk Seçimi Yaparken

Eğer küçük bir mekanınız varsa wenge dediğimiz koyu renkten uzak durmanız ve daha açık renkler -mesela beyaz meşe rengi ya da ceviz rengi– kullanmanız önerilir. Açık renkler kullanmak mekanı daha geniş gösterecektir. Kum beji bir duvar ve beyaz renk kapılarla şahane bir uyum yakalayabilirsiniz. Ama ille de zevkinize göre wenge renk parke tercih etmeniz ortama daha lüks bir hava katacaktır. Aynı zamanda koyu renk parke kullanmak geniş alanlara daha bir doluluk hissi verecektir. Eğer ortam hem küçük hem de çok sık kullanılan ve temizlik gerektiren bir yer ise o zaman tamamen açık renklerden ziyade ara tonları tercih edebilirsiniz.

Bir de seçtiğiniz parkenin mutlaka ISO 9002 belgesi olmasına dikkat edin. Bunun haricinde parke seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Eğer ofis gibi çok yoğun kullanılan bir yer için seçim yapıyorsanız kalın parke, ev için ise ince parke tercihi yapmalısınız. Böyle bir durumda parkenin günlük taşıma ağırlığına dikkat etmek gerekiyor. İdeal kalınlık 8mm ve 10 mm civarıdır. Ev için 21, 22 ve 23. sınıf, ofis gibi yerler için 31. sınıf ve üstü parkeler tercih edilmelidir.
  • Aldığınız parkeleri kapalı şekilde, döşenecek olduğu mekanda en az 48 saat bekletmenizde fayda var. Bulunduğu oda sıcaklığında genleşen parkeler ilerleyen zamanlarda kullandıkça ayrılma ve sıkışma yapmaz.
  • Parkeler mutlaka düzgün ve pürüzsüz bir zemine döşenmelidir. Bunun için döşeme işlemini yapacak firmadan zemin ölçümü isteyebilirsiniz. Ayrıca döşeme yapılırken kenarlarda mutlaka süpürgelik altından görünmeyecek şekilde bir esneme payı bırakılmalıdır.
  • Parkenizi temizlerken deterjan kullanmamanız öneriliyor. Sirkeli su ile veya özel ahşap temizleyiciler ile temizliğini yapıp sonrasında kurulama yapabilirsiniz. Eğer mdf parke kullanıyorsanız(laminat) uzun süre ıslak kalması şişmesine sebep olabilir. Bu yüzden temizlik yaparken ıslak kalmamasına dikkat etmelisiniz.
parquet

Parke Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

İlginizi çekebilir; Tül – Perde Nasıl Temizlenir ? 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Parke Seçimi Nasıl Yapılmalı ?