e
sv

Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Bitkiler

1782 Okunma — 19 Ağustos 2020 18:34
Kedi ve Bitkiler
avatar

admin

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Bitkiler: Kediler ve köpekler neden ev bitkileri yer? Bazı insanlar bunun mide rahatsızlığını yatıştırmak veya tüy yumaklarını işlemeye yardımcı olmak için olduğuna inanırken, diğerleri evcil hayvanların beslenme eksikliğini gidermeye çalıştığını düşünüyor. Kediler ve köpekler, oyun esnasında ev bitkilerini çiğneyebilir ve bir oyuncak gibi sallanan yapraklara saldırabilirler. Ev bitkisini evcil hayvanlardan uzak tutmak zor olabilir, bu nedenle evde yetiştirdiğimiz bitkilerin kediler ve köpekler için güvenli ve toksik olmamasını sağlamak bize kalmıştır. Kedi otu gibi yenilebilir yiyecekler dışında, ev bitkilerini bir evcil hayvanın erişemeyeceği bir yerde tutmak her zaman daha iyidir, ancak bazı bitkilerin ASPCA tarafından kediler ve köpekler için toksik olmadığı kabul edilir. Bu bitkiler her ne kadar zararsız olmuş olsada; hem bitkinizi korumak için, hem de görüntü anormallikleri yaşamamak babında, hayvanlarınızın erişemediği yerde olması elzemdir. Şimdi gelelim toksik içermeyen ve hayvanlarınız için zararsız olan bitkilerden bazılarına..

1) Gloksinya ya da Bardak Menekşesi:

Bardak Menekşesi bitkileri Sevgililer Günü ve Anneler Günü gibi tatillerde popüler hediye bitkilerindendir. Bu muhteşem çiçeklerden birini alırsanız, kedinize veya köpeğinize zarar vereceği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Bu Brezilya yerlisi için dolaylı ışık ve sürekli nem sağlayın.

Gloksinya ya da Bardak Menekşesi. Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Ev Bitkileri

Gloksinya ya da Bardak Menekşesi

2) Afrika Menekşesi:

Afrika menekşeleri (Saintpaulia), düşük ışıkta çiçek açma kabiliyetleri ve insanların sevdiği aynı çevre koşullarına yakınlıkları nedeniyle en popüler çiçekli ev bitkilerinden biridir. Hayvanlara zararsız çiçekler grubunun üyesidir. En iyi Afrika menekşesi sağlığı için dengeli gübre kullanın.

Afrika Menekşesi

Afrika Menekşesi

3) Arapsaçı veya Bebek Gözyaşı Çiçeği (Soleirolia soleirolii):

Minik yeşil yapraklardan oluşan bu çiçek; teraryumlara, küçük asılı sepetlere ve iç mekân ağaçlarının tabanı etrafında bir yardımcı bitki olarak yer alır. Toprağı örtmek ve ev bitkilerinizi kazmayı seven evcil hayvanlarınızı caydırmak için Bebek Gözyaşı Çiçeği (Arap Saçı)’nı kullanın.

Arapsaçı veya Bebek Gözyaşı Çiçeği. Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Ev Bitkileri

Arapsaçı veya Bebek Gözyaşı Çiçeği

4) Kurdele Çiçeği (Chlorophytum):

Ayrıca örümcek bitkisi olarakta bilinen Kurdele Çiçeği, köpekler ve kediler için toksik değildir. Oldukça güzel görünümlü olan bitki, uçak bitkisi olarakta tanınır.

Kurdele Çiçeği (Chlorophytum)

Kurdele Çiçeği (Chlorophytum)

5) Sinekkapan Bitkisi (Dionaea muscipula):

Etçil bitkiler, ev planları koleksiyonunuza eğlenceli ve ilginç bir katkı sağlar. Peki kediniz bu bitkinin tuzaklarından birine saldırırsa ne olur ? Sinekkapan Bitkileri kediler ve köpekler için toksik değildir; bu nedenle bu tarz bitki ısırıkları veterinere gitmenizle sonuçlanmaz. Damıtılmış suyla, parlak ışık; bitkinizin sinek yakalama konusunda daha iyi bir avcı olmasını sağlayacaktır.

Sinekkapan Bitkisi (Dionaea muscipula)

Sinekkapan Bitkisi (Dionaea muscipula)

Sinekkapan Çiçeği Kapış Esnası

Sinekkapan Çiçeği Kapış Esnası

6) Areka (Areca Çiçeği):

Kelebek palmiyesi olarak da bilinen Dypsis lutescens, herhangi bir iç mekanınızı tropik bir iklimin parçası gibi hissetmenizi sağlar. Bazen palmiye yaprakları bir kedinin ısırma üçgüdülerini tetikleyebilir, bu nedenle areka palmiyesinin kediler ve köpekler için toksik olmadığını bilmek rahatlatıcıdır. Aydınlık bir odada büyütün ve toprağın sulandıktan sonra kurumasına izin verin.

Areka (Areca Çiçeği). Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Ev Bitkileri

Areka (Areca Çiçeği)

7) Kılıç Eğrelti Otu veya Boston Eğreltiotu:

Boston eğrelti otları (Nephrolepis) ev bitkilerinin favori seçeneklerindendir, ancak tüylü yaprakları kedileri ve köpekleri çiğnemeye teşvik edebilir. Yeşillik, kediler ve köpekler için toksik değildir, bu nedenle misafir odanızı veya banyonuzu bu yemyeşil bitkilerle süsleyebilirsiniz. Boston eğrelti otları nemi ve bol miktarda parlak, dolaylı ışığı sever.

Kılıç Eğrelti Otu veya Boston Eğreltiotu

Kılıç Eğrelti Otu veya Boston Eğreltiotu

8) Zebra Çiçeği (Dua Çiçeği):

Aynı zamanda tavus kuşu bitkisi ve dua bitkisi olarakta adlandırılır. Büyüleyici çizgileriyle evinizde tropik bir hava estirecek güzellikteki bu bitki, gölge alan evleriniz için mükemmel bir seçimdir. Fazla ışığı sevmeyen bitki, çok fazla ışık aldığında, bitkilerinin ağarmasına yol açar. Aynı zamanda hayvanlarınız içinde zararlı değildir.

Zebra Çiçeği (Dua Çiçeği). Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Bitkiler

Zebra Çiçeği (Dua Çiçeği)

9) Dostluk Bitkisi (Friendship Plant):

Orta ve Güney Amerika’ya özgü olan bu bitki, genelde teraryumlarda kullanılır. Evcil hayvanlarınız için zararsızdır.

Dostluk Bitkisi (Friendship Plant)

Dostluk Bitkisi (Friendship Plant)

10) Hostes Bitkisi (Hypoestes Phyllostachya):

Hypoestes phyllostachya; kırmızı ve beyaza çalan yaprakları, süslü püslülüğüyle, evinizi renklendirmek için endişelenmenize sebep vermeyecek bitki. Harika görüntüsünün ve güzelliğinin yanı sıra, hayvanlar için toksis olmasada, belli miktarda bulundurduğu benekli bitkiden dolayı, hayvanlarınıza geçici sindirim rahatsızlıkları yaşatabilir.

Hostes Bitkisi (Hypoestes Phyllostachya). Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Bitkiler

Hostes Bitkisi (Hypoestes Phyllostachya)

11) Peperomia Çiçeği (Zümrüt Dalgası Çiçeği):

Peperomia Çiçeği, renk ve doku çeşitliliği sebebiyle, ev bitkileri arasında zirveye oynar. Asılı sepetlerde harika gözüken bitki, susuzluğa dayanıklı olmasının yanı sıra, hayvanlarınız için zararsızdır ve tehlike arz etmez.

Peperomia Çiçeği (Zümrüt Dalgası Çiçeği)

Peperomia Çiçeği (Zümrüt Dalgası Çiçeği)

12) Orkide (Orchidaceae):

Orkidelere (Orchidaceae) karşı bir tutkunuz varsa, onları evcil hayvanlarınız için güvenli bitkiler listesine rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Pek çok orkide, günlerin kısa olduğu kış aylarında haftalarca çiçek açar, kısmi ışıkta ve köklere bağlı koşullarda gelişir.

Orkide (Orchidaceae)

Orkide (Orchidaceae)

13) Mor Kadife Çiçeği (Gynura aurantiaca):

Gynura aurantiaca bitkileri bahçede de etkin şekilde kullanılırlar. Yapraklarındaki kadifemsi tüyler, parlak ışık koşullarında çok canlı gözükür. Nemli ve ıslak halde sulanması, kök çürümesine sebebiyet vereceğinden, kuruyken sulamanız avantajızadır. Hayvanlara zararı gözlemlenmemiştir.

Mor Kadife Çiçeği (Gynura aurantiaca) Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Bitkilerr

Mor Kadife Çiçeği (Gynura aurantiaca)

14)  Haworthia Çiçeği:

Sahteleri orjinaline çok benzetilebilen bir türdür. Parlak ışığı ve haftada bir sulanmayı sever. Bu bitki cinsindeki türlerin hepsi, evcil hayvanlarınız için zararsızdır.

Haworthia Çiçeği

Haworthia Çiçeği

Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Bitkiler ve Özellikleri

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedi ve Köpekleriniz için Güvenli Bitkiler