e
sv

Çocuk Odaları İçin En İyi Renkler

689 Okunma — 06 Ekim 2020 19:13
Kahverengi

Farkında olmasak da renklerin üzerimizde bir çok etkisi söz konusu. Giydiğimiz kıyafetten, kullandığımız aksesuara, hatta yaşadığımız alanda kullandığımız renklere kadar hepsi ruh halimizde farklı bir etki bırakıyor. Bilinçli bir şekilde bunları evimizdeki dekorasyonda da kullanmamız mümkün. Özellikle çocuk gelişimi açısından bakıldığında renkler çok kritik bir önem taşıyor. Hal böyle olunca da renk seçimini titizlikle yapmak gerekiyor. Bu yüzden bu yazımızda size çocuk odaları için kullanabileceğiniz renklerden bahsedeceğiz.

Kırmızı

Çocuk Odaları İçin En iyi Renkler

by Lutron Electronics

Renkler içinde en baskını diyebiliriz. Sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Dinamik bir renktir. Odaklanmayı zorlaştırdığından çocuk odaları için pek önerilmiyor. En azından yoğun olarak… Bej renginin olduğu bir odada aksesuar amaçlı kırmızı rengi kullanırsanız gücünü biraz azaltmış olursunuz. Beyaz ile de kullanabilirsiniz. Çok yoğun kırmızının olduğu odalarda çocuklar kendilerini gergin hissedebilirler.

Sarı

Çocuk Odaları İçin En İyi Renkler

Victoria Elizabeth Design

Mutluluk verici, sıcak renklerdendir. İyiliği temsil eder. Ferahlatıcı bir etki verir. Dikkati ve motivasyonu etkilediğinden çocuk odaları için çok uygun bir renktir. Ama tabi her şeyin fazlası zarar olduğundan sarı renginin de çok yoğun kullanılması gerginlik yaratabilir. Mesela çok sarı kullanılmasının bebeklerin ağlamasına sebep olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bebek odalarında sarı rengini mavi ve yeşille kombinlerseniz onlar için daha huzurlu bir ortam yaratmış olursunuz.

Yeşil

Çocuk Odaları İçin En İyi Renkler

Design by TheChampagneSupernova

Sembolik olarak doğayı temsil ettiğinden en doğal sakinleştirici olarak görülür. Aynı zamanda da sağlığı temsil eder. Huzur ve sessizlik verir. Gerilimi azaltır. Bebeklerde yeşil tonları rahat bir uyku sağlar. Bir araştırmaya göre yeşil renkteki okuma metinleri çocuklarda okuma hızını artırdığı ortaya çıkmıştır. Ergen odaları için de bu rengi kullanabilirsiniz.

Mavi

Çocuk Odaları için En İyi Renkler

by bethberry

Soğuk bir renktir ama oldukça sakinleştiricidir. Ferahlık ve rahatlatıcı bir his verir. Kan basıncını düşürüp saldırganlığı azaltır. Endişeyi azaltan, güven veren bir renktir. Erkek odaları dekorasyonu için vazgeçilmezdir. Mavi renk bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Konsantrasyonu da artırdığından çalışma odaları için de kullanılabilir.

Turuncu

Turuncu

Çocuk Odaları İçin En İyi Renkler

Yumuşak bir renktir. Zihni uyandırır, enerji ve sıcaklık verir. İçine kapanık, sosyalleşme sorunu olan çocukların odalarında bu rengi tercih edebilirsiniz. Pozitif duyguları ortaya çıkarır. Aynı zaman da rekabeti temsil eder. Özellikle arkadaşlarıyla oynadığı bir oyun odası varsa turuncudan faydalanabilirsiniz. Tabi hiperaktifler için bu ve benzeri sıcak renkler ters etki yapabilir.

Pembe

Pembe

by Liz Carroll Interiors

Enerjik değildir ancak sıcak ve rahatlatıcı bir renktir. Teskin edici özelliğe sahiptir. Kadınsılığı temsil eder. Doğru kullanımlarda sakinleştirir ve huzur verir. Enerjik bir renk olmadığından çekingen çocukların odalarında çok yoğun pembe kullanılması önerilmiyor.

Mor

Mor

Thesupruce

Sakinleştirici özelliği olan mor renk bilgeliği temsil eder. Ruhsal dinginlik verir. Çocuklarda yaratıcılığı geliştirmede etkilidir. Okul öncesi ve ergen yaştakilerin oda dekorasyonu için güzel bir tercih olacaktır.

Kahverengi

Kahverengi

Photographed by Don Molyneaux for Neelam Interiors.

Güven verici ve sorumluluk duygusuna etki eden bir renktir. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Daha çok ergen yaştakilerin oda dekorasyonu için kullanabilirsiniz. Bebek odaları için de iyi bir renktir ancak boğucu bir ortam yaratmamak için bej rengi ile kullanılması öneriliyor.

 

Sınav Stresi ile Nasıl Başa Çıkılır ?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çocuk Odaları İçin En İyi Renkler