e
sv

Yaz Sonu Bahçede Yapılacak İşler Listesi

539 Okunma — 01 Eylül 2020 20:56
Yaz mevsimi iyice yerleştikçe ve bitkiler, sebze ve çiçekler için daha az uygun koşullar oluştukça, yabani otların da fazlalaşma olasılığı artar.
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaz Sonu Bahçede Yapılacak İşler Listesi: Sezonun her ayı bahçeye bakma ihtiyacı hissettirir (karla kaplı aylar hariç). Ve en sıcak aylarından biri olan Ağustos, bunun için istisna değildir. Bazı bahçıvanlar bu aylarda pineklemeyi düşünürken, diğerleri hem sebze hem de çiçek bahçesinin, çalışmalarının karşılığında onlara sağladığı ödüllerden keyif almaya bakarlar. En sıcak ay boyunca bakıma ayak uydurmak, hem baharda bahçenizin sağlığının iyi olmasını hem de sonbaharda önünüzdeki bakım işlerinde kolaylıklar sağlayacaktır.

En sıcak ay boyunca bakıma ayak uydurmak, hem baharda bahçenizin sağlığının iyi olmasını hem de sonbaharda önünüzdeki bakım işlerinde kolaylıklar sağlayacaktır.

Yaz Sonu Bahçede Yapılacak İşler Listesi. Photo: Mint Images / Getty Images

Ayıklama ve Ölü Başları Temizleme:

Şüphesiz yabani otlar en çok Ağustos ayında ürer. Yaz mevsimi iyice yerleştikçe ve bitkiler, sebze ve çiçekler için daha az uygun koşullar oluştukça, yabani otların da fazlalaşma olasılığı artar. Yabani otların üstesinden gelmek – özellikle bu ay – yeni yabani otları kendi tohumlarından caydıracak ve gelecek yıl daha azının çoğalmasına izin verecektir. Yolunuza devam edin ve birkaç yıl içinde bu kötü otları ayıklama konusunda, iş yükünüzün azaldığını gözlemleyin.

Sağlıklı yeni büyümeye ve tomurcukların oluşmasına izin vermek için eski, kullanılmış çiçekleri toplayın. Bu görevi sürdürmek, sürekli taşınan bitkileri çiçek üretmeye devam etmeye zorlar. Ve eğer sadece asi olmayan bir uzun ömürlü bitkiniz varsa, çiçek başlarını çimdiklemek, bahçenizdeki diğer bitkileri tohumlamasını ve rekabet etmesini engeller.

Yaz mevsimi iyice yerleştikçe ve bitkiler, sebze ve çiçekler için daha az uygun koşullar oluştukça, yabani otların da fazlalaşma olasılığı artar.

Ayıklama ve Ölü Başları Temizleme. Photo: Marty Baldwin

Hasat ve Temizleme Alanı:

Hasat zamanı, sebze yetiştiricileri için kesinlikle en ödül dolu mevsimdir. Marullarınız ve turplarınız için sezon geçerken, domates ve kabak için yeni başlar. Salatalık, brokoli, havuç ve lahana gibi olgunlaşmış sebzeleri de hasat edin. Yer üstü bitkilerinizi topladıkça, tozlaşmak için daha fazla sebze çiçeği oluşacaktır. Ve kök sebzelerinizi inceltmek, yanındakilerin büyümesini sağlarken, yiyecek saklama uygulamalarınızda da iyi yönde bir ivme sağlar.

Ağustos, herhangi bir manzarayı (yenilebilir olsun ya da olmasın) son bir çiçek açmaya çalışan, düşen bitkilerin bir karmaşasına dönüştürebilir. Bitkilerin ölmekte olan kısımlarını çıkarmak, sonbaharda daha az bahçe temizleme işi yaratır. Ve kim bilir? Soğuklar geç gelir ve sıcaklar bir süre daha devam ederse, sağlıklı yeşil bitkiler bir tur çiçek dahi verebilir. Temizleme çabalarınız tüm bitkilerin kaldırılması yönünde olursa, boş alanları doldurduğunuzdan emin olun. Malç, katmanlı bahçe teknikleri, örtü bitkileri ve hatta sonbahar dikimleri kullanın. Yabani otları ve haşereleri davet etmek için toprağı çıplak bırakmayın.

Hasat zamanı, sebze yetiştiricileri için kesinlikle en ödül dolu mevsimdir.

Hasat ve Temizleme Alanı

Sonbahar Ekimleri:

Bahçeyle uğraşmaya uygun bir bölgede yaşıyorsanız, şimdi işlere başlama zamanı. Günler soğudukça lahana, marul, roka, hardal yeşillikleri ve ıspanak çoğalacak ve karlar düşmeden hasadını tamamlayacaktır. Tohumları doğrudan toprağa ekin, üzerlerini örtün ve filizlenmeyi teşvik etmek için ıslatın. Daha uzun süre sıcak kalan daha sert bir bölgede yaşıyorsanız, tohumdan pancar, turp, brokoli ve lahana da ekilebilir. Ancak toprağa daha fazla sebze alamasanız bile, toprağı gevşek tutmak, ot oluşumunu önlemek ve tükenmiş besinleri toprağa geri kazandırmak için bir örtü bitkisi dikmeyi şiddetle düşünün.

Günler soğudukça lahana, marul, roka, hardal yeşillikleri ve ıspanak çoğalacak ve karlar düşmeden hasadını tamamlayacaktır

Sonbahar Ekimleri

Malç ve Kompost Hazırlama:

Henüz bir tane oluşturmadıysanız, Kendin Yap kompost yığını mükemmel getiri sağlayacak basit bir hafta sonu çabasıdır. Daha sonraki bir tarihte kompost olarak kullanılabilecek bir malç yığını oluşturmak için çürümüş sebzeler, bitki artıkları ve yapraklar gibi organik malzemeler ekleyin. Bahçenizden son hasat bittiğinde, kompostunuz ve malçınız yayılmaya hazır olacak ve gelecek yıl için yetiştirme alanlarını genişletecektir.

Henüz bir tane oluşturmadıysanız, Kendin Yap kompost yığını mükemmel getiri sağlayacak basit bir hafta sonu çabasıdır. Yaz Sonu Bahçede Yapılacak İşler Listesi

Malç ve Kompost Hazırlama

Çalıların ve Ağaçların Bakımı:

Şimdi yeni büyümeyi teşvik etmenin zamanı olmadığından, önümüzdeki soğuk aylarda başarılamayacak hiçbir şeyi göze almayın veya gübrelemeyin. Bunun yerine, çiçekler bittikten sonra gerektiği kadar onları budayın. Hâlâ güçlenmeye devam eden çalılar ve ağaçlar için, özellikle sıcak iklimlerde derin su içecekleri sağlayın. Ağustos güneşi, herhangi bir hafif sulama çabasını buharlaştırarak bitkiye çok az fayda sağlar.

Şimdi yeni büyümeyi teşvik etmenin zamanı olmadığından, önümüzdeki soğuk aylarda başarılamayacak hiçbir şeyi göze almayın veya gübrelemeyin. Yaz Sonu Bahçede Yapılacak İşler Listesi

Çalıların ve Ağaçların Bakımı

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yaz Sonu Bahçede Yapılacak İşler Listesi