e
sv

Yatak Takımları Ne Sıklıkta Yıkanır

940 Okunma — 02 Ekim 2020 17:39
Yastığınızda ve yastık kılıflarınızın altında yastık koruyucu kullanıyorsanız, muhtemelen sadece yılda üç kez yıkamanız yeterli olacaktır.
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yatak Takımları Ne Sıklıkta Yıkanır: Çarşafları, battaniyeleri ve diğer yatak takımlarını yıkamak için önerilen süreler, öncelikle kullanım onarınızla ve uyurken malzemelerin vücudunuzla ne kadar temasta olduğuyla ilgilidir. Örneğin sıcak yaz günlerinde Çarşaflar, yastıklar ve yorgan kılıfları her gece cildinizle doğrudan temas halindedir, gece sıcaktan terlediğinizde, üstünüzdeki ter kokusunun bu eşyalara sinmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle gün içinde giydiğiniz kıyafetlerle benzerlik taşırlar ve sıklıkla yıkanmalıdırlar. Battaniyeler ve yorganlar cildinizle aşırı temas halinde olmadıkları için daha az sıklıkla yıkanmaları uygun olabilir.

Çarşafları, battaniyeleri ve diğer yatak takımlarını yıkamak için önerilen süreler, öncelikle kullanım onarınızla ve uyurken malzemelerin vücudunuzla ne kadar temasta olduğuyla ilgilidir.

Yatak Takımları Ne Sıklıkta Yıkanır

Çarşaflar ve Yastık Kılıflarızı Yıkama Sıklığı:

Sağlık ve konaklama uzmanları, çarşaf ve yastık kılıflarının haftada en az bir kez yıkanmasını tavsiye ediyor. Çarşaflar vücudumuzdaki yağları ve kirleri çektikleri için zorlu lekelere sebep olurlar. Çarşaflar ayrıca vücudumuzdan çıkan her şeyi, özellikle ölü deriyi ve ayrıca bakteri ve patojenleri de toplar. Toz akarları ölü deriyle beslenir ve bu mikroskobik böceklerin dışkısı, alerji hastalarının semptomlarını kötüleştirebilir.

Ne sıklıkta yıkarsanız yıkayın, çarşaflarınızdaki lekeleri kontrol ettiğinizden ve işlemleri hangi sıklıkla gerçekleştirdiğinizden emin olun. Ayrıca çarşafları sıcak suyla yıkamaktan kaçının çünkü çarşaflarınızı küçültebilir (çekebilir) ve çarşafı yatağa tekrar yerleştirmeyi denediğinizde, küçüldüğünün farkına varırsınız. Hatta yerleştirirken, zamanla germe işlemi uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Ilık su, onları büzülmeden temizlemeye çok daha yatkındır ve çekilmelerine sebep olmaz.

Sağlık ve konaklama uzmanları, çarşaf ve yastık kılıflarının haftada en az bir kez yıkanmasını tavsiye ediyor. Yatak Takımları Ne Sıklıkta Yıkanır.

Çarşaflar ve Yastık Kılıfları. Fotoğraf (Photo): Luke Matthews

Yastıklarınızı Yıkama Sıklığı:

Yastığınızda ve yastık kılıflarınızın altında yastık koruyucu kullanıyorsanız, muhtemelen sadece yılda üç kez yıkamanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte, yastık koruyucularınızı her ay sıklıkla yıkamalısınız. Çünkü saçınızdan ve yüzünüzden gelen yağlar ve kirler, yastık tarafından emilir ve yastığınızda kötü anlamda renk değişimine sebebiyet verir. Her ay yumuşak çamaşır deterjanı ile yastık koruyucuları yıkamak, hem onları temiz ve taze tutmanıza yarayacak, hem de size temiz bir uyku olanağı sağlayacaktır.

Yastık koruyucu kullanmıyorsanız, yastıklarınızı ayda bir veya en azından iki ayda bir yıkamak en sağlıklı ve temiz yöntemdir. Çoğu çamaşır makinesi bir seferde iki adet yastık kılıfınızı yıkayabilir. Makinenizin dengesini bozmamak için iki yastık kılıfını aynı anda yıkamak daha doğru fikirdir.

Yastığınızda ve yastık kılıflarınızın altında yastık koruyucu kullanıyorsanız, muhtemelen sadece yılda üç kez yıkamanız yeterli olacaktır. Yatak Takımları Ne Sıklıkta Yıkanır.

Yastıklar. Fotoğraf (Photo): sealy.co.uk

Battaniyelerinizi Yıkama Sıklığı:

Fazladan battaniyelerin ne sıklıkla yıkanacağına karar vermek için, ne sıklıkla kullanıldığını hatırlamanız gerekir. Yatağınızın ucunda nadiren açılan ve kullanılan battaniyeler varsa, birkaç ayda bir yıkamak yeterli olcaktır. Bununla birlikte, bir battaniye günlük veya her gece sıklıkla kullanılıyorsa, battaniyenizi haftalık veya onbeş günlük periyotlarla yıkayabilirsiniz.

Battaniyelerinizi yıkarken bakım talimatlarına uyduğunuzdan ve belirtildiği gibi yıkadığınızdan emin olun. Bir battaniye daha seyrek kullanılıyorsa ve yıkarken renginde solgunluk gerçekleşiyorsa, battaniyenizi ayrı şekilde yıkayın.

Fazladan battaniyelerin ne sıklıkla yıkanacağına karar vermek için, ne sıklıkla kullanıldığını hatırlamanız gerekir.

Battaniye

Yorgan ve Yorgan Kılıflarını Yıkama Sıklığı:

Yorganlar ve yorganlar için kılıflar, yorganınızı çoğu günlük kir ve lekelerden korumaya yardımcı olur. Yorganınızın üzerine bir şey dökülmediği sürece, yılda bir veya iki defadan fazla yıkamanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, kılıfın haftalık olarak yıkanması yaranızadır. Sürekli olarak bir üst çarşaf kılıfı kullanıyorsanız, yorganınızı iki ila dört haftada bir yıkayabilirsiniz.

Öte yandan, kullandığınız bir örtü veya kılıf yoksa, yorganın tamamını her hafta ve her dökülme veya leke oluştuğunda yıkamanız gerekir. Makineniz yorganınızın boyutunu kaldıramıyorsa, yatak takımları için büyük boy makinelerin bulunduğu bir çamaşırhanede yorganınızı yıkamanız doğru bir seçenektir.

Yorganlar ve yorganlar için kılıflar, yorganınızı çoğu günlük kir ve lekelerden korumaya yardımcı olur.

Yorgan ve Yorgan Kılıfları

Yatak Örtülerini Yıkama Sıklığı:

Yatak örtüsü kullanmak, yatağınızın ömrünü uzatmak için bir can simidi gibidir. Yatak kılıfları, yatağınızın hasar görmesini engellemeye, alerjik semptomlarını azaltmaya ve yatağınızı temiz tutmaya yardımcı olabilir. Yatak örtüleri en az ayda bir çıkarılmalı ve yıkanmalıdır. Herhangi bir dökülme veya leke meydana gelirse, örtüyü hemen çıkarıp, mümkün olan en kısa sürede talimatlara göre yıkayın.

Yatak örtüsü kullanmak, yatağınızın ömrünü uzatmak için bir can simidi gibidir.

Yatak Örtüleri

Yatak Etekleri, Kanopi Yatağı Tülleri ve Perdeler:

Tüm bu ekstra yatak odası parçaları genellikle dekorasyon içindir ve çok işlevsel değillerdir. Yatak etekleri, saçaklar ve perdeler gibi eşyalar genellikle çok sık kirlenmezler. Bununla birlikte, alerji hastasıysanız, bu çamaşırları iki ila üç ayda bir yıkamak sizin faydanıza olacaktır. Diğer kullanıcılar için, dökülme veya leke oluşmadığı sürece, genellikle yılda iki kez veya bir kez yıkamak yeterlidir. Kumaşa zarar vermemek ve renklerin solmasını önlemek için genelde tek olarak yıkanmaları tercih edilmelidir. Zaten bu ürünler büyüklük olarak pek çok çamaşırdan daha fazla yer kaplamaktadır. Yani büyüklüğü bir çamaşır makinası için tek başına kafi gelecektir.

Zaten bu ürünler büyüklük olarak pek çok çamaşırdan daha fazla yer kaplamaktadır. Yani büyüklüğü bir çamaşır makinası için tek başına kafi gelecektir. Yatak Takımları Ne Sıklıkta Yıkanır.

Yatak Etekleri, Kanopi Yatağı Tülleri ve Perdeler

Yatak Takımları Ne Sıklıkta Yıkanır

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yatak Takımları Ne Sıklıkta Yıkanır