e
sv

Avangart Yatak Odası Takımları

675 Okunma — 16 Mayıs 2021 17:06
Avangart Yatak Odası Takımları

Avangart Yatak Odası Takımları

Dekorasyon tarzlarını belirleyen akımlar, zaman içerisinde çok değişik olaylardan etkilenmişlerdir. Bizim genel olarak sadece adını bildiğimiz, örneklerini bildiğimiz bu dekorasyon akımlarının aslında geçmişinde çok önemli hikayeler, çok önemli konular vardır. Bu akım isimlerinden bir tanesi de avangart kelimesi ve dekorasyon tarzıdır.

Ülkemizde çok sevilen, özellikle de tercih edilen avangart yatak odası takımları sınırları oldukça keskin bir akımın temsilcisidir. Peki, bu dekorasyon akımı nedir, nereden gelir, özelliği nelerdir ? Tüm akımların özelliğine bakarken çıktıkları çağa, zamana bakmak gerekir. Çünkü her akım içinde bulunulan çağın özelliklerine göre şekillenir. Büyük bir kısmı da aslında ona bir tepki niteliğinde ortaya çıkar. Sonuçta var olanı sevse insanlar yeni bir şey çıkarmaz değil mi ? Demek ki var olanın varlığından o derece rahatsızlar ki yenisini yapıyorlar. Bu da demek oluyor ki ortaya çıkan akım, var olanın tam tersi olan bir akımdır.

Avangart akımı, kelimesinin anlamından da ilham alır. Fransız ordusunda öncü birlik anlamına gelen kelime; zamanı için öncü olan, zamanın ilham kaynaklarını reddeden, tamamen yenilikçi ve farklı olan tasarımlardan oluşuyordu. Gündelik hayatta saçlardan, kullanılan şapkalara, eteklerden, tüm kıyafetlere, erkeklerin takımlarına kadar her detaya etki eden bu akım kendini en çok salonlarda ve yatak odalarında gösterdi. Bizim ülkemizde de en çok salon ve yatak odası takımları içerisinde kendine yer buldu.

Lüks ve Zerafet

Ülkemizde hala sevilen ve kullanılan avangart yatak odası takımları, genel olarak zenginlik ve lüks belirtisi olacak şekilde  gösterişli tasarımları ile ortaya çıkar. Kocaman aynaların süslediği, yine kocaman elbise dolapları ile çok büyük ve gösterişli yatak başlıkları bir arada bulunur. Bu yatak odası takımları küçük boyutlardaki odalar için pek uygun değildir. Çünkü takımlar içerisinde genelde makyaj masası veya tuvalet aynası da vardır. Bu sebeple tüm mobilyayı güzelce yerleştirmek için geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır.

Aynı zamanda avangart yatak odası takımları son derece titizlikle hazırlanmış takımlardır. Çünkü bu dekorasyon tarzının en önemli özelliklerinden bir tanesi de detaylara aşırı önem verilmesidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Avangart Yatak Odası Takımları