e
sv

Mum Nasıl Yapılır ?

523 Okunma — 30 Aralık 2020 16:37
Mum Fitili Yapımı
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mum Nasıl Yapılır: Mum hem görünüm olarak hem de ışık saçan bir nesne olarak önemli bir araçtır. Günümüzde süs, evinizde yaydığı kokusuyla ve romantik işlevselliğiyle keyif veren bir malzeme veya nesne olarakta önem kazanmıştır. Evlerde bu tarz dekoratif mumları ve ürünleri kullanmak oldukça yaygınlaşmıştır. Çok çeşitli ürünler piyasada bulunmasına rağmen evde kendimiz de kolay biçimde mum yapabiliriz. Bunun için gerekli olanlar ve yapım tekniği:

Gerekli Malzemeler:

Gerekli olan parafin, stearin, mum boyası, mum için kalıp, fitil olarak kalın ip ana malzemelerdir. 100kg parafin için 100 gr stearin yeterlidir. Öncelikle karışım yapmak için bir tencere belirlenir.

Mum Yapmak İçin Malzemeler

Mum Yapmak İçin Malzemeler

Yapım Aşaması:

Tencereye parafin konularak kısık ateşe oturtulur. Yavaşça eriyen parafine stearin ilave edilir ki katılaşma sağlansın. Karışıma bir parça da istenilen renk mum boyası ilave edilir. Karışım iyice karıştırılır ve mum kalıbına dökülür. Kokulu bir mum yapmak isteniyorsa malzemeler alınırken esans da alınmalıdır. Kalıba karışım dökülürken fitil de dikkatlice yerleştirilmelidir.

Parafin Koyma İşlemi. Mum Nasıl Yapılır ?

Parafin koyma işlemini gerçekleştirirken dikkat edilmeli; çevreye ve fitile temas etmemesine özen gösterilmelidir..

Mum oda sıcaklığına gelene kadar kalıp içinde bekletildikten sonra buzdolabına konularak iyice donması sağlanır. İşte bu kadar kolay ve hızlı. Zevke göre kalıp çeşitlendirilebilir. Farklı biçimlerde kalıplara karışım dökülerek değişik ürünler elde etmek mümkündür. Ya da farklı mum boyaları alınarak çeşitli renklerde ürün yapmak mümkündür.

Mum Fitili Yapımı

Fitil, mum kalıbının tam ortasında yerleştirilmelidir ve yaklaşık beş veya altı santimlik kısmı mumun dışında olmalıdır. Döküm ve soğutma işleminden önce fitili yerleştirmeniz; mandal ve benzeri gereçlerle sabitlemeniz gerekir.

Bunun dışında evinizde artık mumları eriterek içine kırtasiyelerde satılan mum boyaları eklenerek ve sonra kalıba dökülüp içine pamuklu ipten fitil konarak dondurulur. Böylelikle farklı ürünler elde etmek kolaydır. Ayrıca kalıpların etrafına çeşitli boncuklar, deniz kabukları dizilerek mum dökülür ve süslü ürünler elde edilir.

Mum Nasıl Yapılır ? Mum Malzemeleri ve Yapım Aşaması, Mum Hazırlarken Püf Noktaları ve Dikkat Edilmesi Gereken Nelerdir ?

Manavgat Çayı Nerededir ve Özellikleri Nedir ?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Mum Nasıl Yapılır ?