e
sv

Dekorasyonda Niş Örnekleri

711 Okunma — 15 Nisan 2021 17:27
Dekorasyonda Niş Örnekleri

Dekorasyonda Niş Örnekleri

Dış duvar dekorasyonları, evimizin dışındaki duvarlarda uygulayabileceğimiz fikirlerdir. Buralarda boya ve minik alçı dekorasyonları dışında çok bir şey uygulamak pek mümkün değildir. Ancak iç duvar dekorasyonlarını çok çeşitli şekilde yapabilirsiniz. Niş tasarımlar da bunlardan bir tanesi.

Dekorasyonda Niş Örnekleri

Oturma alanında niş tasarımı.

Peki ne demek bu Niş ?

Niş kelimesi dilimize İngilizceden girmiş, hiç değiştirilmeden kullandığımız bir kelimedir. Lüks ve ayrıca özel anlamında da kullanılır. Ancak burada bahsedeceğimiz niş örneklerinden kastımız, duvar dekorasyonu için uygulanan dekoratif  tasarımlardır. Duvar içinde raf benzeri bölmeler ya da kullanım alanları açmak anlamına gelir. Daha basit bir şekilde gömme alan da diyebiliriz. Ev içi dekorasyonlarının önemli parçalarından bir tanesi olan niş tasarımlar her tarzda eve uygulanabilen, profesyonel bir uygulamadır.

Dekorasyonda Niş Örnekleri

Mutfakta niş tasarımı.

Genellikle salon ve oturma odalarında niş tasarımlar daha çok tercih ediliyor. Ancak son yıllarda yatak odası ve banyolarda da niş modeller yaygınlaşmaya başladı. Niş tasarımları normal duvarlarda kullanabileceğiniz gibi, merdiven altı dekorasyonlarda da değişik bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ayrıca çalışma alanı nişleri, okuma köşesi nişleri ve mutfak nişleri gibi hoş alanlar yaratmak da mümkündür.

Uyku köşesi

Dekorasyonda Niş Örnekleri / Uyku köşesi.

En güzel niş modelleri iskelet olarak duvara monte edilen profiller üzerinde oluşturulur. Aynı zamanda bunların alçı ile yapılan modelleri de vardır. Hangisi daha kullanışlı olur derseniz, ikisi de benzer şekilde özelliklere sahiptir. Hangisini tercih edeceğinize zemin özelliğine göre karar verebilirsiniz. Duvarlarınız eski ve dayanıksız ise daha sağlam profilleri tercih etmeniz gerekir. Eğer yeni bir evse ve duvarlarınız son derece sağlamsa, o zaman alçı modelleri tercih edebilirsiniz. Bu dekoratif bölmelerini çeşitli ışıklandırmalar, özellikle led lambalar ile süsleyebilirsiniz.

Dinlenme Köşesi

Dinlenme köşesi olarak niş.

Aynı zamanda niş modellerini sade bir halde kullanabileceğiniz gibi içini boyayarak, duvar kağıdı yapıştırarak, pullar ve taşlar ile süsleyerek de kullanabilirsiniz. Tabii ev dekorasyonlarında denge çok önemlidir. Bunu daha önceki yazılarımızda da sık sık dile getirmiştik. Bu sebeple niş tasarımlarda raf kısımlarının boyanması durumunda, raflara daha sade dekorasyon ürünleri yerleştirmek gerekir.

Kitaplık Niş

Kitaplık niş tasarımı. / Source by Media Marmalade

Ayrıca niş duvar tasarımlarını daha başka, tv ünitesi, vitrin ve şömine gibi çeşitli amaçlarla da kullanabilirsiniz. Ancak en yaygın kullanımı kitaplık ve raflardır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dekorasyonda Niş Örnekleri