e
sv

Bohem Dekorasyon Nasıl Yapılır ?

818 Okunma — 24 Ekim 2020 09:33

Öncelikle bohem ne demek ? Ona değinelim… Kelime anlamı olarak göçebe hayat yaşayan çingenelerin dertsiz, tasasız ve rahat olan yaşam tarzları gibi yaşamaya verilen genel bir addır. Fransa’da ortaya çıkmış bir akım olan Bohem tarzı zamanla dekorasyona, giyime ve bir çok alana da ilham olmuştur. Bohem tarzını birden fazla farklı unsurun dağınık bir şekilde bir araya gelerek ortaya havalı, sanatsal bir tarz çıkması olarak da tanımlayabiliriz. Canlı, mat, pastel, parlak ve kontrast renklerle bohem dekorasyon tarzını ortaya çıkarabilmek mümkün.

Canlı Renkler

Bohem dekorasyonda kesinlikle birbiri ile uyumlu bir dekor yoktur. Aksine kontrastlı ve bol renkli bir ortam karşımıza çıkar. Uyum denen kavramı zıt unsurları dağınık şekilde bir araya getirerek ortaya çıkarıyoruz. Eğer bulunduğunuz ortamın havasından sıkıldıysanız ve biraz daha sıcak, özgür bir ortam istiyorsanız bohem tarz dekorasyon tam size göre olabilir.

Mobilya Seçimi

Vintage tarzı ürünlerle modern mobilyaları bir arada harmanlayarak bohem tarzı dekorasyon oluşturabilirsiniz. Hatta tamamen eski eşyalardan oluşan bir dekorasyonda yapabilirsiniz. Genelde mobilyaların çoğu toplama yerlerden oluyor. Hal böyle olunca işin maliyet kısmı da oldukça düşük oluyor. Ayrıca kullanacak olduğunuz mobilyaları takım yapmak zorunda da değilsiniz. Önemli olan aldığınız mobilyayı sevmeniz, beğenmeniz, farklı parçalarla hoş bir ortam oluşturmanız.

Dekorasyonun olmazsa olmaz parçaları yeşil bitkileri, bohem tarzda da görüyoruz. Duvarlarda yeşil yapraklar, kuş figürleri ve rengarenk çiçekler… Egzotik ne varsa bu dekorasyonda mevcut.

Bohem Dekorasyon Nasıl Yapılır ?

Desen Kullanımı

Desenler ve Çizgiler

Rengarenk kilimler ve çizgili desenli örtüler tam da bu dekorasyonun özgür ruhuna hitap eder. Farklı desenlerdeki eşyaları yan yana getirerek güzel bir hava oluşturabilirsiniz. Egzotik desenlerde bohem tarzında yer alıyor. Çok eskilerde kullanılan danteller ve örgüler de bu dekorasyonun bir parçası oluyor. Özellikle mobilya ve kanepelerin üzerinde ve perdelerde bu tarz motifleri görmek mümkün.

Desenler bohem dekorasyonun ayrılmaz bir parçası.

Oryantal Aksesuarlar

Ve yine renkli avizeler, fenerler ve biblolar bu dekorasyonun parçalarından. Zıt renkleri bir arada kullanmayı seviyorsanız farklı renkteki oryantal aksesuarları bir araya getirebilirsiniz.

Bohem Dekorasyon

Bohem dekorasyonda katı kurallar yoktur

Bohem dekorasyonda her hangi belli bir kural yoktur. Esas kural kişisel olması ve rahatlık… Desenler ve renkler karışık bir şekilde zevkinize göre harmanlanarak kullanılabilir. Burada önemli olan kendinizi mutlu ve rahat hissetmenizdir…

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bohem Dekorasyon Nasıl Yapılır ?