e
sv

Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir ?

745 Okunma — 03 Eylül 2020 15:28
Kir çıkarıldığında, temiz suya batırılmış bir bezle silerek ayakkabılarınızı durulayın.
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir: Bez (kanvas) ayakkabılar, geleneksel spor ayakkabılardan espadrillere ve her renkte şık beyaz ayakkabılara kadar birçok stilde gelebiliyor. Çoğu kanvas ayakkabı hava alabilir ve bakımı genelde çok aşırı yıpranmadıysa kolaydır.

Kanvas (Bez) Ayakkabılar Ne Sıklıkla Temizlenir:

Kanvas veya kumaş ayakkabıların ne sıklıkla temizlenmesi gerektiği, ne sıklıkla ve nerede giyildiklerine bağlıdır. Sadece ara sıra giyilen şık ayakkabılar için, mevsiminde en az bir kez iyi bir temizlik yapın ve belirli lekeleri temizleyin.

Günlük giyilen spor ayakkabılar için, daha sık temizlik, daha iyi görünmelerini ve kötü kokmamalarını sağlayacaktır. Haftada birkaç kez giyilen kanvas ayakkabılar, haftada bir yıkayıcıda veya elde yıkanarak temizlenmelidir.

Neye İhtiyacın Var ?

Gereçler:

 • Çamaşır deterjanı
 • Klor veya oksijen bazlı ağartıcı
 • File çamaşır torbası
 • Dezenfektan (isteğe bağlı)

Araçlar:

 • Yıkayıcı
 • Yumuşak kıllı fırça
Bez Ayakkabı Yıkamak İçin Neye İhtiyacın Var ? Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir ?

Bez Ayakkabı Yıkamak İçin Neye İhtiyacın Var ? Photo:  Ana-Maria Stanciu

Bez Ayakkabılar Yıkayıcıda Nasıl Yıkanır ?

 1. Başlamadan önce:

Kanvas (bez) ayakkabılarınızda herhangi bir tür süet veya deri döşeme varsa, çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Bunun yerine elle yıkamayı tercih edebilirsiniz. Bu aynı zamanda süslemeli, boncuklu veya ip tabanlı ayakkabı parçalarını da korur; aslında tüm bez ayakkabılar için elle yıkama seçeneği daha mantıklıdır. Çamaşır makinelerinde, yıkayıcının çalkalama ve döndürme eylemi çok güçlü olduğundan ve suda ayakkabınızın çok kalması, ayakkabılarınızın yapıştırıcılarını gevşeteceği için elle yıkama eylemi her zaman daha avantajlıdır.

    2. Ayakkabı bağcıklarınızı çözün:

Ayakkabınızda bağcık varsa, onları çıkarın ve temizlemek için ayrı bir yere koyun. Sonrasında ayrı olarak elle yıkayabilirsiniz. Bağcıkları çıkarmamanız; çalışırken elinize dolanarak sizi rahatsız edebilir, ayrıca makina kullanıyorsanız, orada da dolanma riski vardır. Çıkardığınız bağcığı ılık sabunlu suyla yıkayabilirsiniz.

Kanvas (bez) ayakkabılarınızda herhangi bir tür süet veya deri döşeme varsa, çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır.. Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir

Bez Ayakkabılar Yıkayıcıda Nasıl Yıkanır ? Photo: Africa Studio/Shutterstock

    3. Temizlik Ürünleri ve Yıkayıcı Programı

Bez ayakkabılar normal çamaşır deterjanınızla yıkanabilir. Ayakkabılar beyazsa, onların rengini açmak için klorlu ağartıcı eklenebilir. Renkli ayakkabılar için oksijen bazlı bir ağartıcı seçin. Çünkü klorlu ağartıcılar, ayakkabınızın renginin bozulmasına sebebiyet verir.

Sürekli spor yapan biriyseniz veya mantar konusunda endişeleriniz varsa, yıkama suyuna bir dezenfektan ekleyin. Miktarı fazla tutmayın ve varsa ayakkabınızın yıkama talimatlarına göz atabilirsiniz.

Normal yıkama döngüsünü kullanarak ılık veya soğuk suyla yıkayın. Sıkma için daha düşük bir sıkma devri hızı seçin.

Normal yıkama döngüsünü kullanarak ılık veya soğuk suyla yıkayın. Sıkma için daha düşük bir sıkma devri hızı seçin.

Temizlik Ürünleri ve Yıkayıcı Programı

    4. Lekeleri Çıkarın:

Ayakkabınızda lekeler varsa veya çok kirliyse, lekeler için önceden bir işlem yapmak gerekir. Bunun için; bir çay kaşığı kadar çamaşır deterjanı kullanın. Deterjanı hafifçe bastırın. (Fairy ve Persil, gresi ve zorlu lekeleri çıkarmak için en çok işe yarayan deterjanlardandır.) Ve yumuşak kıllı bir fırça ile tuvale (bez ayakkabı zeminine) uygulayın. Ayakkabıları yıkayıcıya koymadan önce, deterjanın kiri ayırması için en az 15 dakika makinanın çalışmasına izin verin.

Bir hatırlatma, çamaşır makinesine asla çamurlu ayakkabılar koymayın. Çamur, yıkayıcıyı tıkayabilir ve arızalanmasına neden olabilir. Çamurlu bir ayakkabınız varsa ve bahçeye sahipseniz, bir bahçe hortumuyla veya evinizde az kullanılan lavabonuzda durulayın.

Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir. Bunun için; bir çay kaşığı kadar çamaşır deterjanı kullanın. Deterjanı hafifçe bastırın (Fairy ve Persil, gresi ve zorlu lekeleri çıkarmak için en çok işe yarayan deterjanlardandır.) Ve yumuşak kıllı bir fırça ile tuvale (bez ayakkabı zeminine) uygulayın.

Lekeleri Çıkarın

 

    5. Yıkayıcınızı Doldurun:

Bez ayakkabılar, yük dengelenmesi için (rengine bağlı olarak) havlu veya kotla yıkanmalıdır. Asla sadece ayakkabıyı yıkamayın! Bağcıklı ayakkabılar için, temizleme solüsyonunun her yüzeye kolayca ulaşabilmesi için yıkayıcıya ayakkabıyı yerleştirirken dili yukarı doğru çekin. Aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde.

 

Bez ayakkabılar, yük dengelenmesi için (rengine bağlı olarak) havlu veya kotla yıkanmalıdır.

Yıkayıcınızı Doldurun. Photo (Fotoğraf):  Ana-Maria Stanciu

    6. Bez Ayakkabıları Kurutma:

Yıkama işlemini bitirdikten sonra, ayakkabıları çıkarın ve doğrudan güneş ışığından uzak bir yere koyun ve ortamın münkünse sıcak olmasını göz önünde bulundurun. Kanvas ayakkabıları asla sıcak elbise kurutucusuna koymayın veya fön makinası v.b benzeri araçlarla durulamaya kalkmayın. Yoğun ısı, yapıştırıcıların erimesine ve ayakkabıların parçalanmasına neden olabilir.

Ayakkabının şeklini koruyup korumayacağından endişe ediyorsanız, ayak parmakları kısmını; naylon ağ veya kağıt havluyla doldurun. Kağıt havlu kullanıyorsanız, bunları sık sık değiştirin, böylece iç kısım daha çabuk kurur.

Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir. Yıkama işlemini bitirdikten sonra, ayakkabıları çıkarın ve doğrudan güneş ışığından uzak bir yere koyun ve ortamın münkünse sıcak olmasını göz önünde bulundurun

Yıkama işlemini bitirdikten sonra, ayakkabıları çıkarın ve doğrudan güneş ışığından uzak bir yere koyun ve ortamın münkünse sıcak olmasını göz önünde bulundurun

Bez Ayakkabılar Elde Nasıl Temizlenir:

Daha öncesinde de hatırlattığımız gibi; ayakkabılarınız süslemeli veya ipi çıkarılamayacak durumdaysa, el ile yıkama yapmanız daha güvenlidir. Ayrıca aceleniz olduğunda ve tamamının kurumasını beklemek istemediğinizde, noktadan noktaya, belli aralıklarla temizlik yapmak daha kolaydır.

İPUCU: İpi çıkarılamayan veya süslemeli ayakkabılar için ayakkabınızı suya daldırmayın. İplikteki kiri nazikçe silmek için sabunlu suya batırılmış nemli bir bez veya sünger kullanın. Her seferinde küçük bir alanda çalışın, kirin yeniden birikmesini önlemek için suyu sık sık değiştirin ve biriken köpük kalıntılarını ara ara temizleyin.

Neye İhtiyacınız Var ?

Gereçler:

 • Sıvı çamaşır deterjanı
 • Ilık su
 • Kumaş havlu veya silmeye uygun bez

Araçlar:

 • Kova veya lavabo
 • Yumuşak kıllı fırça
 • Bez veya sünger
 • Melamin sünger (büyük marketlerde var)
Bez Ayakkabı Temizleme Gereçleri

Bez Ayakkabı Temizleme Gereçleri. Photo (Fotoğraf):  Ana-Maria Stanciu

1)Temizleme Çözümü Oluşturun:

Bir çay kaşığı sıvı çamaşır deterjanını iki litre ılık suyla karıştırın.

Bir çay kaşığı sıvı çamaşır deterjanını iki litre ılık suyla karıştırın

Temizleme Çözümü Oluşturun

2)Lekeler için Ön İşlem:

Ayakkabılarınızda gözle görülür lekeler varsa, belirli lekeyi ön işleme tabi tutmak için bir miktar deterjan kullanın. Leke üzerinde, deterjanlı bir sünger veya bezle, parmaklarınızı kullanarak veya yumuşak kıllı bir fırça ile çalışın ve çok bastırmadan hafifçe ovalayın. Tüm ayakkabıyı yıkamadan önce en az 15 dakika bu işleme devam edin.

Ayakkabılarınızda gözle görülür lekeler varsa, belirli lekeyi ön işleme tabi tutmak için bir miktar deterjan kullanın.

Lekeler için Ön İşlem

3)Ayakkabıları Süngürle Ovma:

Varsa bağcıkları çıkarın ve ayakkabılarınızı yıkarken ıslanmaları için deterjan solüsyonuna koyun.

Ilık suya ve deterjan solüsyonuna bir sünger veya bez batırın ve ayakkabının dışını ve içini ovalamak için kullanın. Tabanlara da dikkat edin.

Tabanlar çok kirliyse, sıyrık izlerini gidermek için melamin sünger kullanın.

Tabanlar çok kirliyse, sıyrık izlerini gidermek için melamin sünger kullanın.

Ayakkabıları Süngürle Ovma. Photo (Fotoğraf): Ana-Maria Stanciu

4)Durulayın ve Kurulayın:

Kir çıkarıldığında, temiz suya batırılmış bir bezle silerek ayakkabılarınızı durulayın. Bağcıkları durulayın ve ayakkabıların ve bağcıkların sert güneş ışığından ve doğrudan ısıdan uzakta kurumasına izin verin. Durulanan ayakkabıların emici bir havluyla silinmesi kurutma sürecini hızlandıracaktır.

Kir çıkarıldığında, temiz suya batırılmış bir bezle silerek ayakkabılarınızı durulayın.

Durulayın ve Kurulayın. Photo (Fotoğraf): Ana-Maria Stanciu

 

Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir ve Temizlerken Hangi Malzemeler Kullanılır ?

Sağlıklı uyku için öneriler: Sağlıklı Bir Uyku İçin 8 Öneri

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir ?