e
sv

Yemek Odası Nasıl Yerleştirilir ?

671 Okunma — 14 Mart 2021 21:22

Yemek odası evin temel direklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek aile kültürü açısından, gerekse misafirperverlik özelliklerimiz dolayısıyla büyük önem arz etmektedir.

Yemek Odasının Evdeki Konumu

Modern hayatta ev tasarımları kullanışlılık esas alınarak gerçekleştirilmektedir. Oda sayısı azalmakta ve birden fazla işlev olabildiğince az eşya kullanılarak sağlanmaktadır. Bu durumda yemek odası için ayrı bir oda kullanımı çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda yemek bölümü çoğunlukla oturma odasının bir bölümü olarak tercih edilmektedir. Bu durum, alan değerlendirmesi açısından oldukça faydalı olsa da kullanımda bazı zorluklara sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında oturma odasının mutfak ile birleşik olduğu yerlerde, yemek bölümü adeta mutfaktan oturma grubuna geçişte bir köprü olarak konumlandırılır. İmkan dahilinde yemek bölümün ayrı bir oda olarak kullanımı da karşımıza çıkmaktadır.

Yemek Odası Nasıl Yerleştirilir ?

Yemek bölümü ayrı bir oda olarakta karşımıza çıkabiliyor.

Mekana Uygun Yemek Odası Seçimi

Her dekorasyon çalışmasında olduğu gibi yemek odası dekorasyonunda da mobilyaların seçimi ve yerleşimi mekana uygun olarak yapılmaktadır. Yemek odasının, oturma odasının içinde bulunduğu kullanımlarda yemek odasının yerleşimi çok önemlidir. Yemek bölümü genellikle odanın tam geometrik şeklini bozan kısımda yer almalıdır. Bir kiriş ile ayrılmış veya dikdörtgen bir odanın ayrılan bölümü yemek odasının yerleştirilmesi için en uygun alandır. Yemek bölümü kapı girişinden direkt görülmeyecek ve varsa odadaki konsola en yakın kısımda olmalıdır. Bu yerleşim aynı oda içerisinde başka bir yemek odasının varlığını yaşatmaktadır. Aynı zamanda bu bölümün yakınında konumlanan büfe, konsol gibi yemek takımlarının depolandığı mobilyalar direk olarak yemek için ayrılmış özel bir kısma gönderme yapmaktadır.

Yemek Odası Nasıl Yerleştirilir ?

Photo by Houzlook

Oturma odası içerisinde bulunan yemek bölümü dekorasyonu için oturma grubunun takımı olan mobilyaları tercih etmek doğru olacaktır. Ancak farklı bir tarz yaratmak istiyorsanız, renk veya materyal uyumu gözeterek ortaya estetik sonuçlar çıkarabilirsiniz. Yemek odası seçiminde mekan boyutu çok önemlidir. Masa şekli bu noktada oldukça önemlidir. Dar alanlar için oval şekle sahip masalar genellikle kullanışlı olmuyor. Ancak dikdörtgen şekilli masalar kullanış ve yerleşim açısından küçük mekanlar için en uygun tercih olacaktır. Yine dar alanlar için sandalye yerine, kısmi bank tarzı oturma bölümleri tercih edebilirsiniz. Özelikle mutfak ve oturma grubunun beraber kullanıldığı tasarımlar da oturma bölümün bank tercih edilmesi, yer açısından ciddi avantajlar sağlamaktadır.

Yemek Odası İçin Dekorasyon

Renk: Yerleşimden sonra yemek odası için en önemli konu dekorasyon. Yemek odalarının ferah renklere sahip olması oldukça önemlidir. Özellikle Koyu ya da yüksek enerjiye sahip renkler bu bölüm için rahatsız edici olacaktır.

Aydınlatma: Çok yüksek aydınlık yemek odalarında genellikle tercih edilmeyen bir durumdur. Aydınlatmanın orta seviyede yapılması ve masa üzerinde olması en uygun alternatif olacaktır.

Aksesuar: Bu alanda kullanılacak aksesuar şamdan, mum, masada kullanılmaya uygun çiçekler ve gibi alternatiflerden seçilmelidir. Bu bölümde özellikle ayna kullanımı pek uygun olmayacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yemek Odası Nasıl Yerleştirilir ?